Stanisław Stach, artysta malarz i dyrektor olkuskiej Galerii BWA, został nagrodzony Złotą Paletą na wystawie Małych Form Malarskich „Mały Format 2020”. To nie jedyny w ostatnim czasie konkurs, w którym doceniono warsztat malarski Stacha.

Stach jest artystą, którego olkuskiej (i nie tylko) publiczności przedstawiać nie trzeba. Malarz, założyciel i dyrektor olkuskiej Galerii BWA to osobowość oryginalna, barwna i nietuzinkowa, ale przede wszystkim to wybitny artysta, którego talent jest znany i doceniany nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.

Do tej pory Stach brał udział w ponad 120 wystawach ogólnopolskich, ponad 70 międzynarodowych i ponad 50 indywidualnych. Do jego ogromnych zasług należy stworzenie w Olkuszu Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, którą kieruje od niemal 20 lat. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i laureatem licznych nagród i odznaczeń, m.in. Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrnego Krzyża Zasługi nadanego przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Brązowego Medalu Gloria Artis w Dziedzinie Sztuk Wizualnych – Plastyka, Złotej Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyża Małopolski, a także Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

W ostatnim czasie malarstwo Stacha zostało docenione w kilku kolejnych konkursach.

Pierwszy z nich to IV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego (Bydgoszcz 2020). Do pierwszego etapu konkursu 487 artystów zgłosiło… 1222 obrazy (!). Co szczególnie zasługuje na uwagę to to, że do finału zakwalifikowano aż 3 prace Stacha (w sumie 148 prac 78 autorów). Konkurs kierowany był do polskich artystów malarzy, a jego celem była promocja współczesnego malarstwa i rozpowszechnianie wiedzy na temat wybitnych artystów.

Drugim konkursem, w którym dostrzeżono talent Stacha, był III Międzynarodowy Festiwal Akwareli Małego Formatu – Mini Castra 2020, Ajdovščina – Słowenia. Nadesłano na niego prace z 53 krajów świata, a do ścisłego finału zakwalifikowano również 3 prace Stanisława Stacha.

W ostatnim czasie do kolekcji nagród, których laureatem jest olkuski artysta, dołączyła kolejna – Złota Paleta, przyznana przez Zarząd Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego na wystawie Małych Form Malarskich „Mały Format 2020”. Tym razem Stach otrzymał nagrodę za obraz zatytułowany „Melodyczne harfy na statku”. Praca ta została wyłoniona spośród 157 obrazów autorstwa 157 malarzy.

Serdecznie gratulujemy Stanisławowi Stachowi i życzymy dalszych sukcesów!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze