W Kwaśniowie upamiętniono ofiary II wojny światowej. W programie uroczystości znalazły się patriotyczna msza święta i złożenie kwiatów pod krzyżem i tablicą poświęconą Polakom zamordowanym w czasie wojny przez obu okupantów: niemieckiego i radzieckiego.
We mszy świętej, odprawionej przez ks. Marka Plebanka, proboszcza parafii Kwaśniów, uczestniczyli parafianie, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie oraz przedstawiciele samorządu Gminy Klucze. Zarówno szkoła jak i kluczewski oddział związku AK wystawili poczty sztandarowe. Przed nabożeństwem dla zgromadzonych w kościele mieszkańców i zaproszonych gości wystąpili uczniowie, którzy zaprezentowali wzruszający program artystyczny o tematyce patriotycznej. Poezją, piosenką i fragmentami zapisów historycznych dzieci przypomniały o tragicznym wrześniu 1939 roku (napad Niemiec hitlerowskich i Rosji sowieckiej na Polskę), a także o egzekucjach dokonanych na Polakach w 1940 roku przez radzieckie NKWD. Padały liczby zamordowanych wojskowych, policjantów i cywilów, a także nazwy miejsc zbrodni i grzebania zamordowanych: las pod Katyniem koło Smoleńska, gdzie strzałami w tył głowy wymordowano jeńców z obozu w Kozielsku, Charków, miejsce rozstrzeliwania jeńców ze Starobielska i Twer, dokąd zwieziono jeńców z Ostaszkowa. Przypomniano także o niedawnych odkryciach „dołów śmierci” w Bykowni i Kuropatach (Ukraina i Białoruś), gdzie znaleziono ofiary mordów Rosji stalinowskiej, w tym Polaków.
Msza patriotyczna w Kwaśniowie odbywa się co roku w terminie bliskim dacie 17 września (napad Rosji sowieckiej na Polskę) Po mszy uczestnicy nabożeństwa udają się na cmentarz, gdzie delegacje samorządu, szkoły, i związku AK składają kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom zbrodni okupantów wojennych. Tak było również w tym roku. Na miejscu uroczystości na cmentarzu delegacje zapaliły również znicze, a Stefan Kajdan (członek ŚZŻAK, były więzień niemieckiego obozu Kraków-Płaszów i jeden z inicjatorów postawienia tablicy i „krzyża katyńskiego” w Kwaśniowie) przeczytał tekst odnoszący się do wydarzeń historycznych, którym poświęcona była niedzielna uroczystość. Podziękowania dla wszystkich uczestników nabożeństwa i uroczystości na cmentarzu złożyli: ks. Marek Plebanek, Prezes ŚZZAK w Kluczach por. Czesław Grzanka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie Marzena Błasikiewicz oraz, w imieniu wójta gminy, Sekretarz Gminy Klucze Daniel Hickiewicz.
Rafał Jaworski/UG Klucze