Olkusz

Biało – czerwona flaga powiewa już na maszcie zamontowanym w olkuskim parku miejskim przy ul. Mickiewicza, przy Pomniku Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945. Uroczyste podniesienie flagi odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie.

Maszt i flaga w parku powstały w ramach rządowego projektu „Pod biało – czerwoną”. Przypomnijmy, że o lokalizacji decydowali internauci. Decyzją mieszkańców w naszym powiecie wygrały dwie gminy: Olkusz i Trzyciąż (tu maszt stanie w Jangrocie). Całkowity koszt olkuskiego zadania to 8 894,00 złotych, z czego rządowe dofinansowanie stanowi 8 000,00 złotych.

Maszt zamontowano na początku października. Podniesienie flagi zaplanowano kilka dni przed Świętem Niepodległości. Do parku przybyli mieszkańcy, uczniowie, przedstawiciele władz miasta. – Już za chwilę nad naszymi głowami zacznie powiewać biało – czerwona, nasza narodowa flaga, w której każdy z nas może znaleźć swoje korzenie, historię, która była bardzo burzliwa. Miejsce w którym owa biało – czerwona zacznie powiewać jest dla Olkusza i mieszkańców Ziemi Olkuskiej szczególne. Tutaj znajduje się pomnik poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów w latach II wojny światowej. Tutaj w fundamentach tego pomnika znajduje się urna z ziemią z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Tutaj co roku w rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy cześć poległym bohaterom za walki w imię niepodległej Ojczyzny. Czasy mamy trudne. Nie sposób nie wspomnieć o toczącej się wojnie w Ukrainie. Z dużym niepokojem patrzymy w tamtą stronę. Uchodźcy wojenni trafili również do Olkusza. Z dużym zaangażowaniem ruszyliśmy, aby pomagać i pomagamy do dzisiaj. Dzisiaj w kontekście tych wydarzeń zupełnie nowego znaczenia nabiera hasło „Nigdy więcej wojny” – i oby tak się stało – mówił wiceburmistrz Marcin Wiercioch.

Prowadzący uroczystość Michał Latos przypomniał znaczenie naszych barw narodowych oraz flagi państwowej. – Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych stanowi, że flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej tworzą kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Są one odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie: koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność. Barwy biała i czerwona zostały uznane z narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, natomiast formalnie uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Od 2004 roku 2 maja w Polsce oficjalnie obchodzimy jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak o naszych narodowych symbolach opowiadał Michał Latos.

Po wciągnięciu flagi na maszt odśpiewano hymn państwowy. Specjalnie na tę okazję patriotyczny występ przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Zespołu Szkół w Olkuszu przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Biało – czerwona flaga powiewa już na maszcie zamontowanym w olkuskim parku miejskim przy ul. Mickiewicza, przy Pomniku Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945. Uroczyste podniesienie flagi odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie.
« 1 z 3 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze