Zespół Szkół  Nr 1 w Olkuszu stawia na ścisłą współpracę z pracodawcami. Popularny „Mechanik” – największa  szkoła zawodowa w powiecie olkuskim,   realizuje zasadę  „od stażu do sukcesu” oraz „od stypendium do dobrych zarobków”.
Szkoła współdziałając z przedsiębiorstwami, wdraża proces kształcenia umiejętności zawodowych zmierzający do tego, aby z ucznia uczynić mistrza.
Rozwojowi zawodowemu uczniów „Mechanika”  sprzyjają stypendia fundowane dla nich przez firmy. W ubiegłym roku szkolnym pięciu najlepszych  uczniów klasy drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej  w ZS Nr 1, kształcący się w zawodzie ślusarz otrzymali stypendium od  Przedsiębiorstwa Współpracy Gospodarczej Krakservis Sp. z o.o, które będą dostawać co miesiąc przez półtora roku. Uczniowie odbywali zajęcia praktyczne w  firmie. Po ukończeniu szkoły mają gwarancję zatrudnienia.   

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej w zawodzie ślusarz, spełniający wymienione  warunki  także przystąpili do projektu, a uczniowie klasy trzeciej o adekwatnym profilu kontynuują praktyki zawodowe w firmie. Profil ślusarz został uruchomiony w „Mechaniku” na zamówienie firmy Krakservis, która także wspomaga finansowo szkołę i promuje zawód ślusarza.

Współpraca szkoły z przedsiębiorstwem przynosi obopólne korzyści. Zajęcia praktyczne prowadzone w Krakservisie pozwalają na wzajemne poznanie potrzeb uczniów i przyszłego pracodawcy. Pomagają uczniom podnieść umiejętności zawodowe wymagane na rynku pracy. Firma zyskuje dobrze wykwalifikowanych fachowców.

„Szkoła zawodowa i pracodawcy wzajemnie się uzupełniają i po drodze im do wspólnego celu, jakim jest dobre funkcjonowanie gospodarki w regionie olkuskim. W procesie łączenia praktyki z teorią i kształcenia specjalistów, na których pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie, niezbędne jest wzajemne wsparcie szkoły i przedsiębiorstwa. Wspólnie planowana ścieżka zawodowa wymaga elastyczności ze strony szkoły i otwartości ze strony firmy. Realizacja ścieżki zawodowej jest sukcesem tak ZS Nr 1, jak i firmy Krakservis” – mówi Aldona Nowicka, Dyrektor „Mechanika”. „Szkoła idzie z przemysłem pod rękę. Przez tę symbiozę  łatwiej nam uwierzyć w siebie, czujemy się bezpieczniejsi na rynku zatrudnienia” – dopowiadają stypendyści.

Ścisły związek szkoły z pracodawcą został podkreślony 10 stycznia 2013 r. na konferencji „Nowoczesna szkoła zawodowa odpowiedzią na potrzeby pracodawcy” zorganizowanej we współpracy ZS Nr 1 w Olkuszu, Powiatowym Urzędem Pracy  w Olkuszu i  Biurem Projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”. Podczas spotkania zaproponowano pracodawcom działanie polegające na wspólnym tworzeniu programów praktyk zawodowych, wspieraniu szkoły w zakresie poszerzenia bazy dydaktycznej oraz współdziałaniu w zakresie kształcenia w zawodach wskazanych przez pracodawcę. 

Wspólna droga szkoły zawodowej i pracodawcy jest jednym z najważniejszych zadań na rynku pracy powiatu olkuskiego, które aktywizuje lokalną gospodarkę, wspomaga pracodawcę w poszukiwaniu pracowników a szkole umożliwia zaprezentowanie swojej oferty dydaktycznej.

Tekst nadesłany przez Iwonę Rams ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze