Powiat

Tylko 10 dni zostało na dopełnienie obowiązku złożenia deklaracji do CEEB czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z założenia, pełna ewidencja źródeł ogrzewania budynków w Polsce ma posłużyć poprawie jakości powietrza, poprzez walkę ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: „kopciuchów”. W powiecie olkuskim deklaracje złożyła mniej niż połowa mieszkańców – grożą im mandaty. Termin upływa z końcem czerwca 2022 r.

Deklarację do CEEB obowiązkowo muszą złożyć wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła. Niezłożenie deklaracji w terminie zagrożone jest mandatem 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu – nawet 5 tys. zł.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby: drogą elektroniczną, przez Internet – za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie: www.zone.gunb.gov.pl albo w formie papierowej – wypełniony w tradycyjnej formie formularz można przesłać pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie swojej gminy. Druki formularzy wraz ze wzorami są dostępne na stronie: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

Z wojewódzkiego rankingu, przygotowanego w oparciu o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy wynika, że spośród gmin powiatu olkuskiego najwięcej deklaracji złożyli mieszkańcy Bukowna, gdzie na 2541 podmiotów objętych obowiązkiem, złożono ich 1432, co stanowi 56%. W gminie Trzyciąż, która choć zadbała o dobrą akcję informacyjną, a nawet dostarczyła druki do każdego gospodarstwa, deklarację złożyła tylko połowa z 2645 zobowiązanych do tego mieszkańców. Połowa deklaracji spłynęła też od mieszkańców Bolesławia (480 na oczekiwane 942). Na 131 pozycji rankingu wojewódzkiego jest gmina Klucze, gdzie na 4916 punktów adresowych złożono 2132 deklaracje, co daje 43 %. Najmniej deklaracji, bo po 37 % złożono w gminach Olkusz (3422 na 9139) i Wolbrom (2885 na 7677).

Deklaracje dotyczące źródeł ciepła należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. W przypadku zmiany źródła ciepła należy zaktualizować deklarację w ciągu 14 dni od chwili zaistnienia zmiany. Status swojej deklaracji można sprawdzić na stronie ceeb.gov.pl, wybierając opcję „Sprawdź swoją deklarację”. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

Ta deklaracja pokazuje że ten co to wymyślił zbytnio się nie postarał. Dlaczego? Bo w deklaracji nie ma nic o kuchenkach gazowych w tym na gaz z butli. I teraz dochodzi do bzdur. Mam dwa piece kuchenne węglowe. Muszę je zgłosić chociaż z jednego nie korzystam wcale od ponad 10 lat, a z drugiego sporadycznie. Muszę też wybrać do czego ich używam ale w deklaracji można wybrać tylko dwie opcje: grzanie wody użytkowej i / lub ogrzewanie domu. A ja nie używam ich do żadnej z tych funkcji. Na „logikę” autora deklaracji wykorzystuję je więc do gotowania. Ale ja ich nie używam do gotowania. Znaczy używam ale sporadycznie bo przez 99% czasu korzystam z kuchenki gazowej na butlę. Dochodzi więc do przekłamania całej deklaracji. A to nadal nie wszystko. Posiadam też dwa bojlery elektryczne. I tutaj pytanie co mam zaznaczyć w polu „czy źródło jest używane” gdy bojler jest odłączony od sieci elektrycznej ale jednocześnie grzeje mi wodę poprzez znajdującą się w nim spiralę podłączoną do kotła w piwnicy. I kolejny problem: taki sposób grzania wody użytkowej wykorzystuję wyłącznie w sezonie grzewczym gdy działa centralne ogrzewanie. I znów wyjdą bzdury bo wg deklaracji wyjdzie że cały rok palę w kotle centralnego ogrzewania żebym miał ciepłą wodę w kranie.

Robert Czarny
1 rok temu

Ile jeszcze tych centralnych rejestrów? Niedługo będzie rejestr rejestrów bo już nikt się w tym nie łapie. Oczywiście do obsługi kolejne urzędy i urzędasy. Polska rejestrami stoi.