xx lecia

Z dwumiesięcznym poślizgiem, 28 lutego 2017 r. swój – jak to określono w treści stosownej uchwały – „operacyjny” byt zakończy jednostka organizacyjna gminy Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który zastąpi wreszcie zarejestrowana w KRS spółka prawa handlowego pod podobną nazwą. Na jej czele stanie nowy, wybrany ostatnio w konkursie prezes Andrzej Duch, który ma już wygaszony mandat radnego Rady Miejskiej w Wolbromiu. Spółka nie będzie zarządzała wspólnotami mieszkaniowymi.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu w czwartek 23 lutego br. zostanie podjęta uchwała zatwierdzająca ostateczny termin przekształcenia jednostki organizacyjnej gminy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolbromiu. Jak zapisano w projekcie uchwały: „Ostatecznym dniem likwidacji Zakładu jest dzień 28 lutego 2017 roku. Z tym dniem Zakład zakończy działalność operacyjną. Spółka rozpocznie działalność operacyjną z dniem 1 marca 2017 roku”.

Ku niezadowoleniu znacznej części mieszkańców bloków os. Skalska i os. XX-Lecia zrzeszonych we wspólnotach mieszkaniowych, którymi przez lata zarządzał WZGKiM, a przez ostatni rok zreorganizowany Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, nowa spółka nie będzie już zajmowała się gospodarowaniem w budynkach i wokół nich w imieniu wspólnot. Jak bowiem stwierdzono niedawno, tego typu działalność jest niezgodna z prawem obowiązującym podmioty podlegające samorządom, które nie mogą prowadzić działalności nie związanej z pożytkiem publicznym. W związku z tym Rada Miejska w Wolbromiu 29 grudnia 2016 r. oficjalnie dokonała zmiany zapisów statutowych zakładu w tym zakresie, a mieszkańcy wspólnot zostali poinformowani o konieczności poszukania nowych zarządców. Chociaż mieszkańcy bloków mocno naciskali, aby dotychczasowy zarządca kontynuował swoje usługi, nic nie udało się osiągnąć. Władze Wolbromia, które wcześniej w żaden sposób nie negowały zgodności z prawem zarządzania wspólnotami, zdecydowanie odmówiły i zaproponowały na zebraniach wspólnot, aby zarząd ich majątkiem przejęła Wolbromska Spółdzielnia Mieszkaniowa lub inny podmiot.

Uparci mieszkańcy wspólnot nie poddawali się w działaniach, czego skutkiem były wezwania do usunięcia naruszenia prawa wspólnot mieszkaniowych: os. Bolesława Chrobrego 47/II i 47/III, os. XX- Lecia PRL nr 3,4,5 i 6 oraz os. Skalska nr 1 i 3, w których stwierdzono, że uchwałą Rady Miejskiej w Wolbromiu nr XXX/306/2016 z 29 grudnia 2016 r. został naruszony ich interes prawny poprzez pozbawienie ich zarządu, jak również administratora, dostarczone do biura Rady Miejskiej w Wolbromiu 26 i 27 stycznia 2017 r. W bardzo obszernym uzasadnieniu do projektu uchwały przygotowanym przez przewodniczącego rady Dariusza Gorgonia, odrzucającym zasadność wezwania do usunięcia naruszenia prawa przywołany został na szereg przepisów i wyroków sądów w podobnych sprawach. Wobec takich argumentów wola mieszkańców najprawdopodobniej okaże się nie mieć znaczenia i wspólnoty będą jednak musiały zdecydować się na nowych zarządców. Ostateczna decyzja w sprawie odrzucenia roszczeń mieszkańców bloków zapadnie podczas najbliższej sesji 23 lutego.

W związku z rezygnacją z mandatu radnego przez Andrzeja Ducha i rozpoczęciem jego pracy w spółce, w której jedynym udziałowcem jest Gmina Wolbrom Rada Miejska w Wolbromiu znów przez kilka miesięcy będzie pracowała w okrojonym składzie. Komisarz Wyborczy poinformował już o wygaszeniu mandatu radnego, ale nie podał jeszcze terminu wyborów uzupełniających

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dziwne
dziwne
4 lat temu

Najpierw przez całe lata było zgodne z prawem, teraz nie jest zgodne.. To co, prawo się zmieniło, czy ktoś do tej pory działał bezprawnie?

lokator
lokator
4 lat temu

Uszanujcie nas mieszkancow nie damy sie.

jarekl
jarekl
4 lat temu

Ktoś wie o co chodzi z tą ostrą agitacją za wyborem spółdzielni wolbromskiej?