Na ostatniej sesji Rady Powiatu podjęto uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Ośrodka Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Jeżówce. Decyzją powiatowych radnych placówka zakończy swoją działalność z dniem 31 grudnia bieżącego roku. Uchwała ta wpisuje się w społeczne nastroje mieszkańców, którzy od dawna domagali się zamknięcia ośrodka.

Pomysł powstania w budynku po byłym Domu Pomocy Społecznej ośrodka terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży od początku budził wiele kontrowersji. Przypomnijmy, że placówka w Jeżówce rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Dzięki dofinansowaniu unijnemu dostosowano budynek do nowych potrzeb, co umożliwiło utworzenie pierwszej tego typu placówki terapeutyczno-wychowawczej w Małopolsce, do której na leczenie zaczęli przyjeżdżać młodzi ludzie z całego kraju.

Otwarty charakter placówki sprawił, że bardzo szybko zaczęło dochodzić do incydentów pomiędzy jej wychowankami i mieszkańcami Jeżówki. Częste ucieczki podopiecznych ośrodka stawały się coraz bardziej uciążliwe dla lokalnej społeczności. Czarę goryczy przelały wydarzenia z końca stycznia 2015 roku, kiedy to załamani bezsilnością wobec swojej sytuacji i nieskuteczności prawa mieszkańcy wsi pomogli w zatrzymaniu zbiegłych z lokalnego ośrodka terapeutyczno-wychowawczego pięciu wychowanków, którzy dokonali brutalnego rozboju w wiejskim sklepie.

W trakcie wiejskiego zebrania, które odbyło się 8 lutego 2015 roku, mieszkańcy Jeżówki zdecydowali o solidarnym sprzeciwie wobec dalszego funkcjonowania ośrodka leczenia uzależnień. Niemal jednomyślnie opowiedzieli się za zamknięciem placówki i zobowiązali samorządowców do jak najszybszego rozwiązania tego problemu. Równocześnie zasugerowali, aby budynek został w przyszłości przeznaczony na inny, bezpieczniejszy cel.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom rozpoczęto więc analizy dotyczące zamknięcia ośrodka. Ze względu na konieczność wywiązania się z warunków otrzymania dotacji ze środków UE na remont ośrodka, nie można było jednak tego uczynić wcześniej, niż przed końcem 2016 roku. Gdyby placówkę zlikwidowano wcześniej, konieczne byłoby zwrócenie dużej, 2-milionowej dotacji unijnej.

Jaki jest pomysł na wykorzystanie budynku? Póki co nie ma jeszcze konkretnych planów z tym związanych. Podjęcie uchwały w sprawie zamknięcia placówki przez Radę Powiatu obliguje jednak władze starostwa do opracowania koncepcji zagospodarowania nieruchomości po likwidowanym ośrodku.

– Postanowiliśmy poddać ten temat pod głosowanie już teraz, aby móc się odpowiednio przygotować do likwidacji tej jednostki z końcem bieżącego roku kalendarzowego. Zakładam, że do września będziemy mieli już konkretne propozycje określające przyszłość tego budynku – tłumaczył na sesji starosta Paweł Piasny.

A jakie jest zadanie Czytelników? Czy według Was decyzja o zamknięciu ośrodka była słuszna i jak powinien zostać zagospodarowany budynek po byłej placówce? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek placek wylał
Jacek placek wylał
8 lat temu

[quote name=”fanka Lidii”]a co na to Pani poseł Lidia?, tyle kasiorki pszlo na osierodek a tu niewypał… i co teraz?….hmmm jak to mówili Pani koledzy z partii? Polska to ch..j, d..pa i kamieni kupa…[/quote]
Pani Lidzia wykupi teraz wraz z innymi chachmęciarzami ten budynek za parę groszy i będziecie mieć EXTRA prywatną przychodnię zdrowia.DASZ BÓR.

fanka Lidii
fanka Lidii
8 lat temu

a co na to Pani poseł Lidia?, tyle kasiorki pszlo na osierodek a tu niewypał… i co teraz?….hmmm jak to mówili Pani koledzy z partii? Polska to ch..j, d..pa i kamieni kupa…

Theon
Theon
8 lat temu

remizę zróbcie. mają ? To będą dwie. Pokropek załatwić a posłanka kupi czerwoną ciężarówkę i niech się chłopy bawią, A Dzieciaki z ośrodka ? Przecież nigdy o nich nie chodziło. Ważna była dotacja i etaty. I tyle.

Ernest
Ernest
8 lat temu

Może należałoby również wrócić do rozliczeń finansowych tej inwestycji, a materiał mógłby być ciekawy.

Młody
Młody
8 lat temu

Wygooglowane:

„Przypomnijmy, że składane przez władze Powiatu obietnice w związku z utworzeniem OTUDiM w Jeżówce miały miejsce w 2010 r., kiedy funkcję starosty sprawował Leszek Konarski, wicestarosty Kazimierz Ściążko, a etatowego członka Zarządu Powiatu Jerzy Górnicki. Nieetatowymi członkami Zarządu byli wówczas Andrzej Feliksik i Józef Stach, a przewodniczącą Rady Powiatu Lidia Gądek.”