Właściciele dwóch lokalnych firm informatycznych, wpadli na pomysł jak szerzej rozwinąć biznes w warunkach coraz trudniejszej konkurencji. Operatorzy sieci Interkonekt.pl z Wolbromia oraz Ilkus.net z Olkusza połączyli swoje siły, dzięki czemu pod jedną nazwą Interkonekt są obecnie największym lokalnym dostawcą Internetu w powiecie olkuskim. Konsolidacja na niewielkim rynku to nowość, jaką małe firmy działające w regionach zaczerpnęły od światowych gigantów. Większy i silny zawsze może więcej, a klient zyskuje lepszy produkt i profesjonalizację usług.
W powiecie olkuskim firmy z tej samej branży raczej ze sobą rywalizują i walczą o klienta. Nie zdarza się, żeby się łączyły i działały wspólnie. Adam Kochanowski, Paweł Barczyk i Tomasz Furman postawili na współpracę. Ich firmy działają na rynku od kilku lat. Początki do łatwych nie należały, bo branża teleinformatyczna do prostych nie należy. Trzeba mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale ogromne zaplecze. Było wiele pracy, ale jakoś się udało i obydwie firmy mają teraz łącznie kilka tysięcy klientów. – Zdecydowaliśmy się na połączenie, bo ta branża staje się coraz trudniejsza. Operatorzy krajowi dumpingują ceny, a przy tym nie są w stanie dotrzeć do osób, które swoją siecią jesteśmy w stanie objąć my. Doszliśmy do wniosku, że lepiej działać razem niż rywalizować na niezdrowych warunkach – tłumaczą wspólnicy. – Na konsolidacji zyskamy nie tylko my, ale przede wszystkim nasi klienci. Połączenie sił oznacza lepsze oferty cenowe, szybki serwis techniczny i profesjonalną obsługę. W naszej firmie pracuje kilkanaście osób. Mamy call center i help desk – tłumaczą. Internet szerokopasmowy dostarczany jest do miejscowości w całym powiecie drogą radiową albo kablową tam, gdzie to możliwe (na przykład w przypadku osiedli i blokowisk). Obecnie sieć dysponuje światłowodowym połączeniem ze światem o przepustowości 500Mb/s (0.5Gb/s) z praktycznie nieograniczoną możliwością rozbudowy.
Działalność obydwu firm do tej pory nie była tylko komercyjna. Zarówno Ilkus.net jak i Interkonekt mogą pochwalić się inicjatywą społeczną. Darmowy Internet dostarczali do wielu szkół, instytucji społecznych. Hot spoty na olkuskim i wolbromskim rynku oraz wielu innych miejscach, kamery online, są sponsorowane właśnie przez te firmy. – Naszą działalność społeczną chcielibyśmy jeszcze bardziej poszerzyć. Myślimy o hotspotach w kolejnych miejscach. Chcemy, żeby jak najwięcej osób miało bezpośrednie połączenie z Internetem w różnych miejscach – obiecują wspólnicy z Interkonekt S.C.

Właściciele dwóch lokalnych firm informatycznych wpadli na pomysł, jak szerzej rozwinąć biznes w warunkach coraz trudniejszej konkurencji. Operatorzy sieci Interkonekt.pl z Wolbromia oraz Ilkus.net z Olkusza połączyli swoje siły, dzięki czemu pod jedną nazwą Interkonekt są obecnie największym lokalnym dostawcą Internetu w powiecie olkuskim.

Konsolidacja na niewielkim rynku to nowość, jaką małe firmy działające w regionach zaczerpnęły od światowych gigantów. Większy i silny zawsze może więcej, a klient zyskuje lepszy produkt i profesjonalizację usług.

W powiecie olkuskim firmy z tej samej branży raczej ze sobą rywalizują i walczą o klienta. Nie zdarza się, żeby się łączyły i działały wspólnie. Adam Kochanowski, Paweł Barczyk i Tomasz Furman postawili na współpracę. Ich firmy działają na rynku od kilku lat. Początki do łatwych nie należały, bo branża teleinformatyczna jest wymagająca. Trzeba mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale ogromne zaplecze. Było wiele pracy, ale jakoś się udało i obydwie firmy mają teraz łącznie kilka tysięcy klientów. 

– Zdecydowaliśmy się na połączenie, bo ta branża staje się coraz trudniejsza. Operatorzy krajowi dumpingują ceny, a przy tym nie są w stanie dotrzeć do osób, które swoją siecią jesteśmy w stanie objąć my. Doszliśmy do wniosku, że lepiej działać razem, niż rywalizować na niezdrowych warunkach – tłumaczą wspólnicy. – Na konsolidacji zyskamy nie tylko my, ale przede wszystkim nasi klienci. Połączenie sił oznacza lepsze oferty cenowe, szybki serwis techniczny i profesjonalną obsługę. W naszej firmie pracuje kilkanaście osób. Mamy call center i help desk – tłumaczą. Internet szerokopasmowy dostarczany jest do miejscowości w całym powiecie drogą radiową albo kablową tam, gdzie to możliwe (na przykład w przypadku osiedli i blokowisk). Obecnie sieć dysponuje światłowodowym połączeniem ze światem o przepustowości 500Mb/s (0.5Gb/s) z praktycznie nieograniczoną możliwością rozbudowy. 

Dotychczasowa działalność obydwu firm nie była tylko komercyjna. Zarówno Ilkus.net jak i Interkonekt mogą pochwalić się inicjatywą społeczną. Darmowy Internet dostarczali do wielu szkół, instytucji społecznych. Hot spoty na olkuskim i wolbromskim rynku oraz wielu innych miejscach, kamery online, są sponsorowane właśnie przez te firmy. 

– Naszą działalność społeczną chcielibyśmy jeszcze bardziej poszerzyć. Myślimy o kolejnych hotspotach. Chcemy, żeby jak najwięcej osób miało bezpośrednie połączenie z Internetem w różnych miejscach – obiecują wspólnicy z Interkonekt S.C.

Pomysł na połączenie sił w ramach jednej branży może mieć swoje zastosowanie nie tylko w przypadku Internetu. Pomyśleć o takim rozwiązaniu mogą na przykład właściciele małych sklepów w celu stworzenia sieci albo prywatni przewoźnicy. W innych częściach kraju tego typu konsolidacje już od dłuższego czasu są wprowadzane na lokalne rynki. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kocki
kocki
13 lat temu

majsel: dlaczego tak twierdzisz?
Będą wyższe transfery przy utrzymaniu tych samych kosztów, oczywiście w tym wypadku z umową lojalnościową.
Wiem, że łatwo jest reklamować łącza po 20 Mbps, a potem na pytanie klientów 2 90% przypadków odpowiadać, że brak możliwości technicznych… Albo jak komórkowcy, dawać łącza do X-mega, gdzie owe X jest rzadko osiągalne.

majsel
majsel
13 lat temu

czyli w olkuszu się nic nie zmieni. g…… transfer i jeszcze gorszy transfer.