Powiat

W miniony piątek w całym kraju odbywały się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. W tym dniu podniosła atmosfera mieszała się z radością życia w wolnej Polsce. Cieniem na uroczystościach kładły się jednak wydarzenia za naszą wschodnią granicą.

Dzień 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w polskiej historii. Została ona bowiem uznana za symboliczny moment odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów. To właśnie w tym dniu państwa Ententy i Cesarstwo Niemieckie zawarły rozejm w Compiègne, kończąc tym samym I Wojnę Światową. Przypieczętował on ostateczną klęskę wszystkich trzech zaborców, na gruzach których mogło odrodzić się Państwo Polskie. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony uprzednio z niemieckiego aresztu.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku a później zniesione przez komunistyczne władze w 1945 roku. Przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Rokrocznie w organizację uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed ponad wieku angażują się samorządy oraz Instytucje kultury w całym kraju.

Gmina Olkusz

W naszej okolicy główna część powiatowych uroczystości związanych z Dniem Niepodległości odbyła się na olkuskim rynku. Wcześniej miała miejsce uroczysta msza święta za ojczyznę w Bazylice pw. Świętego Andrzeja Apostoła. Następnie uroczystym marszem wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą mieszkańcy oraz władze miasta przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam miało miejsce składanie kwiatów oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Tegoroczne święto upłynęło w cieniu wojny na Ukrainie. Nie mogło więc zabraknąć nawiązania do tej sytuacji w oficjalnych przemówieniach. – Nigdy wcześniej, z tego miejsca i w takich okolicznościach, mówienie o wolności nie miało tak symbolicznego znaczenia. Nigdy wcześniej troska o wolność nie była tak potrzebna. W setkach twarzy uchodźców w powiatowym miasteczku było widać pragnienie wolności. W tych spojrzeniach było widać strach, beznadzieję, bezkres, lęk. Ale miałem wtedy poczucie nadziei. Dzięki wam. Dzięki waszemu zaangażowaniu, solidarności, wsparciu i otwartości serc. To jaka będzie Polska, to jaka będzie wolność, zależy tylko od nas. To od nas zależy czy Polska będzie wolna. Czy nie pozwolimy przekroczyć granic. Nie tylko tych terytorialnych, ale również granic wzajemnego szacunku i zrozumienia. Bo każdy z nas ma granice. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nigdy nie zginie dzięki nim – mówił w trakcie swojego wystąpienia olkuski starosta Bogumił Sobczyk.

W naszej okolicy główna część powiatowych uroczystości związanych z Dniem Niepodległości odbyła się na olkuskim rynku. Wcześniej miała miejsce uroczysta msza święta za ojczyznę w Bazylice pw. Świętego Andrzeja Apostoła. Następnie uroczystym marszem wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą mieszkańcy oraz władze miasta przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam miało miejsce składanie kwiatów oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Zdjęcia: Jakub Fita
« 2 z 4 »

Gmina Trzyciąż

Obchody polskiego święta narodowego w gminie Trzyciąż rozpoczęły się już 9 listopada. Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Trzyciążu, które kolejny raz przystąpiły do udziału w Projekcie „Młodzież pamięta”, realizowanym przez Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie zaprosiły do współpracy Niepubliczną Szkołę Podstawową w Trzyciążu. W ramach realizacji wspólnego projektu, mającego zwrócić uwagę na to, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja uczniowie przygotowali krótki program artystyczny, który został przedstawiony podczas sesji Rady Gminy Trzyciąż. Następnie dzieci oraz zgromadzeni dorośli udali się pod pomnik ofiar nazizmu przed budynek UG Trzyciąż, gdzie został zapalony symboliczny znicz pamięci o bohaterach walczących za wolność ojczyzny.

W lokalnych placówkach oświatowych zorganizowano okolicznościowe apele i spotkania, mające na celu podkreślenie wagi wydarzeń historycznych i konieczność przekazywania młodym ludziom narodowej pamięci i ważności wspólnego celebrowania Święta Niepodległości.

11 listopada kolejne znicze i wiązanki kwiatów przedstawiciele samorządu Gminy Trzyciąż: wójt Roman Żelazny, radny Przemysław Czapnik oraz sołtys Jarosław Półtorak, wraz z reprezentantami lokalnych społeczności złożyli także w kilku miejscach pamięci na terenie gminy Trzyciąż, m. in. przy pomniku w Zadrożu, na grobie powstańców styczniowych w Zadrożu.

Oficjalne gminne uroczystości związane z obchodami święta narodowego odbyły się w Imbramowicach. Jak co roku, w kościele parafialnym została tam odprawiona msza św. za Ojczyznę, po której delegacje oficjalne i poczty sztandarowe, prowadzone przez orkiestrę udały się na stary cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie powstańców styczniowych. Na zakończenie, w remizie strażackiej odbyła się tradycyjna biesiada ze śpiewaniem pieśni patriotycznych.

11 listopada kolejne znicze i wiązanki kwiatów przedstawiciele samorządu Gminy Trzyciąż: wójt Roman Żelazny, radny Przemysław Czapnik oraz sołtys Jarosław Półtorak, wraz z reprezentantami lokalnych społeczności złożyli także w kilku miejscach pamięci na terenie gminy Trzyciąż, m. in. przy pomniku w Zadrożu, na grobie powstańców styczniowych w Zadrożu. Oficjalne gminne uroczystości związane z obchodami święta narodowego odbyły się w Imbramowicach. Jak co roku, w kościele parafialnym została tam odprawiona msza św. za Ojczyznę, po której delegacje oficjalne i poczty sztandarowe, prowadzone przez orkiestrę udały się na stary cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie powstańców styczniowych.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 4 z 6 »

 Gmina Wolbrom

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się kilka różnych mniej lub bardziej oficjalnych imprez.

Oficjalne uroczystości, w licznej asyście pocztów sztandarowych i delegacji różnych środowisk lokalnych, rozpoczął przemarsz spod Urzędu Gminy Wolbrom do pobliskiego kościoła pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym została odprawiona msza św. za Ojczyznę. Kazanie podczas niej wygłosił ks. Zbigniew Luty, który tradycyjnie przytaczał przykłady polskiej historii i apelował, by współcześni Polacy nie odchodzili od tradycji, nie zatracali pamięci o wydarzeniach z dziejów naszego narodu, bo obojętniejąc i porzucając tradycyjne wartości, przez podziały oraz bezsensowną walkę o władzę i wpływy naród staje się słaby, narażając się na ataki, a nawet utratę suwerenności.

Podobne msze św. za Ojczyznę zostały odprawione również w pozostałych parafiach na terenie gminy Wolbrom.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni, prowadzeni przez orkiestrę i poczty sztandarowe, zgodnie z tradycją sprzed pandemii, która ograniczyła patriotyczne spotkania, udali się pod tablicę upamiętniającą pobyt w Wolbromiu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów, a zgromadzeni przy wtórze orkiestry odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Na zakończenie wolbromskich oficjalnych uroczystości na rynku odbył się gościnny koncert, który dała, zaproszona przez władze samorządowe, orkiestra dęta „Florian”, działająca przy OSP Kościelec (powiat proszowicki), zasilona muzykami z Przegini.

Prawie w tym samym czasie, po drugiej stronie miasta, w parku przy wolbromskim Domu Kultury wolbromianie i przybyli goście wspólnie odśpiewali hymn narodowy, a następnie – kilka pieśni patriotycznych.

Swoją cegiełkę do lokalnych obchodów narodowego święta dorzucili też członkowie stowarzyszenia Wolbromscy Motocykliści. Członkowie tej bardzo aktywnej społecznie grupy przejechali wyznaczoną trasę na swoich pięknych maszynach, przystrojeni w w biało-czerwone barwy narodowe, oddając hołd bohaterom walki o wolność i zatrzymując się pod najważniejszymi pomnikami ich pamięci w okolicy.

Aktywne gospodynie z Kalisia nie zapomniały o posprzątaniu wojennego cmentarza, na którym pochowani zostali żołnierze, ofiary walk I wojny światowej. W 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na ich mogiłach również zapaliły symboliczne światełka pamięci.

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyły się również zawody w judo, zorganizowane przez lokalny klub Ukemi Judo.

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się kilka różnych mniej lub bardziej oficjalnych imprez.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 5 z 6 »

Gmina Bolesław

Obchody narodowego listopadowego święta w Bolesławiu rozpoczęto tradycyjnie w południe od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego przy wtórze Orkiestry ZGH Bolesław w Bukownie. Po złożeniu przez delegacje wiązanek biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Wolności, przy którym honorową wartę pełnili harcerze, w Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej wręczono nagrody dla zwycięzców gry terenowej, a następnie wystąpiła Parkowa Grupa Widowiskowa „Na ławeczce”, która pokazała Alegorię „To jest Polska”. Był też koncert pt. „Polskie drogi, polska muzyka” i nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki, którą serwowała OSP Bolesław.

Zdj. Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, więcej na www.facebook.com/ck.boleslaw

 Gmina Bukowno

Samorządowcy z Bukowna, na czele z burmistrzem Mirosławem Gajdziszewskim, zaprosili mieszkańców do udziału w miejskich obchodach przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości Polski poprzez wywieszenie narodowych flag, a także uczestnictwo w mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie. Po jej zakończeniu kontynuowano uroczystości pod Obeliskiem Żołnierza Polskiego przy ulicy 1 Maja, gdzie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowała krótki program artystyczny, nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przybyłe na uroczystości delegacje oficjalne oraz mieszkańcy złożyli też wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Po południu natomiast Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie oraz „Efendi Clue” Studio Animacji i Rozwoju zaprosiły mieszkańców na Koncert pieśni i piosenek patriotycznych „CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ” przy obelisku ku czci Żołnierza Polskiego przy ul. Pocztowej w Bukownie.

Relacje fotograficzne z wydarzeń dostępne są na www.facebook.com/MiastoBukowno

 Gmina Klucze

Oficjalne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się tradycyjnie na cmentarzu w Bydlinie. Relacja z tego wydarzenia będzie przedstawiona przez nas w osobnej relacji.

A.N.Q.A., Ewa Barczyk

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze