dzien zolnierza

– W świątecznym dniu Żołnierza Polskiego składam w imieniu władz powiatu olkuskiego najlepsze życzenia wszystkim wojskowym, ludziom związanym z polską armią oraz członkom ich rodzin. Chylę czoła przed bohaterskimi dokonaniami żołnierzy na przestrzeni dziejów, we wszystkich niemal zakątkach świata. W tym uroczystym dniu nie sposób zapomnieć o kombatantach, weteranach walk o niepodległość, także weteranach pokojowej służby. Jesteście żywą lekcją naszej złożonej polskiej historii, wielu polskich dróg, które prowadziły zawsze ku Niepodległej – mówił starosta Jerzy Kwaśniewski podczas uroczystych obchodów 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Żołnierza Polskiego na olkuskim rynku.

 15. sierpnia po uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła, pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego zgromadzili się olkuszanie, by oddać hołd polskim żołnierzom walczącym w Bitwie Warszawskiej. O wydarzeniach sprzed 92 lat przypomniał starosta Kwaśniewski. – 15. sierpnia 1920 roku stała się rzecz w rodzimej historii wyjątkowa. Hordy bolszewickie, maszerujące do serca Europy w rytm zawołania „Droga do światowego pożaru prowadzi przez trupa Polski”, zostały na przedpolach Warszawy zatrzymane, a następnie przegonione aż za Niemen. Adzien zolnierza 1 dokonało tego jedyne w swoim rodzaju wojsko, w którym oficerowie pochodzili przeważnie z armii carskiej i austriackiej i nie zawsze odznaczali się odpowiednim poziomem wykształcenia, podczas gdy w korpusie podoficerskim był znaczny odsetek studentów wyższych uczelni. Reprezentowali oni wprawdzie różne kierunki ideowe, ale wszyscy przeniknięci byli wolą zbudowania i obronienia niepodległego państwa polskiego. Morale armii stanowi w dużej mierze jej średni szczebel dowodzenia: kaprale i sierżanci. W latach wojny polsko-bolszewickiej, w pogrążonej w chaosie tej części Europy, nasz kraj stanowił jedyny ośrodek pewnego ładu, porządku i oporu, zdolny zagrozić nacierającej od wschodu rewolucji bolszewickiej. Stało się to możliwe dzięki improwizowanej armii, w której rola podoficerów była nie do przecenienia. Pierwsza od trzech stuleci zwycięska wojna, wielka wygrana bitwa, stała się rychło przedmiotem sporów, politycznych ocen i dywagacji. Zwycięstwo nie było „cudem”, tylko wynikiem wykonania precyzyjnego planu marszałka Józefa Piłsudskiego i determinacji żołnierzy. Komandarm Michaił Tuchaczewski nie docenił – jak ich wówczas nazywała sowiecka propaganda – „Białopolaków”, a zwłaszcza nie docenił naszych służb wywiadowczych. Dał się wyprowadzić w pole i przegrał sromotnie. Dla nas sierpniowe zwycięstwo odradzającego się wraz z Rzeczypospolitą Wojska Polskiego było wynikiem bezgranicznego poświęcenia, męstwa i determinacji młodego żołnierza w obronie Ojczyzny w sytuacji, gdy niemal wszyscy zwątpili. Z perspektywy czasu łatwiej ocenić wojnę roku 1920, okres romantycznej epopei narodu polskiego, który ocknąwszy się po 123 latach niewoli chwycił za broń i krwią swą oraz wielkim wysiłkiem wywalczył granice odrodzonego państwa – mówił Jerzy Kwaśniewski.

Kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego złożyli przedstawiciele władz powiatowych, miejskich oraz wszystkich gmin z powiatu olkuskiego, władz wojskowych, organizacji kombatanckich i żołnierskich, ugrupowań partyjnych, biur poselskich, policji, związków zawodowych. Apel Poległych wygłosił ppłk. Marian Krukowski. Uroczystość uświetniła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Wartę przy pomniku Jozefa Piłsudskiego pełniła olkuska Straż Miejska. Obchody zorganizowały władze powiatu olkuskiego.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:32849}{joomplu:32837}{joomplu:32846}{joomplu:32869}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
OFERENT
OFERENT
11 lat temu

Panie Piaśnik gdy pan tylko zechce, nauczę pana obsługi komputera w kilka dni, przynajmniej te podstawowe kliknięcia, bo wszystkiego to i tak pan nie opanuje, ale chociaż to jak sie włącza, wyłącza i tam parę innych uderzeń w klawiaturę. Zapewniam nauczy się pan.

SERENADA  na dwoje s
SERENADA na dwoje s
11 lat temu

Pytanie do Piaśnika: czy to prawda, że nie umie się pan poslugiwać komputerem. Albo dobra. Niech pan nie odpowiada, sprawdzę pana osobiście przy najbliższej okazji.

?
?
11 lat temu

Mam pytanie ? kto widział w „gabinecie? Piaśnika komputer na biurku? Jest taki? Bo ja tam nigdy nie widzialam żadnego komputera. Chyba, że mu teraz wstawią jakąś atrape.
Na sto procent, że nie ma takiego urządzenia. A o czym to świadczy? – wiadomo. Jest jeszcze jedno biureczko bez tego urządzenie. No jak myślicie ? czyje to biureczko, albo kto za nim urzęduje? no kto zgadnie ? czeka nagroda… no? Du..
Dut…Dutk… Dla ułatwienia podam, że na początku to miał poważne trudności z czytaniem, i choć ostatnio mu trochę lepiej idzie, to śmiem twierdzić, że jeszcze sporo czasu upłynie zanim plynnie przeczyta jakąś bajeczkę…

Ciekawska
Ciekawska
11 lat temu

A ja mam pytanie do pana Piaśnika? Co pan robił w sensie społeczno – politycznych /tylko niech pan nie mówi, o cateringu zapiekankowym w czasie ostatniej kampanii wyborczej/ przez ostatnich 40 lat ? jakie ma pan doświadczenie na tej płaszczyżnie. Jeżeli w ciągu 10 lat niczego pan nie umie i niczego się pan nie nauczyl jako „dyraktor ” wydziału komunikacji, to jak pan sądzi i państwo jak sądzicie ile musialby żyć pan Piaśnik by zakumał w najłatwiejszych sprawach?. takich jak np… no co?, no nie bardzo wiem bo dzisiejszy burmistrz nie ma łatwych spraw. A więc z czym do ludzi?

Wyborca Tuska.
Wyborca Tuska.
11 lat temu

Mam kaca,czy to przejdzie?Proszę o słowa pocieszenia.

Olo-Bolo-Tryndolozaw
Olo-Bolo-Tryndolozaw
11 lat temu

Też tak słyszłem, że ta miernota Piaśnik oszlał na tym punkcie. To żaden gospodarz z niego. Śmierdzący len i niemota. Znam jego wystąpienia, kiedy przy różnych okazjach dawał głos. Żałosny facet…

ps
ps
11 lat temu

Nal=jlepsze to jest to że Ludowe Wojsko Polskie i stare komuchy oddają cześć PIŁSUDSKIEMU. A 30 lat temu mieli go za ….. a cześć oddawali Leninowi i innym

?
?
11 lat temu

Kto to jest na zdjęciu ten po lewej stronie względem tej wyskiej pani. Dutkiewicz wiadomo, specjalista od podcinania trawy i zieli kiedyś pracował w tym charakterze w ZGH.. A tradycja nakazuje by to kobieta niosła kwiaty, a przecież jest ich dwie. Dutkiekicz blodo wypadłeś w tej sytuacji. Ale ten drugi któż to taki? Czy to nie ten Piaśnik co tak bardzo chce być burmistrzem olkusza?

młody
młody
11 lat temu

Parodia uroczystości 😆 😆 😆 .
Odwalili swoje i tyle FANFARADA 😉

Byłemtam
Byłemtam
11 lat temu

[quote name=”RYSIEK”]Pragnę zauważyć,że swieto WP jest 15 sierpnia a nie 15 lipca jak są opisane zdjęcia 15.07.(myśle że to jest „czeski błąd”).

Wydaje mi się również, że jakby Marszałek żył obecnie to niektórym osobą na tych zdjęciach minimum ogolił by brody za to co zrobili dla tego regionu. Pozdrawiam[/quote]
[quote name=”RYSIEK”]Pragnę zauważyć,że swieto WP jest 15 sierpnia a nie 15 lipca jak są opisane zdjęcia 15.07.(myśle że to jest „czeski błąd”).
To są stare zdjęcia jak jeszcze posłem był A. Ryszka , tak mi sie wydaje choć pewności nie ma , ale to jest cały P O. Nie zdziwił bym się gdyby tak było ! Hahahahaha 😛 8) :sigh: Q

RYSIEK
RYSIEK
11 lat temu

Pragnę zauważyć,że swieto WP jest 15 sierpnia a nie 15 lipca jak są opisane zdjęcia 15.07.(myśle że to jest „czeski błąd”).

Wydaje mi się również, że jakby Marszałek żył obecnie to niektórym osobą na tych zdjęciach minimum ogolił by brody za to co zrobili dla tego regionu. Pozdrawiam