literatura rosyjska2

15 kwietnia 2015 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ odbyła się IV edycja Konkursu Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej w ramach XI Festiwalu Nauki. Honorowy patronat nad Konkursem objął – JM Rektor UŚ prof. zw dr hab. Wiesław Banyś.
Celem konkursu było przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy. W tegorocznym Konkursie wzięło udział 40. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych
z trzech województw: śląskiego, opolskiego oraz małopolskiego. Uczniowie mieli do opracowania jeden z zaproponowanych zestawów lektur wraz z literaturą przedmiotową. Przygotowanie do konkursu oznaczało, w tym roku, nie tylko zaznajomienie się z treścią utworów i ich interpretację, ale także opracowanie literatury krytycznej i zapoznanie się z problematyką i poetyką utworów.
Wśród uczestników największym zainteresowaniem cieszyły się utwory z kręgu fantastyki naukowej – untyutopie poświęcone tematyce postapokaliptycznej, szczególnie teksty Głuchowskiego i Strugackich.

literatura rosyjska

3. miejsce zdobyła nasza uczennica – Oliwia Majewska z klasy 1 a. Uczennicę przygotowała mgr Bogusława Wajdzik. Na uroczystą Galę przybyli: Kierownik Biura Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód – Katarzyna Fulbiszewska, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ – prof. zw. dr. hab. Henryk Fontański, dr hab. Jolanta Lubocha-Kruglik oraz dr. hab. prof. UŚ Andrzej Charciarek.

literatura rosyjska3

Członkowie KN „Rosyjska Ruletka” zaprosili wszystkich gości na ciekawe atrakcje przygotowane w ramach projektu Muzyczna Rosja, odbywającego się w czasie  Festiwalu. Była: „Strefa muzyki”, prezentacje ciekawostek związanych z muzyką rosyjską, muzyczne eksponaty, słówka muzyczne, poznawanie muzyki rosyjskiej w holu głównym, była także degustacja potraw kuchni rosyjskiej. W Sali Rady Wydziału zaproszeni uczniowie, nauczyciele oraz studenci mieli okazję uczestniczyć w „Quasi-warsztatach muzycznych”, w czasie których poznawali najważniejsze i najpopularniejsze rosyjskie utwory muzyczne, a zdobytą wiedzę mogli zaprezentować w odbywającym się, po warsztatach, quizie „Mokra to melodia”. Zgromadzona młodzież miała też okazję zapoznać się z najważniejszymi twórcami hip-hopowymi dzisiejszej Rosji i wysłuchać fragmentów ich muzycznej twórczości dzięki prezentacji multimedialnej.

I LO w Olkuszu

literatura rosyjska4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze