5 liga

Mimo iż od zakończenia zmagań w sezonie 2013/2014 w krakowskiej Klasie Okręgowej upłynęło już trochę czasu, to jednak ciągle wiele jest niewiadomych, głównie związanych ze spadkiem do niższych lig. Idąc normalnym tokiem myślenia i przede wszystkim w zgodzie z regulaminem, V ligę opuścić miały ostatnie drużyny z trzech grup „okręgówek”. I gdy wydawało się, że trójka spadkowiczów jest już znana, nastąpił nagły zwrot, bowiem z rozgrywek wycofała się Pogoń Skotniki.

 

Wobec zwolnienia jednego miejsca w składzie drużyn walczących o prymat w KO, Małopolski Związek Piłki Nożnej postanowił przeprowadzić baraże, będące jednocześnie szansą na utrzymanie statusu V-ligowca przez początkowych spadkowiczów – Tramwaj Kraków, Zjednoczonych Złomex Branice, a także co interesuje nas najbardziej Leśnika Gorenice. Szansa rzeczywiście się pojawiła, ale teraz trzeba ją jeszcze umieć wykorzystać. A to wcale nie będzie takie proste, bowiem zasłużony dla krakowskiego środowiska futbolu Tramwaj, wiosną grał dużo lepiej niż wskazywały na to jego wyniki, natomiast Zjednoczeni jeszcze przed rokiem niemal do ostatniej kolejki bili się o awans, więc teraz pewnie zrobią co w ich mocy, aby uniknąć degradacji. Najmniej wyrazisty w tym gronie wydaje się być Leśnik, który miniony sezon zakończył z dorobkiem 10 punktów, w tym trzy oczka zdobywając walkowerem kosztem Wieczystej. Mimo problemów, w Gorenicach ciągle mają nadzieję na pozostanie w gronie V-ligowców. Podobnych złudzeń nie mają już w Skotnikach, skąd o problemach finansowych Pogoni mówiło się otwarcie od przynajmniej dwóch lat. Klub pozostawiony właściwie sam sobie nie był w stanie podołać obecnym zobowiązaniom, więc postanowił odbudować swój wizerunek za pomocą drużyn młodzieżowych.

O tym, że odbędzie się dodatkowy baraż już wiemy, natomiast ciągle niewiadomą pozostaje termin i forma dodatkowych emocji związanych z walką o udział w KO. Jak zapowiedzieli działacze z MZPN ostateczny skład i podział trzech grup „okręgówek” będzie znany tuż przed rozpoczęciem sezonu 2014/2015. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać kolejnego komunikatu płynącego z Krakowa. Ciągle nierozwiązaną zagadką pozostaje też udział w nadchodzących rozgrywkach Jury Łobzów. Klub z podwolbromskiej miejscowości co prawda sportowo uratował się przed spadkiem do Klasy A, jednak nie od dzisiaj wiadomo, że zespół boryka się z problemami maści organizacyjnej. Największym problemem Jury wydaje się być brak zaplecza w postaci boiska spełniającego warunki gry w V lidze. Szansą na uzyskanie licencji na przyszły sezon dla ekipy z Łobzowa może okazać się fuzja z Przebojem 1937 Wolbrom. To także jednak kwestia najbliższych tygodni.

Pewne jest natomiast to, że do IV ligi awansowała Spójnia Osiek i jeśli wierzyć jej działaczom, nie będzie to znowu raptem jednoroczna przygoda z tym poziomem, jak to miało miejsce przed trzema laty. Podokręg Olkusz w sezonie 2014/2015 na szczeblu krakowskiej KO reprezentować będą również: IKS Olkusz, Piliczanka Pilica, Przemsza Klucze i beniaminek Trzy Korony Żarnowiec. Los Leśnika i Jury jest jeszcze nieznany.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze