Już niedługo na terenie powiatu olkuskiego rozpocznie działalność lokalna kooperatywa spożywcza. Jest to inicjatywa, która ma na celu wspieranie lokalnych wytwórców i umożliwienie konsumentom zakup zdrowych i świeżych produktów spożywczych bezpośrednio u producentów. Realizacją tego projektu zająć ma się LGD „Nad Białą Przemszą” oraz Stowarzyszenie „Produkt Lokalny nad Białą Przemszą”.
Kooperatywy spożywcze istnieją już w wielu większych miastach w Polsce, między innymi w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Lublinie. Toruniu i Gdańsku. Koncepcja opiera się na zasadach partnerstwa w umowie między konsumentem a rolnikami, z pominięciem pośredników. Ceny produktów ustalane są na podstawie szacowanych kosztów produkcji żywności i uwzględniają zarówno wkład pracy rolników, jak i zasobność portfeli konsumentów.
– Kooperatywa spożywcza to otwarte i dobrowolne zrzeszenie osób, które dokonują kolektywnych zakupów spożywczych, głównie warzyw i owoców. Słowo kolektywne należy rozumieć tutaj jako wspólnie zamawiane, rozdzielane, odważane i odbierane. Chcemy ominąć pośredników, dać członkom dostęp do taniej i dobrej żywności, wspierać żywność produkowaną lokalnie i w miarę możliwości ekologicznie – tłumaczy Tomasz Witecki, jeden z propagatorów utworzenia kooperatywy spożywczej na terenie naszego powiatu.
Proces nabywania warzyw i owoców polega na wspólnym kupowaniu produktów bezpośrednio od rolnika ekologicznego. Kontakt pomiędzy kupującym i sprzedającym odbywa się na terenie swoistych „giełd” warzywnych, bądź też za pośrednictwem Internetu, gdzie konsumenci składają zamówienia u dostawców.
Do tej pory bez konieczności rejestrowania działalności można było sprzedawać jedynie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnych plonów, takie jak np. owoce czy warzywa. Teraz rolnicy mogą także oferować na lokalnym targu wytworzone we własnym zakresie z własnych surowców takie produkty jak: wędliny, miód, pieczywo, ser czy konfitury.
W najbliższym czasie przedstawiciele LGD planują zorganizowanie w Olkuszu i w Wolbromiu prelekcji dotyczącej podstawowych produktów spożywczych takich jak ziemniaki i chleb. W planie jest także utworzenie sieci dystrybucji produktów lokalnych na terenie całej Małopolski. W projekt mają być zaangażowane organizacje z całego województwa, dzięki czemu mieszkańcy naszego powiatu zyskają dostęp do produktów lokalnych z całego regionu.
Działa to już ? Minęło 4 m-ce.
Baby spod „Stylowej” będą musiały się teraz zrzeszać żeby handlować??
może wreszcie zalegalizujcie bimberek świeży, zdrowy z lokalnych upraw ,a nie żebysmy podejrzany spiryt u ruskich kupowali.