kronika policyjna

 

Hutki. Znaleziono niewybuch
4 października 2018 roku na terenie kompleksu leśnego między Kluczami a Hutkami znaleziono pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

 

Pocisk został odnaleziony podczas wycinki młodego drzewostanu. O znalezisku powiadomiono 6 Brygadę Powietrzno- Desantową z Krakowa. Niewybuch zabezpieczono do czasu przyjazdu grupy saperów. Pocisk artyleryjski został zdetonowany na miejscu. W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru olkuska Policja zwraca uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk. Kiedy odnajdziemy pocisk pod żadnym pozorem nie zmieniamy jego położenia, nie dotykamy ani rozbrajamy go. Takie miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych a zwłaszcza dzieci. W sytuacji kiedy ujawnimy podejrzany przedmiot, jak najszybciej należy powiadomić o tym fakcie Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Kaliś. Policjanci dwukrotnie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę
Dwukrotnie w ciągu jednego dnia, w odstępie niespełna dwóch godzin, ten sam patrol z Komisariatu Policji w Wolbromiu zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. Za pierwszym razem 48-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. Za drugim razem, badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2,5 promila. Zatrzymane prawo jazdy nie było przeszkodą żeby po raz kolejny usiąść za kierownicą samochodu.

Do zdarzenia doszło w niedzielę tj. 7 października 2018 roku około godziny 19.20 w miejscowości Kaliś. Policjanci z komisariatu w Wolbromiu zatrzymali kierowcę samochodu osobowego marki Fiat Doblo. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 48-latek jest nietrzeźwy albowiem miał 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Niespełna dwie godziny później w Wolbromiu, na ulicy Skalskiej ten sam patrol zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę peugeota. Jakież było ich zdziwienie, gdy za kierownicą pojazdu siedział ten sam mężczyzna, wobec którego policjanci podejmowali wcześniej interwencję. Tym razem 48-latek miał blisko 2,5 promila alkoholu. Wkrótce nieodpowiedzialny 48-latek odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Powiat. Bądź bezpiecznym pieszym na drodze!
Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Nie lekceważmy obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajmy elementów odblaskowych. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo!

Od początku roku na małopolskich drogach śmierć poniosło 53 pieszych. Okres jesienny i zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych, a ich widoczność na drodze ma wówczas szczególne znaczenie. Wcześnie zapadający zmrok oraz ciemne poranki powodują, że osoba poruszająca się do drodze bez jakichkolwiek elementów odblaskowych jest nie widoczna , a kierujący pojazdem zauważy ją w ostatniej chwili.

Zagrożenia dla pieszych:
– Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego.
– Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu.
– W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości około 20-30 metrów, gdy ma elementy odblaskowe z odległości około 120 – 150 metrów.

Najważniejsze porady dla pieszych zawarte w przepisach:
Pieszy to:
– osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonuje na tej drodze tzw. robót lub innych czynności przewidzianych odrębnymi przepisami.
Pieszy to również osoba:
– prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki,
– osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim, oraz
– dziecko w wieku do lat 10 kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Gdy brak jest pobocza pieszy może korzystać z jezdni – poruszając się lewą jej stroną.
Gdy pieszy porusza się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi posiadać element odblaskowy, chyba że idzie chodnikiem lub drogą dla pieszych.
Pieszy, który porusza się w strefie zamieszkania ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przechodzenie przez jezdnię:
Przechodzenie przez jezdnię jest możliwe w miejscach do tego wyznaczonych. Pieszy przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że tylko pieszy, który znajduje się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przechodząc przez przejście dla pieszych na drodze dwujezdniowej rozdzielone wysepką musi je traktować jako dwa odrębne przejścia. Gdy na drodze brak jest przejść dla pieszych, możliwe jest przekroczenie jezdni poza tym przejściem gdy odległość od niego przekracza 100 metrów. Pieszy może przechodzić również na skrzyżowaniu jeżeli znajduje się ono w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. W takich przypadkach nie wolno przebiegać przez jezdnię, należy iść jak najkrótszą drogą, nie zatrzymując się i nie zwalniając kroku.
Przy przechodzeniu poza przejściem pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom.

Pieszemu zabrania się:
wchodzenia na jezdnię:
– bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych;
– spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.

Ponadto zabrania się:
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
– zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
– przebiegania przez jezdnię;
– chodzenia po torowisku;
– wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Powiat. Policjanci apelują o zabezpieczenie swojego mienia
„Sztuczny tłok”, „na kosę”, „zza parawanu”- to tylko niektóre z metod kieszonkowców. Złodzieje pojawiają się na targowiskach, w sklepach, autobusach, pociągach i na dworcach kolejowych, bo pełnię swoich możliwości mogą wykorzystać wszędzie tam, gdzie robi się tłok. Olkuska policja notuje co miesiąc wiele takich przypadków.

Kieszonkowcy działają głównie w miejscach zatłoczonych np. na targowiskach w lokalach i autobusach. W ubiegłym tygodniu policja odnotowała kilka kradzieży portfeli i telefonów komórkowych. Wielu z tych sytuacji można było uniknąć, gdyby tylko właściciele skradzionych przedmiotów zabezpieczali swoje mienie. 5 października policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży portfela z dokumentami i pieniędzmi. Do przestępstwa doszło w autobusie, gdzie panował tłok. Kolejne zdarzenie miało miejsce na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Kobieta, która zaabsorbowana zakupami, na podłodze przy stoisku położyła swoją torebkę. Kiedy chciała zapłacić za towar okazało się, że ktoś ukradł jej portfel z pieniędzmi i dokumentami. 6 października w Bukownie nieustalony na chwilę obecną sprawca ukradł portfel z pieniędzmi i dokumentami, który właściciel pozostawił na stoliku. Kilka dni później w lokalu w Trzyciążu skradziono telefon komórkowy o wartości kilku tysięcy złotych. Właściciel swój telefon trzymał w tylnej kieszeni spodni.

Na co zwracać uwagę, które zachowania powinny wzbudzić naszą czujność i co zrobić by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej.
– Torebkę trzymaj z przodu, zamknięciem do siebie, tak aby mieć nad nią stałą kontrolę.
– Pieniądze (szczególnie większą gotówkę) należy nosić w kilku miejscach – jeżeli złodziej nas okradnie nie utracimy wszystkich pieniędzy.
– Klucze do mieszkania noś w miejscu innym niż dokumenty z adresem (jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować).
– Nie trzymaj portfela, dokumentów czy telefonu w tylnej kieszeni spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb, bowiem taki wystający z kieszeni portfel jest tylko zachętą dla złodziei.
– Otwierając portfel nie prezentuj całej jego zawartości, szczególnie gdy masz w nim dużo pieniędzy.
– Zwracaj uwagę na „sztuczny” tłok i zamieszanie obok Ciebie, szczególnie wtedy gdy z sytuacji nie wynika, aby ten tłok był konieczny.
– Zwiększ czujność widząc grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę, która służy do maskowania momentu kradzieży.
– Jeżeli korzystasz z karty bankomatowej nigdy nie trzymaj numeru PIN w tym samym miejscu co kartę. Jeśli już masz problem z jego zapamiętaniem, zapisz go w taki sposób by nie mógł go rozszyfrować złodziej.
– Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, jako świadek masz prawo zachować anonimowość.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze