okmf wystawa ludzie z pasja fot1

W ubiegły piątek, 20 czerwca, w katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek odbył się wernisaż wystawy ośmiorga członków Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii. Tym razem pasjonaci utrwalania niezwykłych i ulotnych fragmentów rzeczywistości na zdjęciach zwrócili obiektywy swych aparatów ku innym pasjonatom. Zdjęcia prezentowane w stolicy Górnego Śląska ukazują ludzi poświęcających wolny czas zarówno modnym obecnie, jak i niecodziennym pasjom, czasem z narażeniem zdrowia lub nawet życia, a także takich, dla których pasją jest praca.

Uroczystego otwarcia ekspozycji „Ludzie z pasją” dokonała kurator Grażyna Tereszkiewicz, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka zajmująca się malarstwem, performance oraz kuratelą wystaw. Przedstawiając autorów podkreśliła, że niezależnie od indywidualnych dokonań są członkami klubu działającego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, gdzie blisko 40. osób, bez względu na wiek, dorobek i posiadany sprzęt, dzieli się ze sobą doświadczeniami i wspiera w rozwijaniu twórczego hobby.

Na wystawę składa się osiem fotoreportaży autorstwa Agnieszki Dobrzańskiej, Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, Marcina Andrukowicza, Łukasza Dwornika, Dominika Garusa, Piotra Kajdy, Dawida Makowskiego i Adama Sowuli. Członkowie Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii (OKMF) mają już na koncie klika godnych uwagi wspólnych ekspozycji, jak choćby dokumentującą rewitalizację olkuskiej starówki, czy ukazującą niedostępne dla turystów wnętrza zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Wielekroć w dwuletniej historii klubowicze koncentrowali swe wspólne twórcze wysiłki na człowieku, organizowali warsztaty portretu i konkursy, ale wystawa poświęcona wyłącznie ludziom jest pierwszym tego rodzaju projektem OKMF.

O temacie wystawy mówił jej pomysłodawca i organizator plenerów w kopalni soli Marcin Andrukowicz. Nawiązując do tekstu wprowadzenia, które na potrzeby tej ekspozycji napisała jego córka Aleksandra Andrukowicz, podkreślił znaczenie pasji w życiu człowieka. – Życie bez pasji nie jest ani łatwe, ani szczególnie przyjemne. Nie mamy do czego uciekać, kiedy jest nam źle, a czas wolny wypełniamy rzeczami, które uszczęśliwiają nas jedynie powierzchownie lub krótkotrwale. Pasje pozwalają oderwać się od codziennej, szarej rzeczywistości, pomagają odnaleźć wewnętrzną równowagę, zamknąć się na chwile w swoim własnym świecie i uciec myślami od problemów. Dlatego są takie ważne. – powiedział podczas wernisażu Marcin Andrukowicz.

Jak członkowie Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii oddali pasje bohaterów swych fotoreportaży? O tym można przekonać się odwiedzając wystawę „Ludzie z pasją” w katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek przy pl. Sejmu Śląskiego 2. Będzie tam dostępna do końca wakacji. Tych wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć tę wystawę w Olkuszu zapewniamy, że będzie ku temu okazja. O terminie powiadomimy odrębnym komunikatem.

MOK Olkusz

Zdjęcia: Adam Sowula i Piotr Kajda (OKMF)

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o