kronika policyjna

Bukowno. Skradziono telefon komórkowy
Mieszkanka Bukowna powiadomiła policję o kradzieży telefonu komórkowego. Do zdarzenia doszło 14 listopada roku na ulicy Kolejowej. Policjanci ustalają sprawcę tej kradzieży.

Wolbrom. Kradzieże pieniędzy i biżuterii
15 listopada w Wolbromiu na ulicy 1 Maja nieustalony do chwili obecnej sprawca, podczas nieobecności domowników, ukradł pieniądze oraz złotą i srebrną biżuterię. Wartość skradzionego mienia oszacowano na około 9 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wolbromiu.

Olkusz. Kradzież z włamaniem
Dochodzenie w sprawie włamania do gabinetu i kradzieży z jego wnętrza laptopa marki DELL, prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do zdarzenia doszło w rejonie ulicy Króla Kazimierza Wielkiego 17 listopada br. Wartość poniesionych strat to około 3 tys. złotych.

Wolbrom. Kradzież portfela
Dochodzenie w sprawie kradzieży portfela z pieniędzmi i dokumentami prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do kradzieży doszło 15 listopada na terenie cmentarza w Wolbromiu. Wartość poniesionych strat to około 1800 złotych.

Wolbrom. 73-letnia kobieta nie dała się zwieść oszustom
21 listopada doszło do kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka”. Ofiarą tego oszustwa padają zazwyczaj starsi ludzie. Osoby podszywające się pod członków rodziny informują, że np. uległy wypadkowi i proszą o pomoc finansową. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i dobre serce ludzi.

Do mieszkanki Wolbromia zadzwoniła osoba, podająca się za jej wnuczkę. Dziecięcy głos był tak przekonujący, że kobieta myślała, iż rozmawia ze swoją wnuczką. Dziewczynka poinformowała rozmówczynię, że prowadziła samochód koleżanki i spowodowała wypadek drogowy, w którym są osoby ranne. Powiedziała również, że jest w komisariacie policji i słuchawkę przekazała rzekomej policjantce. Fałszywa funkcjonariuszka przedstawiła się i wyjaśniła, że można załatwić sprawę bez udziału sądów, ale trzeba zapłacić pieniądze osobie poszkodowanej w tym wypadku. Kwotę jaką podała to 80 000 euro. Do transakcji jednak nie doszło. Przezorna 73-latka skontaktowała się ze swoją rodziną. Dowiedziała się, że jej wnuczka nie brała udziału w żadnym wypadku drogowym i w tej chwili przebywa w domu. Kobieta zgłosiła się na komisariat i powiadomiła o zdarzeniu.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki, czy szybką pomoc finansową należy zawsze:
– Poinformować o takiej sytuacji Policję,
– Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
– Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
– Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
– Potwierdzić informację u innych członków rodziny

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112 oraz przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu.

Powiat. Uwaga ślisko na drogach!
20 listopada w Wierzchowisku doszło do wypadku drogowego, w którym zostały ranne dwie osoby: kierowca i pasażerka opla. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący zespołem pojazdów marki Scania wraz z przyczepą, na łuku drogi zderzył się z jadącym z naprzeciwka oplem. Do wypadku doszło prawdopodobnie na skutek zarzucenia przyczepy na przeciwległy pas ruchu. Droga w tym miejscu była mokra i śliska.
Z kolei 21 listopada samochód marki Volkswagen Golf potrącił 65-letniego mężczyznę, który znajdował się na przejściu dla pieszych. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Olkuszu. Policjanci będą wyjaśniać dokładne przyczyny i okoliczności tych zdarzeń drogowych.

Zachowajmy czujność!
Śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie czas hamowania pojazdu. Gwałtowne manewry wykonywane na mokrej nawierzchni, czy błocie poślizgowym mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem a w konsekwencji do wypadków i kolizji. Zdejmijmy nogę z gazu, zachowajmy także zasadę ograniczonego zaufania. Kierowcom przypominamy o zmianie opon z letnich na zimowe. Pieszym, z kolei, o korzystaniu z elementów odblaskowych. Zwłaszcza, że na drodze szybko zmieniają się warunki i wcześnie zapada zmrok. Kamizelki odblaskowe, breloczek, opaska czy zwykła latarka sprawią, że przy złej pogodzie i słabo oświetlonej drodze, piesi będą lepiej widoczni dla kierowców.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fizyk z gimnazjum
fizyk z gimnazjum
7 lat temu

[quote name=”pavv”][quote name=”fizyk z gimnazjum”]”Śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie czas hamowania pojazdu”
[/quote]

Czepiasz się. Typowa milicyjna gadka bez ładu i składu. Swoją drogą to im częściej będę hamował na śliskiej nawierzchni tym doba będzie dłuższa.[/quote]
A mówisz,że ja się czepiam :)) :-*

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”fizyk z gimnazjum”]”Śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie czas hamowania pojazdu”
[/quote]

Czepiasz się. Typowa milicyjna gadka bez ładu i składu. Swoją drogą to im częściej będę hamował na śliskiej nawierzchni tym doba będzie dłuższa.

fizyk z gimnazjum
fizyk z gimnazjum
7 lat temu

„Śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie czas hamowania pojazdu”
Koniec cytatu.
Wg mnie wydłuża się droga hamowania,
ponieważ w tym samym czasie hamowania
przy mokrej jezdni pojazd przemieści się o więcej metrów
niż w tym samym czasie hamowania przy jezdni suchej.
Czy to myślenie jest poprawne?

P X T
P X T
7 lat temu

[quote name=”pavv”]Co to jest „błoto poślizgowe”?[/quote]
to jest glina, to jest substancja najślissza. Jest wytwarzana przez gliniarzy.
Jeśli byś z takimi zadarł zostaniesz zmieszany z błotem.

pavv
pavv
7 lat temu

Co to jest „błoto poślizgowe”?