Wystarczy jeden telefon, wysłanie maila a nawet notatka na gadu-gadu, by pracownice Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu dostarczyły do domu niepełnosprawnej osoby książki. To nowa akcja miejscowej książnicy, która ma ułatwić kontakt ze słowem pisanym, czytelnikom którzy przez chorobę mają problem z korzystaniem z bibliotecznych zasobów. Co najistotniejsze, PiMBP świadczy te usługi nieodpłatnie.
– Nowa inicjatywa ruszyła dopiero trzy miesiące temu. Na razie dostarczamy na stałe książki trzem osobom. Zainteresowana tą forma wypoxyczania woluminów jest także spora grupa osób niewidomych  – podkreśla instruktor powiatowy placówki, Beata Szandor. Pracownice książnicy twierdzą, że niepełnosprawni chętnie korzystają z bibliotecznych zasobów. Olkuska placówka dysponuje np. bogato wyposażonym działem „książek do słuchania” na płytach CD przeznaczonych dla osób niedowidzących i niewidomych. – To bardzo dobra inicjatywa – zachwala Szczepan Polkowski, prezes olkuskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. – Tylko część naszych członków korzysta z zasobów biblioteki, dzięki tej akcji może być ich więcej. Z pewnością będę zachęcał wszystkich znajomych, by skorzystali z nowego rozwiązania wdrożonego przez książnicę – podkreśla prezes.
Pracownice biblioteki chcą jednak dotrzeć do szerszego grona niepełnosprawnych miłośników książek. – Z doświadczenia wiemy, że w przypadku osób obłożnie chorych lub
poruszających się na wózkach, często książki dla nich wypożyczają znajomi, lub ich rodziny – dodaje Beata Szandor. Niestety, nie każda chora osoba może liczyć na systematyczną pomoc akurat w tej materii. Zatrudnione w olkuskiej książnicy kierują się doświadczeniami bibliotek,które już prowadzą takie projekty.Dlatego miejscowe bibliotekarki nie wykluczają, że z tej oferty będą mogły korzystać również np. osoby, które uległy wypadkom i ich stan zdrowia na dłuższy czas uniemożliwi korzystanie z zasobów książnicy.Wszystko zależy od liczby zgłoszeń.
Najważniejsze jest to, że choć panie z biblioteki dostarczają książki raz w tygodniu, to zamówić można je w każdej chwili. Jeśli wolumin jest akurat wypożyczony zawsze istnieje możliwość jego rezerwacji. Można też skorzystać z porady i zapytać co z książkowych nowości warto przeczytać.
Alicja Renkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments