kronika policyjna

Olkusz. Z parkingu osiedlowego skradziono samochód
23 kwietnia olkuscy policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży samochodu osobowego marki Volvo V60. Do zdarzenia doszło w okresie od 19 do 23 kwietnia br. Złodziej ukradł auto z parkingu przy ulicy Żeromskiego w Olkuszu. Policjanci ustalają sprawcę tej kradzieży.

Olkusz. Skradziono rower
20 kwietnia w Olkuszu przy ulicy Wapiennej skradziono rower górski marki Dynamic. Straty poniósł mieszkaniec Olkusza. Za kradzież kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wolbrom. Nietrzeźwa matka
Ponad 2 promile alkoholu miała nietrzeźwa matka, która „opiekowała” się dwójką małoletnich dzieci. 23 kwietnia br. o godzinie 9 rano mundurowi z Komisariatu Policji w Wolbromiu interweniowali wobec nietrzeźwej kobiety, która w jednym z wolbromskich mieszkań „opiekowała się” dwójką małoletnich dzieci w wieku 4 miesięcy i 3 lat. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości matki. Okazało się, że ma ona blisko 2,25 promila alkoholu w organizmie. Zarówno dzieci, jak i kobieta trafiły pod opiekę dziadków. O sytuacji poinformowano pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolbromiu. Wkrótce też zostanie poinformowany sąd rodzinny. Policjanci będą wyjaśniać, czy matka swoim zachowaniem naraziła małoletnie dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi osobie, na której ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo.

Bukowno. Pod kołami koparki zginął mężczyzna
Na terenie zakładu pracy zginął 48-letni mężczyzna, który wpadł pod koła koparkę. Policjanci ustalają przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Do wypadku doszło 23 kwietnia na ulicy Bukowskiej w Bukownie. Około godziny 15:00 dyżurny otrzymał informację, że pod koparkę wpadł pracownik firmy. 48-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Policjanci zbadali stan trzeźwości operatora koparki. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracował technik kryminalistyki, który przeprowadził oględziny. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olkuszu. Dopiero po jego zakończeniu, będzie można mówić o okolicznościach i przyczynach tego tragicznego wypadku. Oprócz policjantów w akcji brali udział ratownicy medyczni, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Olkusza oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej z Bukowna.

Bukowno. Uszkodził radiowóz i znieważył policjantów
Zarzut znieważenia funkcjonariuszy, zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej, a także wywierania wpływu na czynności policjantów usłyszał 41-letni mieszkaniec Bukowna, który 23 kwietnia na policyjnym radiowozie wyładował swoją agresję. Do zdarzenia doszło około godziny 21 w Bukownie, na parkingu na ulicy Szkolnej. Nietrzeźwy mężczyzna kopał zaparkowany radiowóz policyjny. Uszkodził prawe tylne drzwi oraz prawy tylny błotnik w pojeździe i uciekł z miejsca. O tej sytuacji niezwłocznie powiadomiono policjantów, którzy natychmiast wyruszyli w poszukiwaniu za sprawcą uszkodzenia samochodu. Już zaledwie po kilkunastu minutach mężczyzna został zatrzymany. Był nim 41-letni mieszkaniec Bukowa. W czasie zatrzymania zachowywał się nerwowo i był agresywny, groził policjantom, znieważył ich i naruszył nietykalność cielesną, uderzając jednego z mundurowych w głowę i kopiąc drugiego. Agresor szybko jednak został obezwładniony. Z uwagi na stan w jakim się znajdował, 41-latek został przewieziony do izby wytrzeźwień. Następnego dnia tj. 24 kwietnia po wytrzeźwieniu, mężczyzna usłyszał zarzuty, do których się przyznał, nie potrafił jednak wytłumaczyć swojego zachowania.

Powiat. Wypalanie traw jest zabronione!
Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ryzyko natomiast jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy. Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa.

WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, A TAKŻE NIEDOZWOLONE!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. Dz. U. z 2018 r. poz.1614, z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt 12: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami): „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.” Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz.618, z późn. zm.) – kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy nie narazisz życia swojego i innych.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze