Nakaz zasłaniania ust i nosa stał się jednym z symboli wprowadzonego stanu epidemii. I choć dość popularnym widokiem są ludzie w maseczkach w olkuskich sklepach i kościołach, to obowiązek ten wzbudza wiele kontrowersji. Odnoszą się one m.in. do jego legalności. 

Jeden z naszych Czytelników odmówił przyjęcia mandatu od policjantów za niezastosowanie się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Zdarzenie miało miejsce w kwietniu w jednym z wolbromskich sklepów. Policja skierowała sprawę do olkuskiego Sądu Rejonowego, który miał rozstrzygnąć, czy obwiniony rzeczywiście popełnił wykroczenie. Sąd niedawno zakończył sprawę wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Oznacza to, że mężczyzna nie zostanie ukarany.

– Sąd kierował się ochroną praw gwarantowanych przez Konstytucję. Art. 31 Konstytucji wyraźnie mówi, iż wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie – mówi pan Grzegorz z Wolbromia, z pasji rowerzysta, który otrzymał z sądu pomyślne postanowienie.

Kto nie musi nosić maseczki?

W sprawie pana Grzegorza postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej (od 5000 do 30 000 złotych) prowadził również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Postępowanie dotyczyło podobnej sytuacji, kiedy w kwietniu rowerzysta bez maseczki wszedł do budynku urzędu pocztowego. Ta sprawa również zakończyła się korzystnie dla pana Grzegorza. Olkuski Sanepid umorzył postępowanie.

– Wystarczyło powiedzieć, iż mam problemy zdrowotne, a zaświadczenie nie jest wymagane, ponieważ naruszałoby to ochronę danych osobowych – wyjaśnia wolbromianin.

Warto pamiętać, że w sierpniu z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które reguluje obowiązek noszenia maseczek, został usunięty wyjątek umożliwiający nienoszenie maseczki „ze względu na stan zdrowia”. Obecnie obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się m.in. wobec dzieci do czwartego roku życia, a także osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, czy też trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Statystyki w powiecie olkuskim

Niezależnie od zakresu szerokości tych wyjątków, w orzecznictwie sądów pojawia się coraz częściej stanowisko, że nie można karać za złamanie nakazu noszenia maseczek, ponieważ obowiązek ten został wprowadzony aktem zbyt niskiej rangi – rozporządzeniem, a nie ustawą. Mimo to, nakaz zasłaniania ust i nosa nadal jest egzekwowany przez Policję, ponieważ rozporządzenie nie zostało formalnie uchylone.

– Policjanci wciąż reagują na osoby, które nie stosują się do obostrzeń związanych z obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Od początku wprowadzenia obostrzeń związanych z Covid-19 pouczono 245 osób, 4 osoby ukarano mandatem karnym i sporządzono 6 wniosków do sądu o ukaranie. – wylicza oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podkom. Katarzyna Matras.

Czy Państwo mieli podobne doświadczenia z „obowiązkiem maseczkowym”? Czy mimo prawnej wadliwości przepisów czują Państwo moralny obowiązek przestrzegania tego nakazu? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
mike Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mike
Zasłużony czytelnik
mike

Nie ma ustawy nakazującej noszenie szmaty na ryju więc nie ma tematu.
Próba wręczenia mandatu i straszenia sanepidem jest karalne!