prad

Czy samorządy będą razem kupować energię elektryczną, by zmniejszyć koszty? Taki pomysł lansuje od kilku miesięcy radny powiatowy Paweł Piasny. Olkuski starosta Jerzy Kwaśniewski zwrócił się do włodarzy sześciu gmin z pytaniem, czy są zainteresowani wspólnym zakupem energii.

– Niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Starostwa Powiatowego, jak i wszystkich jednostek organizacyjnych, jest energia elektryczna. Z tego co mi wiadomo, na dzień dzisiejszy energia elektryczna do obsługi wymienionych podmiotów jest nabywana z wolnej ręki, czyli bezprzetargowo. Od kilku lat można kupować energię elektryczną w drodze przetargów, dzięki czemu cena za megawatogodzinę czy kilowatogodzinę jest znacznie niższa od ceny dyktowanej przez lokalnego dystrybutora. Namawiam zatem Zarząd Powiatu do tego, aby niezwłocznie przygotować niezbędną dokumentację, zaprosić ościenne samorządy i zorganizować zakup energii elektrycznej w drodze przetargu. Jestem pewien, że oszczędności z tego tytułu będą znaczne, a tzw. „czynnik ludzki” nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu – uważa Paweł Piasny. Radny podkreśla, że wiele samorządów w Polsce korzysta z takiego rozwiązania i osiąga wymierne korzyści z organizowania przetargów na zakup energii elektrycznej, indywidualnie bądź zbiorowo.

Zarząd Powiatu wystąpił do wszystkich swoich jednostek organizacyjnych o przekazanie informacji na temat ilości zużywanej energii, jej szczegółowych kosztów oraz przewidywanego zapotrzebowania na energię w kolejnych latach. Propozycja wspólnego przystąpienia do przetargu trafiła do wszystkich burmistrzów i wójtów gmin powiatu olkuskiego. Czy gminy z powiatu olkuskiego są zainteresowane energetycznymi zakupami? – Do tej pory ceny negocjowaliśmy indywidualnie z Tauronem, stawki mamy korzystne. Na pewno jesteśmy za optymalizacją kosztów. Jeśli starosta zorganizuje spotkanie, gdzie omówimy konkrety, chętnie przyłączymy się do tej inicjatywy – mówi sekretarz Urzędu Miasta w Bukownie, Marcin Cockiewicz.

Na podobny pomysł wpadły władze Klucz. Tam opracowany został audyt dotyczący zużycia energii. – Wystąpiliśmy do Związku Gmin Jurajskich z propozycją wspólnych zakupów. Niektóre gminy są zainteresowane. Jeśli propozycja starosty okaże się korzystniejsza, na pewno będziemy chcieli wziąć udział w przetargu – twierdzi wójt Kazimierz Ściążko.

Władze Olkusza chciały wspólnie kupić energię jeszcze w tym roku.  – Podległe nam jednostki już dokonały zamówień. „Spinamy” się zatem na przyszły rok. Propozycja starosty wpisała się w planowane przez nas działania – dodaje burmistrz Dariusz Rzepka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PEPA
PEPA
12 lat temu

najlepiej zbudujmy własną fermę wiatrową

Goliat
Goliat
12 lat temu

To bdb inicjatywa

zenek
zenek
12 lat temu

czytałem, że Wolbrom zrobił to wcześniej i już ma oszczędności, na co więc czekać? szkoda, że szary obywatel tak nie może walczyć z wielkim dostawcą…