Olkusz

Budowa trybun, modernizacja kortów, budowa tężni – o te inwestycje na Czarnej Górze w Olkuszu pytają mieszkańcy. Pierwsza z nich powoli dobiega końca, druga właśnie się rozpoczęła, a na wykonanie trzeciej wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg. Kiedy sportowe i rekreacyjne przedsięwzięcia będą dostępne dla mieszkańców?

Korty w przebudowie

Wreszcie udało się rozpocząć remont kortów. Wreszcie, bo pierwotnie planowano, że zmodernizowane korty będą oddane do użytku przed 1 maja 2022 roku. W 2021 roku wykonano dokumentację projektową. W marcu ubiegłego roku wiadomo już było, że termin nie zostanie dotrzymany, a sezon rozpocznie się z poślizgiem – na początku wakacji. Jak wówczas tłumaczyła gmina, „(…) Wydłużył się czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę, znacznie wzrosły wstępnie szacowane koszty, przez co należało znaleźć więcej pieniędzy w budżecie Gminy Olkusz na realizację prac, a konsultacje z branżą wykazały, że wykonawcy, dla własnego bezpieczeństwa, nie podejmą się realizacji prac z wyśrubowanym terminem ich zakończenia, ponieważ sygnalizują m. in. problemy z dostępnością materiałów czy wyposażenia, oraz chcą uniknąć ewentualnych kar za niewykonanie przedmiotu umowy w terminie”.

Niestety, w kwietniu 2022 roku okazało się, że i ten termin nie wchodzi w grę: „Jedyna oferta zgłoszona w postępowaniu przetargowym na przebudowę kortów tenisowych z budową oświetlenia obarczona była wadą prawną, a w konsekwencji całe postępowanie musiało zostać unieważnione” – ogłosiła wówczas gmina, pozostawiając jednocześnie otwartymi dotychczasowe korty, tak aby tenisiści nie stracili sezonu. Jesienią ogłoszono kolejny przetarg, a wyłoniony wykonawca OBO Polska Sp. z. o. z Rzeszowa właśnie rozpoczął prace.

-Korty tenisowe na Czarnej Górze cieszą się ogromnym powodzeniem wśród amatorów tego sportu. Wiemy, że największe ich obłożenie występuje w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, gdy warunki atmosferyczne sprzyjają aktywności sportowej. Dlatego zaplanowana modernizacja, uwzględniająca budowę oświetlenia, znacząco poprawi dostępność kortów w tym czasie. Jestem przekonany, że kolejne inwestycje w rozwój Parku Czarna Góra to inwestycje w to, co mamy najcenniejsze i powinniśmy najmocniej pielęgnować – w zdrowie. Dlatego zachęcam do jak najczęstszych odwiedzin Parku Czarna Góra – komentuje olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Zakres prac obejmuje m.in. demontaż istniejących elementów ogrodzenia, fundamentów i murku oraz montaż nowego ogrodzenia na stalowych słupkach ze stalowej siatki. Poszczególne korty będą odgrodzone, a całości dopełnią stalowe bramy i furtki. Konieczna będzie reprofilacja nawierzchni kortów A i B, tak by zlikwidować wszelkie nierówności i zapobiec w ten sposób gromadzeniu się tam zastoin wodnych. Na kortach będzie wykonanie odwodnienie liniowe i zyskają one oświetlenie LED. Chodnik prowadzący od budynku zaplecza do istniejącego ciągu pieszo-rowerowego zostanie ponadto przedłużony.

Korty powinny być gotowe do gry do początku czerwca.

Trybuny na finiszu

Powoli dobiegają także końca prace związane z budową trybun. Przypomnijmy, że budynek ma dwie kondygnacje: na zadaszonych trybunach (z wydzieloną częścią dla kibiców gości) będzie mogło zasiąść łącznie prawie 600 osób, a w budynku znajdzie się miejsce na salę konferencyjną, szatnie dla zawodników, stanowisko spikera, nowoczesną kotłownię, toalety oraz pomieszczenia do magazynowania sprzętu sportowego. Jak informują władze Gminy Olkusz, obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie spełniał wymagania określone przez Polski Związek Piłki Nożnej dla infrastruktury niezbędnej do przeprowadzania rozgrywek 3. Ligi piłki nożnej. Część sportową uzupełni na dodatek mniejszy, wkomponowany w całość inwestycji, budynek zaplecza sędziowskiego.

Całości dopełni również droga wewnętrzna z placem manewrowym, parking dla samochodów osobowych i autobusów oraz oświetlenie LED. Do wykonania pozostały już ostatnie prace, głównie wewnątrz budynku trybun. Inwestycja wykonywana przez TIGMA-BUD Sp. z o. o. powinna być zatem gotowa w ciągu nadchodzących tygodni.

Koszt sportowego przedsięwzięcia to nieco ponad 7,3 mln złotych. Na inwestycję pozyskano dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (2 mln złotych) i z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (1 529 300,00 złotych).

Co z tężnią?

W miejscu obecnego kortu D, gdzie młodzi adepci tenisa poznawali podstawy tego sportu, ma z kolei powstać tężnia wraz z toaletą modułową, infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem terenu.

Jak już mogliście przeczytać na naszych łamach, głównym elementem inwestycji jest tężnia z gradiernią wypełnioną tarniną i drewnianą konstrukcją pergoli z ażurowym zadaszeniem: w atrium centralnej części obiektu będą siedziska dla kuracjuszy, a od strony zachodniej do tężni przylegać ma drewniana konstrukcja z ażurowymi osłonami przeciwsłonecznymi w postaci łat z drewna modrzewiowego, która pełnić będzie funkcję wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami przeznaczonymi dla sesji inhalacyjnych. Konstrukcja ta zostanie wypełniona gałęziami tarniny ułożonymi pod kątem ok. 85°, tak aby spływające grawitacyjnie krople solanki ulegały rozbiciu, tworząc tzw. mgłę wodną”.

Gmina dysponuje już dokumentacją projektową. Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac?

– Trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu, co powinno nastąpić niebawem – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Jak oceniacie inwestycje na Czarnej Górze? Czekamy na Wasze opinie!

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze