kronika policyjna

Powiat. Wypadki drogowe
Śliska nawierzchnia, opady śniegu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niedostosowanie do sygnalizacji świetlnej, alkohol to przyczyny dwóch zdarzeń drogowych w powiecie olkuskim.

W sobotę 22 grudnia przed godziną 14:00 Oficer Dyżurny olkuskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na skrzyżowaniu dw 791, a ulicą Witeradowską. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierująca pojazdem Lancia jadąc dw 791 w stronę miejscowości Wolbrom przed skrzyżowaniem z ulicą Gajewskiego w Olkuszu nie dostosowała się do sygnalizacji świetlnej, ruszając na świetle czerwonym w wyniku czego, doprowadziła do zdarzenia drogowego z prawidłowo jadącym pojazdem Kia Sportage. Kierująca lancią miała blisko promil alkoholu we krwi.

We Wtorek 25 grudnia policjanci obsługiwali kolejne zdarzenie. Tym razem w miejscowości Trzyciąż. Funkcjonariusze ustalili, że kierowca pojazdu marki Saab jadąc od strony Krakowa na łuku drogi wpadł w poślizg i uderzył w jadącego od strony Wolbromia Hyundaia, a następnie wjechał do przydrożnego rowu uszkadzając znak drogowy. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Pasażerowie z hyundaia zostali przewiezieni do szpitala w Olkuszu.

Policjanci apelują!
Na drogach mamy trudne, zimowe warunki. Pamiętajmy, że zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża czas hamowania pojazdu, a kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem.

Musimy dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrej, czy śliskiej nawierzchni nie zahamujemy szybko, a czasem może to być nawet niemożliwe. Trzeba zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne dodatkowe manewry.

Kąpiele Wielkie. Wsiadł za kierownicę bez prawa jazdy i w stanie nietrzeźwości
40-letni mieszkaniec miejscowości Strzegowa nie powinien wsiadać za kierownicę! Był w stanie nietrzeźwości i miał dwukrotnie cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem. Ta podróż mogła skończyć się tragedią. Samochód zderzył się z dwoma pojazdami. Na szczęście nikt nie zginął. Policja apeluje o rozważną, ostrożną i trzeźwą jazdę.

Policjanci z olkuskiej komendy wyjaśniają przyczyny wypadku, do którego doszło w środę 26 grudnia w miejscowości Kąpiele Wielkie. Kierujący Renault Scenic 40-latek, jadąc dw 794 z Wolbromia w kierunku Pilicy, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzając czołowo w jadące w kierunku Wolbromia dwa pojazdy – VW golf i ford mondeo, które w wyniku zderzenia zjechały do przydrożnego rowu. 76-letnia pasażerka forda, została helikopterem przetransportowana do szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pasażerki: 36-letnia kobieta i 9-letnia dziewczynka, zostały przewiezione do szpitala w Olkuszu. Kierowca forda 39-latek, został zabrany karetką do Szpitala Powiatowego w Miechowie. Helikopter z ciężkimi obrażeniami ciała, zabrał do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu kierowcę renault. Straż pożarna JRG Wolbrom oraz OSP Olkusz przed przyjazdem pogotowia ratunkowego, udzielała pomocy przedmedycznej uczestnikom wypadku, jak również zabezpieczała miejsce zdarzenia. Przejazd przez DW 794 był zamknięty i wyznaczony był objazd. Policjanci z ruchu drogowego wraz z technikiem kryminalistyki i biegłym sądowym wykonali niezbędne na miejscu czynności. Jak się okazało po sprawdzeniu w policyjnych bazach, mieszkaniec Strzegowej posiada dwa zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydanych przez olkuski sąd. A pobrana do badań krew kierującego Renault wykazała, że miał 3 promile alkoholu we krwi.

Pamiętajmy!
• będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
• nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
• mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
• możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie senni;
• następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.

To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale i inni uczestnicy ruchu drogowego. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach, w których cierpią niewinni ludzie. Nie bądź obojętny kiedy widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę. Zareaguj, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj nas o tym.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze