W miniony poniedziałek zmarł Stanisław Barczyk. Olkuski działacz społeczny i polityczny. Był wiceburmistrzem Olkusza w latach 1992-94, a także radnym Rady Miejskiej Olkusza w I i II kadencji.

Stanisław Barczyk urodził się 30 września 1938 roku w Olkuszu i całe swoje życie poświęcił rodzinnemu miastu. Po ukończeniu olkuskiego „Mechanika”, w 1957 roku rozpoczął pracę w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych, a po odbyciu służby wojskowej, od 1964 do 1974 roku pracował, jako konstruktor w jaroszowieckim „Szkłomaszu”. W tym czasie rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej, które ukończył w 1972 roku uzyskaniem tytułu inżyniera mechanika ze specjalnością budowa maszyn. Od 1974 do 1983 roku pracował w Biurze Studiów i Projektów Maszyn Szklarskich w Sosnowcu. Początkowo, jako projektant, a następnie zastępca kierownika pionu konstrukcyjnego. Równocześnie prowadził aktywną działalność opozycyjną. Był w gronie osób współtworzących „Komitet Obywatelski Ziemi Olkuskiej – Solidarność”, który został zarejestrowany w grudniu 1989 roku. Kilka miesięcy później, 27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w demokratyczny sposób wybierano w Polsce władze lokalne. Olkuski „Komitet Obywatelski” wygrał wybory. Stanisław Barczyk znalazł się w gronie 32 radnych I kadencji Rady Miejskiej w Olkuszu. W czerwcu 1992 roku olkuska Rada Miasta powołała Stanisława Barczyka na stanowisko zastępcy burmistrza. Pełnił tę funkcję do końca kadencji, czyli sierpnia 1994 roku. Podlegały mu kwestie komunalne oraz inwestycje. W pionierskim okresie III RP Zarząd miasta musiał stworzyć od podstaw samorządową administrację, zmodernizować Urząd zgodnie z ówczesnymi standardami, zająć się inwentaryzacją majątku gminy i przygotowywać najważniejsze inwestycje infrastrukturalne. W tych latach przeprowadzono modernizację ulicy Krakowskiej i budynku Urzędu Miasta, rozpoczęto budowę kanalizacji, a także zakończono konserwację zabytkowych organów Hansa Hummla. Duże zasługi w tym zakresie miał Stanisław Barczyk.

 

W latach 1994 – 97 Stanisław Barczyk pracował w miejscowych przedsiębiorstwach, a od 1997 do 2001 roku w olkuskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, gdzie pełnił funkcje wiceprezesa, a w latach 1998 – 2000 prezesa spółki. Następnie był wiceprezesem Zakładu Usług Gospodarczych w Dąbrowie Górniczej, a w 2003 roku przeszedł na emeryturę.

Przez cały czas był aktywnie zaangażowany w sprawy swojego miasta i w działalność polityczną. Współtworzył olkuski Komitet Obywatelski, a następnie był działaczem Porozumienia Centrum, potem Akcji Wyborczej Solidarność i lokalnej Wspólnoty Samorządowej Ziemi Olkuskiej. Był człowiekiem uczciwym i bezkompromisowym o jasno określonych poglądach. Jak wspominają jego przyjaciele, był dobrym organizatorem skutecznym w sprawach, których się podejmował, a jednocześnie był koleżeński, życzliwy i otwarty na problemy innych.

Swoją aktywność zawodową i polityczną łączył z pracą społeczną na rzecz miasta i regionu. Był w grupie entuzjastów wspinaczki jaskiniowej, która pod koniec lat sześćdziesiątych utworzyła klub grotołazów przy olkuskim PTTK. Stanisław Barczyk był aktywnym działaczem olkuskiego Speleoklubu, gdzie pełnił funkcje wiceprezesa, a następnie prezesa. Angażował się także w działalność olkuskiego oddziału PTTK i w latach 1972 – 76 był wiceprezesem oddziału. W 1974 roku wziął udział w pionierskiej, półrocznej wyprawie speleologiczno-etnograficznej do Afryki zorganizowanej przez olkuski PTTK.

Mimo choroby był aktywny do końca swoich dni. Działał w Stowarzyszeniu na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla. W ostatnich latach czynnie zaangażował się w ideę postawienia w Olkuszu Pomnika Ofiar Komunizmu. Był człowiekiem, który miał wizję rozwoju Olkusza – miasta, z którym związał całe swe życie. Będzie nam Go brakowało. Pokój Jego pamięci.

Tekst: UMiG Olkusz

{jcomments off}
 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
screen
screen
9 lat temu

Na Boga! Wyłączcie te komentarze , możliwość zamieszczania komentarzy jest co najmniej nie stosowna!!!!,!

znjomy
znjomy
9 lat temu

Głebokie wyrazy wspolczucia dla calej rodziny. Pokoj Jego Duszy. Znalem dobrze sp.Stanislawa osobiscie i wiem, ze to byl dobry i prawy czlowiek.

esteta
esteta
9 lat temu

… czy w takim razie jest nadzieja że tego pomnika ofiar komunizmu nie ukończą i zostanie taki niepotworny jaki jest?

Z Olkusza Ninka
Z Olkusza Ninka
9 lat temu

Nie znam.