Już po raz trzeci w jednym miejscu wyeksponowano fotografie, których autorami są olkuszanie – amatorzy i profesjonaliści. Chociaż biorąc pod uwagę poziom nadesłanych w tym roku prac, trzeba stwierdzić, że w głównej mierze z tymi drugimi mamy do czynienia. Na Wystawie Fotografików Olkuskich 2013, którą będzie można oglądać do końca kwietnia w Pawilonie Wystawienniczym MOK na ulicy Szpitalnej, zgromadzono bardzo dobre, w niektórych przypadkach wybitne rejestracje otaczającej nas rzeczywistości, nie tylko tej olkuskiej.

W tym roku na wystawie znalazły się prace aż 59 olkuskich fotografów. Tematyka i techniki, w jakich prace zostały wykonane, zaskakują różnorodnością, a przede wszystkim jakością. Z całą pewnością nawet najbardziej wybredne gusta znajdą interesujące prace. A jest w czym wybierać – od portretów, przez martwą naturę, po krajobrazy i zdjęcia reportażowe. Autorów prac łączy nie tylko wspólne miejsce zamieszkania, ale przede wszystkim pasja, jaką jest utrwalanie na zdjęciach wyjątkowych miejsc, wydarzeń i osób.

– Ta wystawa, jak mało która, oferuje nam wiele do pooglądania, wiele do pomyślenia. Nie po raz pierwszy, wpłynęło do nas bardzo dużo prac, w większości na bardzo wysokim poziomie estetycznym – mówi Grażyna Praszelik-Kocjan, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Wernisaż tej wystawy wyróżnia się od innych również tym, że sporą część widowni stanowią sami autorzy. Mają szansę zobaczyć prace swoich kolegów i skonfrontować z nimi własną twórczość. – Co roku prace nadsyłają nowe osoby, ale większość nazwisk się powtarza. Można więc zobaczyć, jakie postępy robią konkretne osoby. Muszę przyznać, że prace pokazane na tej wystawie są w znamienitej większości pracami bardzo dobrymi pod względem technicznym, ale również pod względem estetycznym – ocenia Adam Sowula, olkuski fotograf i jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia.  

Wystawa nie jest konkursem i nie o rywalizację tutaj chodzi. Atmosfera, jaka powstała wokół tego wydarzenia, jest najlepszym dowodem na to, że jest to środowisko żądne zdobywania nowych doświadczeń i wzajemnej wymiany opinii. Najlepszym dowodem na to jest Olkuski Klub Miłośników Fotografii, który powstał rok temu, właśnie na wernisażu. Swobodnie rzucony pomysł znalazł zwolenników i od tamtego czasu regularnie ponad 20 członków Klubu spotyka się, by porozmawiać o fotografii i swoich zdjęciach, jeżdżą na wspólne plenery i zorganizowali wystawy fotograficzne swoich prac. Jest to doskonały i godny naśladowania przykład, że można robić coś razem i robić to dobrze, z korzyścią dla każdego. Na wystawie zostały zaprezentowane efekty pracy tej grupy fotografów oraz dwóch innych – osób skupionych w grupie „Olkuszanin” oraz członków sekcji fotograficznej przy olkuskim MOK-u. Niektórzy fotografowie należą do dwóch grup. Każdemu autorowi prac aparat fotograficzny towarzyszy na co dzień. Fotografują wszystko, co w ich opinii może stwarzać odbiorcy okazję do chwilowej zadumy, a także sprawić niewątpliwą przyjemność oglądania. Temu właśnie ma  służyć pomysł, jakim jest wyeksponowanie najlepszych prac powstałych w ostatnim roku.

– Założeniem organizatora  nie jest inwentaryzacja fotografujących olkuszan, a konfrontacja postaw twórczych. Każdy z nas jest inny i każdy ma swój sposób postrzegania rzeczywistości. Każdy ma własny sposób wyrażania emocji. Aby znaleźć te emocje, z radością i niecierpliwością co roku przybywam do waszego miasta i poznaję działających tu twórców, nie z imienia i nazwiska, ale zapamiętując oglądane obrazy – podsumowuje Antoni Kreis, artysta fotografik, kurator wystawy. – Po raz pierwszy zdarzyło się, że musieliśmy odrzucić bardzo dobre prace. Dotychczas było tak, że nadsyłane fotografie były bardzo dobre i przeciętne. W tym roku, ze względu na ograniczone miejsce ekspozycji, z niektórych prac trzeba było zrezygnować, co nie oznacza, że były one słabe. Jestem zaskoczony, w jaki sposób autorzy pracują nad swoim warsztatem, o czym świadczy bardzo wysoki, właściwie z roku na rok coraz wyższy, poziom tych zdjęć. Wernisaż Wystawy Fotografików Olkuskich jest świętem fotografii w tym mieście, świętem nie tylko autorów prac, ale również wszystkich tych, którzy lubią zdjęcia –  dodaje wiceprezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Organizatorem Wystawy Fotograficy Olkuscy 2013 jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął „Przegląd Olkuski”.

Autorami zdjęć na tegorocznej wystawie są: Marcin Andrukowicz, Krzysztof Boniecki, Magdalena Bożek, Monika Cyganek, Piotr Drozdowski, Łukasz Dwornik, Wojciech Dyrda, Marta Foryś, Martyna Grzanka, Sylwia Izdebska, Piotr Kajda, Gabriela Kałwa, Magdalena Karczewska, Andrzej Karoń, Katarzyna Kędzierska, Tomasz Kędzior, Grzegorz Kłeczek, Mateusz Kłębek Anna Kostulska, Malwina Kosyl, Anna Kościelniak, Emilia Kotnis-Górka, Tomasz Kowalski, Michał Kurek, Marcin Łaskawiec, Zdzisław Majcherkiewicz, Dawid Makowski, Michał Maliszewski, Adrian Marcinowski, Martyna Mirek, Ewelina Mirota, Kamila Mól, Marcin Mrówka, Szczepan Mrówka, Agnieszka Nowakowska, Maciej Nowicki, Patrycja Orkisz, Sylwia Paciej, Tomasz Piłka, Mariusz Połeć, Anna Przetacznik, Grzegorz Przetakiewicz, Weronika Sowula-Maciejczyk, Dominik Rzepka, Adam Sowula, Barbara Sygulińska, Katarzyna Szojda, Krzysztof Todor, Justyna Wadas, Elżbieta Walas, Michalina Warska, Andrzej Wcisło, Irena Włodarczyk, Konrad Wnuk, Albert Woźniak, Sandra Zając, Patryk Zajega, Alexander Zub oraz Magdalena Żurek.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:36475}{joomplu:36474}{joomplu:36473}{joomplu:36472}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments