warsztaty02

Wiem więcej mogę więcej –  to szkoleniowy projekt olkuskiej Biblioteki kierowany do bibliotekarzy z terenu powiatu olkuskiego. Jego celem jest zapewnienie możliwości ustawicznego rozwoju, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji niezbędnych pracownikom nowoczesnych bibliotek. 

W ramach tego zadania zaplanowano i zrealizowano szkolenia, dzięki którym ich uczestnicy mieli okazję nauczyć się tworzenia profesjonalnych materiałów promocyjnych. Tematem szkoleń były darmowe oraz stosunkowo popularne programy (GIMP oraz WordPress) umożliwiające zastosowanie ich po szkoleniu, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Oprócz szkoleń typowo technicznych, zaplanowano i zrealizowano również urozmaicone szkolenia w zakresie animacji kultury i życia społecznego.
Szczegółowe działania zrealizowane w projekcie:

12 czerwca 2018 r.  odbyło się szkolenie  poświęcone standardom obsługi klienta oraz relacjom z klientami trudnymi. Bibliotekarze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób ułatwić sobie pracę, podnosząc jednocześnie zadowolenie klientów oraz jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami w kontaktach z użytkownikami i klientami. Udział w szkoleniu pozwolił na przygotowanie bibliotekarzy do zorganizowania w bibliotece profesjonalnej obsługi użytkownika, do radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i konfliktowymi oraz z profesjonalną obsługą klienta. Dzięki szkoleniu uczestnicy otrzymali wiedzę nt. narzędzi zwiększających efektywność kontaktów z klientami, co pozwoli na wzmocnienie funkcji bibliotek jako ośrodków animujących kulturę. W szkoleniu wzięło udział 20 osób.

13 i 14 czerwca 2018 r. zorganizowano szkolenia na temat wystąpień publicznych i radzenia sobie ze stresem. Udział w szkoleniu pozwolił na podniesienie kompetencji komunikacyjnych uczestników w kontaktach z mediami oraz oswojenie bibliotekarzy z rozmówcą w sytuacji wystąpienia publicznego – również podczas zajęć edukacyjnych i kulturalnych, skierowanych do użytkowników bibliotek. Bibliotekarze uzyskali wiedzę m.in. na temat sposobu prezentacji podczas wystąpień, budowy struktury wystąpienia, sposobu komunikacji z odbiorcą  oraz w jaki sposób uzyskać kontrolę nad tremą podczas wystąpień publicznych. W szkoleniach wzięło udział 40 osób.

6 i 7 września 2018 r. odbyły się szkolenia na temat bezpłatnego programu graficznego GIMP. Program umożliwia rysowanie, zaawansowana obróbkę zdjęć oraz operacje na plikach. Umiejętności nabyte dzięki udziałowi w szkoleniu umożliwią bibliotekarzom samodzielne opracowanie profesjonalnych materiałów graficznych, co pozwoli na rozszerzenie zakresu usług bibliotek i dostosowanie ich do potrzeb czytelników, zwłaszcza czytelników młodych. W szkoleniu wzięło udział 20 osób.

11 i 12 września 2018 r. odbyły się szkolenia z zakresu obsługi programu WordPress. Bibliotekarze poznali jeden z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych systemów do zarządzania treścią strony internetowej. Szybka instalacja, prosta obsługa, łatwość rozbudowy za pomocą systemu wtyczek, szybka personalizacja, możliwość zarządzania użytkownikami to tylko niektóre jego zalety. Umiejętności nabyte podczas udziału w szkoleniu umożliwią samodzielnie stworzenie pełnowartościowej witryny internetowej, strony firmowej, bloga oraz umożliwią zarządzanie stroną wykorzystującą system WordPress. W szkoleniu wzięło udział 20 osób.

mkidn 01 cmyk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze