W sobotę 18 stycznia w wieku 65 lat zmarł ks. Marek Plebanek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie. Większość swojej czterdziestoletniej posługi kapłańskiej spędził na ziemi olkuskiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Kaszaka. 

Pogrzeb ks. Plebanka miał miejsce w czwartek 23 stycznia. Mszy świętej, odprawionej w kwaśniowskim kościele, przewodniczył ordynariusz diecezji sosnowieckiej ks. biskup Grzegorz Kaszak.

– Wielki to skarb mieć księdza wśród nas, wśród naszych rodzin, wśród naszych domostw. To jest ten, który ma łączyć niebo i ziemię. To jest ten, który – tak jak to czynił ksiądz Marek – zanosi swoje modlitwy, kiedy jest taka potrzeba. Kiedy trzeba było, stawał obok was, aby dzielić waszą radość: sprawował sakrament chrztu świętego, błogosławił zawierane związki małżeńskie. Ale był także w momentach trudnych, kiedy już po raz ostatni widzieliście osobę odchodzącą do Pana. Ta trumna woła. Ta trumna skłania nas wszystkich do refleksji. Potrzeba kogoś, kto by go w tej ważnej posłudze zastąpił. Potrzeba nam księży. Módlcie się o powołania kapłańskie. – podkreślił podczas kazania biskup Kaszak.

W ostatnim pożegnaniu zmarłemu towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy, strażacy, przedstawiciele władzy samorządowej oraz niemal stu księży. Kondukt żałobny otwierały m.in. liczne poczty sztandarowe i orkiestra ZGH Bolesław. Rodzina ks. Plebanka wyraziła zgodę, aby został on pochowany na cmentarzu parafii, w której pełnił posługę.

– To był dobry człowiek, przez ponad dwadzieścia lat bycia proboszczem współpracował ze wszystkimi: ze szkołą, strażą pożarną, kołami gospodyń, kołami różańcowymi, radą parafialną… Ludzie go cenili. Podczas uroczystości pogrzebowych chcieliśmy go godnie pożegnać i wyrazić wdzięczność za długoletnią posługę. – zaznaczył sołtys Kwaśniowa Dolnego Krzysztof Nowak.

Ks. Marek Plebanek był proboszczem parafii w Kwaśniowie od 1996 r. Wcześniej funkcję tę pełnił także w parafii św. Jana Chrzciciela w Bukownie. W Dekanacie NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu od 2005 r. był dziekanem, a następnie Ojcem Duchownym, czyli duszpasterzem troszczącym się o poziom życia duchowego innych kapłanów. Był także kapelanem strażaków z gminy Klucze. Podczas jego proboszczowania w Kwaśniowie dobudowano przy świątyni wieżę-dzwonnicę, a sam kościół ozdobiono witrażami i mozaikami. Ks. Plebanek wielokrotnie uczestniczył również w lokalnych uroczystościach patriotycznych m.in. odprawiał coroczną mszę świętą w intencji żołnierzy Armii Krajowej przy ołtarzu polowym i zabytkowej kapliczce na Borach Kwaśniowskich.

3 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze