mcz02

21 lutego 2019 r. , w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego w olkuskiej Bibliotece odbył się finał VII edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Mistrz pięknego czytania”, skierowanego do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

 

Celem Konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i świadomości językowej, doskonalenie umiejętności pięknego czytania, propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, popularyzacja literatury młodzieżowej, a także rozwijanie młodych talentów.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczestników I etapu było nagranie 5-minutowego filmu,  wykonanego na  nośniku cyfrowym: kamerą, aparatem fotograficznym lub telefonem komórkowym, na którym uczeń czyta fragment wybranego utworu literackiego. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 45 uczniów z 23 szkół z powiatu olkuskiego.  Do finału zakwalifikowało się 11 uczniów. 

Finaliści czytali fragmenty „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Jury pod przewodnictwem dra hab. Przemysława Kani postanowiło przyznać: I miejsce- Julii Kowal z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie, II miejsce – Emilii Jedlińskiej -Jung  ze Szkoły Podstawowej w Kluczach, a III miejsce – Gabrieli Skalniak ze Szkoły Podstawowej w Jangrocie. Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Karcz ze Szkoły Podstawowej Nr 4  z Oddziałami Gimnazjalnymi w Olkuszu, Natalia Leśniak ze Szkoły Podstawowej w Kluczach oraz Weronika Mosur ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Olkuszu.

Na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu przybył Pan Bogumił Sobczyk – Wicestarosta Powiatu Olkuskiego. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Uczestnicy konkursu wzięli również udział warsztatach poprawnej wymowy prowadzonych przez dra hab. Przemysława Kanię.
Dr hab. Przemysław Kania – profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie jest aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu, nauczycielem akademickim, specjalistą wymowy i logopedii artystycznej, reżyserem i scenarzystą, autorem książki Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu oraz laureatem licznych artystycznych nagród, m.in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2010 i 2016 rok.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze