wasze interwencje nowe

Od wielu lat mieszkańcy Wolbromia zabiegają u gminnych władz o poprawę stanu lokalnego parku miejskiego przy ul. Krakowskiej. Narzekają, że na terenie tzw. starego miasta brakuje przyjaznego miejsca, gdzie mogłyby w spokoju odpocząć osoby starsze i dzieci z opiekunami.

park2Kilka lat temu wybudowano w parku niewielki, stosunkowo nowoczesny plac zabaw dla dzieci i kilka elementów skate parku, wykorzystywanego do uprawiania sportu przez miłośników jazdy na rolkach i BMX-ach, ale obecnie plac zabaw znacznie podupadł, a doraźnie remontowane rampy nie spełniają już nawet podstawowych oczekiwań rolkarzy, ani żadnych wymogów bezpieczeństwa.

parkk

– W parku brakuje ławek, te, które ocalały przed wandalami są prawie zmurszałe, a co ważniejsze praktycznie nie ma koszy na śmieci, więc – chcąc nie chcąc – teren zasypywany jest przez nielicznych użytkowników, a częściej zapewne przez nocnych imprezowiczów hałdami śmieci. Starsze osoby, mieszkające przy ul. Krakowskiej czy w najbliższej okolicy chętnie skorzystałyby z odpoczynku na powietrzu, ale miejski park nie jest dla nich zbyt przyjazny. Alejki są zaniedbane, trawa niewykoszona – widać, że o to miejsce nikt nie dba – skarży się pani Barbara, która wiele lat temu opuściła rodzinne miasto, a teraz od czasu do czasu odwiedza w Wolbromiu swoją mamę. – Odwiedziłam nawet w tej sprawie burmistrza, który zapewnił mnie, że temat parku jest mu znany i jest szansa na zasadnicze zmiany w jego zagospodarowaniu – opowiada pani Basia, dodając, że po tej interwencji została wykoszona trawa i trochę posprzątano, ale do parku nadal nie bardzo jest po co pójść…

park7

Jak dowiedzieliśmy się, teren parku, wraz z innymi wyznaczonymi miejscami został włączony do obszaru rewitalizacji Gminy Wolbrom. W związku z tym w bliżej nieokreślonej przyszłości planowane jest zaprojektowanie funkcjonalnego zagospodarowania terenu i w dalszej kolejności, już na podstawie konkretnych propozycji architektonicznych, prowadzone będą zabiegi o pozyskanie środków na realizacje zamierzeń. Dosyć podobnie ma się sprawa z wieloletnimi planami zagospodarowania terenu wokół wolbromskiego zalewu, który co prawda projekt zagospodarowania już posiada, ale wciąż nie ma konkretnych środków na realizacje obietnic i pięknych ilustracji.

Osobnym problemem zgłaszanym równie często przez mieszkańców jest regulacja biegu rzeczki Pokrzywianki, przepływającej wzdłuż parku. Co prawda plac zabaw został od niej oddzielony symbolicznym ogrodzeniem, co złagodziło niebezpieczeństwo wpadnięcia do wody bawiących się nieopodal dzieci, ale wciąż nie jest rozwiązana kwestia zalewania nadmiarem wód, kiedy rzeczka zmienia się w rwący potok po większych i bardziej gwałtownych opadach. Nie dość, że zdarza się wtedy zalewanie jezdni ul. Pompka z powodu niedrożnego przepływu pod mostkiem w przebiegu tej ulicy, to nadmiar wody opadowej zalewa część parku, zmieniając ją w grzęzawisko. Urzędnicy gminni informują, że rozwiązanie tego problemu nie leży jednak w ich gestii, lecz znajduje się w kompetencjach Wód Polskich, które niedawno zastąpiły wojewódzkie Zarządy Melioracji. Doświadczenie podpowiada, że jest niewielka szansa, aby nowa instytucja, która dopiero startuje w administrowaniu wszystkimi problemami związanymi z szeroko pojętą gospodarką wodną szybko pochyliła się nad stosunkowo niewielkim lokalnym problemem Wolbromia, trzeba więc liczyć się z tym, że Pokrzywianka przy parku będzie uregulowana nieprędko.

mostek

14
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
14 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
myszka mikiczujący nosjabolStaszeksas Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
myszka miki
myszka miki

[quote name=”czujący nos”]tak na marginesie rewitalizacja wc w MOPS Wolbrom do zrobienia na wczoraj na piętrze śmierdzi strasznie 😡 😡 😡 panie dyrektorze rusz pan zad znad stołu….. :zzz :zzz :zzz[/quote]
dajcie spokój tam taki klimat :-* :-* :-*

czujący nos
czujący nos

tak na marginesie rewitalizacja wc w MOPS Wolbrom do zrobienia na wczoraj na piętrze śmierdzi strasznie 😡 😡 😡 panie dyrektorze rusz pan zad znad stołu….. :zzz :zzz :zzz

jabol
jabol

okoliczna żulnia sie ucieszy

Staszek
Staszek

A mnie ciekawi kto pisze wnioski o dotacje. Czy pracownicy UMiG czy osoba z zewnątrz.
Projekty innych Gmin dostają dotacje na rewitalizacje, dopłaty do ogniw słonecznych czy inne.
Czy to lepiej napisany projekt, lepiej umotywowany a może to że inne Gminy sa bardziej atrakcyjne.
A może coś innego.
Dobrze że w miarę dobrze jest jeśli chodzi o dotacje na drogi.
A ciekawe dlaczego dwa trzy lata wcześniej jeździły częsciej zamiatarki a teraz bardzo rzadko
Wybory się zbliżają.

sas
sas

[quote name=”tom”]Na wandali nic się poradzi.
Co z tego że park zrobi się ładny jak jakieś buraki i wandale go zniszczą.
Trzeba by mieć dowody na niszczenie. Złapac obciążyć kosztami tylko pod warunkiem że będzie jak z niego ściąnąć kase.[/quote]

Przeciez jest monitoring za gruba kase zrobiony! Trzeba zaczac od tego, ze w tym parku nie ma czego niszczyc! bieda z nędzą.

widz
widz

[quote name=”tom”][quote name=”theon”]do sprzątnięcia syfu w parku nie trzeba dotacji tylko gospodarza :)[/quote]
Mam na myśli wandali niszczących wyposażenie parku i piszących bazgroły.
A sprzątanie? W tym problem. Można dać zarobić a dokładniej odrobić dług. Już takie coś w Wolbromiu było.
Jest gospodarka komunalna od tego są. A co do gospodarza to widzicie jakiegoś kandydata na Burmistrza??[/quote]
Lidzię widzę, bo chyba na posła się znowu nie załapie 8)

tom
tom

[quote name=”theon”]do sprzątnięcia syfu w parku nie trzeba dotacji tylko gospodarza :)[/quote]
Mam na myśli wandali niszczących wyposażenie parku i piszących bazgroły.
A sprzątanie? W tym problem. Można dać zarobić a dokładniej odrobić dług. Już takie coś w Wolbromiu było.
Jest gospodarka komunalna od tego są. A co do gospodarza to widzicie jakiegoś kandydata na Burmistrza??

theon
theon

do sprzątnięcia syfu w parku nie trzeba dotacji tylko gospodarza 🙂

tom
tom

Na wandali nic się poradzi.
Co z tego że park zrobi się ładny jak jakieś buraki i wandale go zniszczą.
Trzeba by mieć dowody na niszczenie. Złapac obciążyć kosztami tylko pod warunkiem że będzie jak z niego ściąnąć kase.

ABC
ABC

[quote name=”wolbromiaczek jeden”]Kolejne „nie da się odhaczone”. :P[/quote]A co ma władza Gminy poradzić na to że nie dostała dotacji. Gminą Kleszczów Wolbrom nie jest. Tam śpią na kasie.Projekty są oceniane według kryteriów, ale niektóre kryteria to takie wróżenie z fusów i przewidywania co może być a co nie.Wejdźcie na strone funduszy europejskich i poczytajcie o kryteriach oceny merytorycznej.Południe Małopolski dostaje więcej niż Północ. Taki dziwny przypadek. A ty nie narzekaj na naszą władzę. Wolałbys żeby po wyborach w 2014 było bez zmian władzy?Ciekawe kto by zrobił więcej. Nie da się nadrobić w cztery lata tego czego się nie zrobiło przez… Czytaj więcej »

ciocia
ciocia

[quote name=”les”][quote name=”wujek”]A co z rewitalizacją Zespołu Szkół nr 2 Pod Lasem.[/quote]
„Daj palec, to by chcieli całą rękę”. Proponuję użyć czarodziejskiej różdżki i już gotowe :lol:[/quote]
Co ty pieprzysz? Co to za teksty. Normalne pytanie. Jak nie znasz sytuacji to się nie wypowiadaj.
Był na to konkurs.

les
les

[quote name=”wujek”]A co z rewitalizacją Zespołu Szkół nr 2 Pod Lasem.[/quote]
„Daj palec, to by chcieli całą rękę”. Proponuję użyć czarodziejskiej różdżki i już gotowe 😆

wolbromiaczek jeden
wolbromiaczek jeden

Kolejne „nie da się odhaczone”. 😛

wujek
wujek

A co z rewitalizacją Zespołu Szkół nr 2 Pod Lasem.