2 października rozpoczęły się XXI Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła.

Patronat honorowy sprawował Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, który dokonał również uroczystego otwarcia. Dyrektorem artystycznym i prowadzącym był dr hab. Krzysztof Urbaniak, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, Kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej, pracujący także w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Tegoroczne święto muzyki organowej zbiegło się z rezygnacją Marii Rzepki z pełnionej przez 15 lat funkcji prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Serdeczne podziękowania i kwiaty dla pani Marii przekazała nowa prezes – Lidia Kalecińska.

Koncert inauguracyjny zatytułowany myślą przewodnią księgi Koheleta „Vanitas vanitatum et omnia vanitas” zagrał Łukasz Mosur, muzyk organista i wykładowca akademicki. Towarzyszyła mu przepięknym sopranem Gabriela Wodiczko-Mosur.

Sobotni, organowo-chóralny koncert Rozpoczął i zakończył Marcin Szelest, profesor organów w Akademii Muzycznej w Krakowie.

W środkowej części koncertu wystąpiła utalentowana rodzina Kocjanów: Małgorzata Kocjan – sopran, Karolina Kocjan – skrzypce/altówka i Michał Kocjan – organy.

Koncert finałowy należał do Krzysztofa Urbaniaka, który rozpoczął go i zakończył, oraz do kwartetu smyczkowego Ilkus Quartet. W kwartecie zapowiedzianym przez Wojciecha Taborka przepięknie zagrali olkuscy muzycy i pedagodzy: Karolina Chłostowska – wiolonczela, Mateusz Jędrysek – skrzypce, Aleksandra Kmiotek – skrzypce i Michał Mączka – altówka.

Proboszcz parafii, ks. prałat Mieczysław Miarka serdecznie podziękował wszystkim wykonawcom, współorganizatorom i uczestnikom XXI Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

Te trzy ciepłe, jesienne wieczory dostarczyły niezapomnianych przeżyć muzycznych wielbicielom unikalnych olkuskich organów.

Organizatorami XXI Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej byli: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu, a współorganizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerem: Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

MOK Olkusz 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze