kronika policyjna

Olkusz. Włamanie do mieszkania
Policjanci z Olkusza zajmują się sprawą kradzieży z włamaniem do mieszkania. Do zdarzenia doszło 12 grudnia na ulicy Marcina Bylicy w Olkuszu. Złodziej wyważył okno balkonowe, wszedł do mieszkania i ukradł pieniądze. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Powiat. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności – na drogach ślisko i niebezpiecznie

Zima często bywa sprawdzianem umiejętności, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zmierzyć się trudnymi warunkami atmosferycznymi, często z opadami marznącego deszczu lub śniegu. Jak niebezpiecznie może być na drodze, w ubiegły weekend przekonało się dwóch kierowców.

W Podlesiu Rabsztyńskim kierowca samochodu ciężarowego marki Renault, z uwagi na zaśnieżoną jezdnię i trudności z wyjazdem, zjechał na przeciwległy pas jezdni i zatrzymał się. Kobieta, która jechała z przeciwnego kierunku, gdy zobaczyła stojący na jej pasie pojazd zaczęła hamować, straciła panowanie nad pojazdem i wpadła do rowu. Do szpitala w Olkuszu została przewieziona pasażerka renault. W sobotę tj. 15 grudnia 2018 roku w Wolbromiu, kierujący fiatem, najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w volkswagena. Do szpitala została przewieziona pasażerka fiata. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność na wzniesieniach, dolinach, mostach, wiaduktach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W tych miejscach droga często bywa oblodzona.

Bukowno. Sprawcy włamań zatrzymani
Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Bukowanie zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w ubiegłym tygodniu włamali się do pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych w miejscowości Krze i Ujkowie Nowym. Zatrzymani, to mieszkańcy gminy Bolesław w wieku 51 i 62 lat. Obaj mężczyźni mieli już na swoim koncie podobne przestępstwa i działali w tzw. recydywie.

Do kradzieży z włamaniem doszło 10 listopada 2018 roku w miejscowości Krze. Złodzieje ukradli z posesji 8 sztuk butli gazowych, a następnie włamali się do pomieszczeń gospodarczych, skąd skradli m.in. myjkę ciśnieniową i sprzęt przemysłowy. Straty oszacowano na osiem tysięcy złotych. Kolejne zdarzenie miało miejsce w nocy z 13 na 14 grudnia 2018 roku w Ujkowie Nowym. Wówczas łupem złodziei padły elektronarzędzia. Właściciel wartość skradzionego mienia oszacował na około 20 tysięcy złotych.

Działania operacyjne policjantów z komisariatu w Bukownie doprowadziły do ustalenia osób podejrzewanych o przestępstwa kradzieży z włamaniem. Byli to dwaj mężczyźni w wieku 51 i 62 lat. W poniedziałek tj. 17 grudnia br. mężczyźni zostali zatrzymani w miejscu zamieszkania.

Zgromadzony przez śledczych obszerny materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia mienia. Jeden z podejrzanych tj. 51-latek odpowiedział również za groźby karalne, a także za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych, ponieważ w czasie zatrzymania miał on przy sobie marihuanę i amfetaminę. Wobec mężczyzny sąd zastosował 3 miesiące aresztu. Z kolei wobec 62-latka Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Ponadto mężczyźnie zabezpieczono mienie w kwocie 10 tysięcy złotych.

Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów, które niebawem trafią do właściciela.

Powiat. Kradzieże portfeli
Przed nami radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, które zbliżają się wielkimi krokami. W gorączce przedświątecznych zakupów nie zapomnijmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Właśnie wtedy często dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Złodzieje wykorzystują nasz pośpiech i roztargnienie. Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa.

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia wymagają wielu przygotowań. Trzeba przyrządzić wymyślne potrawy, które zagoszczą na naszych stołach, udekorować dom czy zakupić dla bliskich upominki. Może się zdarzyć, że w gorączce przedświątecznych zakupów zapomnimy o ostrożności i padniemy ofiarą złodziei lub oszustów. 19 grudnia w godzinach porannych, na Alei 1000-lecia 60-letnia mieszkanka Olkusza straciła portfel z dowodem osobistym, kartą bankomatową oraz pieniędzmi. Kilka minut później, na ulicy Sławkowskiej, złodziej ukradł 59-letniej kobiecie portfel z pieniędzmi i dokumentami. Do kolejnej kradzieży doszło w południe, 55-latka zgłosiła, że na terenie sklepu handlowego skradziono jej portfel.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą kieszonkową?
Pamiętajmy o tym, że tłok panujący w sklepach, roztargnienie i pośpiech to doskonałe warunki dla „złodziei kieszonkowych”. Nietrudno o utratę portfela czy torebki, zwłaszcza na przepełnionych targowiskach czy w galeriach handlowych. Starajmy się zatem unikać szczególnie zatłoczonych miejsc. Zwróćmy uwagę, żeby torebka zawsze była zamknięta i umieszczona w zasięgu naszego wzroku, najlepiej z przodu ciała. Przytrzymujmy ją ręką i nigdy nie odkładajmy podczas zakupów. Portfel powinien być schowany w głębiej położonej, przedniej kieszeni. Cennych przedmiotów i dokumentów nie zostawiajmy w okryciach wierzchnich, które zdejmujemy i umieszczamy np. w sklepowym wózku. Złodzieje chętnie wykorzystują takie sytuacje. Podczas płacenia za zakupy nie pokazujmy większej ilości gotówki. Dokonując transakcji kartą płatniczą, dbajmy o to, aby nikt postronny nie zauważył kodu PIN wpisywanego na terminalu. Kod PIN należy zapamiętać, a nie zapisywać go na karcie płatniczej lub kartce przechowywanej w portfelu.

Nie zapominajmy o domykaniu szyb w zaparkowanych pojazdach i upewnieniu się, czy w samochodzie nie pozostawiliśmy w widocznym miejscu rzeczy, które mogłyby skusić potencjalnego złodzieja.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze