Artykuł sponsorowany

Trasa programowa Lewicy po Polsce trwa już od kilku miesięcy. Posłanki i posłowie Klubu Lewicy odwiedzają duże miasta i małe miejscowości, przedstawiając propozycje rozwiązania najbardziej palących problemów, a także konsultując program partii podczas rozmów i spotkań. W minioną środę na zaproszenie olkuskiej organizacji Nowej Lewicy polityczki i politycy Lewicy odwiedzili Olkusz.

Wiosenna ofensywa programowa Lewicy nie zwalnia tempa. W ramach akcji „Lewica w trasie”, reprezentanci lewej strony sceny politycznej spotykali się w minioną środę z mieszkańcami województwa małopolskiego. Olkusz odwiedzili posłanki i posłowie: Maciej Gdula, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska, Monika Falej, Katarzyna Kretkowska i Zdzisław Wolski. Spotkanie poświęcone było najbliższym wyborom parlamentarnym oraz wyzwaniom czekającym na działaczy Nowej Lewicy.

Musimy stać ramię w ramię!

„Jesteśmy bardzo wydajnym klubem, składamy wiele projektów ustaw. Niektórzy wieszczyli nam, że się szybko rozpadniemy, ale my trzymamy się mocno. Jesteśmy przekonani, że duch współpracy jaki panuje w naszym klubie, będzie się rozszerzał na całą opozycję” – podkreślał na początku spotkania poseł Maciej Gdula dodając przy tym, że kluczem do pokonania PiS-u w nadchodzących wyborach jest współpraca demokratycznej opozycji. Powinna ona opierać się na partnerskich zasadach. „Prawo i Sprawiedliwość musi mieć silnych przeciwników. Nie jednego ale wielu. Muszą oni jednak stać obok siebie ramię w ramię i mieć konkretny plan dla Polski. My mamy taki plan” – deklarował Maciej Gdula.

PiS-owi nie można wierzyć

Wiele gorzkich słów padło pod adresem obecnie rządzących i ich sztandarowych postulatów. Jednym z nich była poprawa warunków bytowych polskich rodzin i zwiększenie dzietności. Obecnie wskaźnik urodzin w Polsce jest jednak zdecydowanie poniżej oczekiwań: „PiS deklaruje że jest partią wiarygodną, której udało się zrealizować wiele swoich postulatów, ale ciężko w to uwierzyć, kiedy patrzy się na efekty ich działalności. Spójrzmy na przykład na kwestie rodzin i bezpieczeństwa. Oni nie chcą mówić o demografii, bo nie ma się czym chwalić. Przez ostatnie osiem lat o 500 tys. Polaków więcej zmarło niż się urodziło. To jest olbrzymia wyrwa demograficzna. To się nie wzięło znikąd. To jest efekt ich działań, takich jak likwidacja programu In vitro czy zaostrzenie prawa aborcyjnego. Kobiety boją się zachodzić w ciążę bo nie czują, że w polskim systemie zdrowia mogą liczyć na profesjonalną opiekę” – uważają Zdzisław Wolski i Daria Gosek – Popiołek.

Czarnek musi odejść!

Niezmiernie ważna dla Lewicy jest edukacja. Dlatego nie może być zgody na działania obecnego ministra zajmującego się tą dziedziną: „Minister Czarnek jest zdecydowanie najgorszym ministrem edukacji, jakiego Polska miała przez ostatnie trzydzieści lat. Dowodem na to są statystyki. Mnóstwo ludzi ucieka z dziećmi z systemu publicznego. Od 2013 r. do 2022 r. z systemu publicznego do prywatnego przeniosło się około 100 tys. dzieci. To jest wzrost prawie o 100%. Nauczyciele nie dostają adekwatnych uposażeń. My stoimy murem za nauczycielami i mówimy: 20% więcej to konieczność przy obecnej inflacji i bardzo niskim wynagrodzeniu młodych nauczycieli! Trzeba też przenieść płace nauczycieli do budżetu państwa i odciążyć samorządy. Tylko wtedy zapewnimy dobrą edukację dla naszych dzieci” – wyliczała Katarzyna Kretkowska.

Państwo musi budować mieszkania na wynajem

Jednym z problemów, na którego rozwiązanie Lewica ma plan, jest brak mieszkań. Mówi się, że do zaspokojenia obecnych potrzeb mieszkaniowych Polaków potrzebne jest wybudowanie na rynku pierwotnym około 1,5 mln lokali: „Jako pierwsi dostrzegliśmy kryzys dotykający kwestii mieszkaniowych. Najpierw złożyliśmy projekt ustawy mrożącej WIBOR, która dawała kredytobiorcom oddech finansowy w momencie, kiedy raty kredytów szalały. Teraz zaproponowaliśmy program budowy mieszkań na wynajem. Byłby on dotowany z budżetu państwa i realizowany w ścisłej współpracy z samorządami. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że olkuski TBS planuje budowę 36 mieszkań. Wyobraźmy sobie, ile ich mogłoby powstać, gdyby państwo polskie kierowało na ten cel odpowiednie środki.  Mamy nadzieję, że ten program mieszkaniowy będzie tym jednym z pierwszych, jaki zacznie być realizowany przez przyszły rząd, gdyż jest on niezmiernie ważny dla rozwoju średniej wielkości miast – mówiły z kolei Daria Gosek-Popiołek i Monika Falej.

Test dla rządzących

Parlamentarzyści lewicy podziękowali również mieszkańcom powiatu olkuskiego za podpisy złożone pod projektem ustawy dotyczącym tzw. „Renty Wdowiej”, która ma zagwarantować emerytom godne funkcjonowanie po stracie współmałżonka i niepopadanie emerytów w ubóstwo – a dzisiaj emeryci to grupa społeczna, która najbardziej cierpi na kryzysie i najbardziej odczuwa skutki inflacji. Jednocześnie, wsparcie państwa dla seniorów jest najsłabsze: „Przyjechaliśmy podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w tą inicjatywę. Głosowanie nad tą ustawą odbędzie się w ciągu najbliższych trzech miesięcy i to będzie test dla polityków PiS-u. Zobaczymy, czy to co mówią na temat konieczności zapewnienia godnego życia emerytkom i emerytkom jest szczere, czy też są to tylko puste słowa” – podkreślała Anita Sowińska.