Kończą ferie zimowe, jednak nie wszyscy uczniowie olkuskich szkół mieli wolne. Są tacy, którzy mocno pracowali na rzecz swoich rówieśników. Mowa tutaj o młodzieżowych radnych miejskich, którzy nie tylko snują plany dotyczące rozdysponowania swojego budżetu, ale także zaczynają walkę o głosy w ramach projektu zgłoszonego do drugiej edycji budżetu obywatelskiego.
Historia Młodzieżowej Rady Miasta rozpoczęła się dokładnie cztery miesiące temu. 29 września we wszystkich gimnazjach i szkołach średnich odbyły się premierowe wybory, które wyłoniły 21 osób zaprzysiężonych niespełna miesiąc później na radnych. Szybko okazało się, że w Radzie nie ma przypadkowych ludzi, a po podzieleniu się na trzy komisje (budżetową, turystyki i sportu) wszyscy zabrali się do działania. Jak do tej pory młodzi radni spotkali się na trzech sesjach. Ich gośćmi podczas posiedzeń byli już: Łukasz Kmita – Przewodniczący ZKG „KM” Olkusz, a także Anna Dela ze swoimi podopiecznymi z projektu „Olkuska Szkoła Liderów”. Dodatkowo radni brali udział w uroczystych obchodach świąt państwowych, jak również służyli pomocą podczas organizacji miejskiej wigilii na rynku.
– Dla nas to wspaniała lekcja samorządności i zarazem odpowiedzialności za całą szkolną społeczność. Bycie radnym z perspektywy tych czterech miesięcy to oczywiście obowiązek, ale i ogromny przywilej, który motywuje – mówi Jan Sarecki, Przewodniczący pierwszej w historii MRM.
Jak przyznaje najważniejsza osoba w Radzie, dwutygodniowy okres ferii to dla niektórych młodych samorządowców kolejny wymagający sprawdzian. A to dlatego, że radni złożyli swój projekt do budżetu obywatelskiego i chcą, aby ich propozycja utworzenia na terenie Silver Parku Street Workoutu i siłowni pod chmurką znalazła uznanie w oczach jak największej liczby mieszkańców, z naciskiem na tych ze szkolnych korytarzy. Z racji, że w tym roku głosować mogą już 16-latkowie, to autorzy zadania liczą na spore wsparcie.
Zadaniem dla młodych radnych na następne tygodnie, oprócz promocji swojego zadania obywatelskiego, będzie także mądre przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, dotyczących rozdysponowania przyznanych im środków. Początkowo mówiło się, że młodzi samorządowcy będą mogli na szkolne projekty przeznaczyć nawet 100 tys. zł. Optymistyczny wariant szybko jednak upadł. Później zaproponowano 50 tysięcy, jednak ostatecznie MRM dysponuje budżetem rzędu 30 tys. zł. – Nie są to duże pieniądze, ale na początek wystarczy. Chcemy je podzielić w dwóch turach: w pierwszej, jeszcze do wakacji chcemy zrealizować projekty za 20 tys, a po powrocie do szkół, zostanie nam jeszcze 10 tys. – przekonuje Jan Sarecki.
Wedle wewnętrznego regulaminu projekty do realizacji z budżetu Rady, mogą zgłaszać nie tylko jej członkowie, ale także uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych i średnich gminy Olkusz. Każdy wniosek zostanie rozpatrzony przez komisję budżetową. Zrealizowane zostaną najlepsze.
Na 8 lutego zwołana została czwarta sesja MRM. Wtedy to, gościem młodzieży będzie Dariusz Murawski. Dyskusja pomiędzy radnymi a dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu dotyczyć będzie miejskich obiektów, na których codziennie trenują zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.
Ciekawe są również wyniki ankiet, jakie jeszcze w starym roku w swoich szkołach przeprowadzili samorządowcy. Pytali w nich o potencjalnych wykonawców, jacy mogliby pojawić się w Olkuszu, na tegorocznym święcie miasta. Wygrał Zenon Martyniuk i zespół Akcent, a na drugim miejscu znalazł się Happysad. Czy za głosem młodzieży pójdą konkretne zaproszenia? Przekonamy się w najbliższym czasie.
Happysad. już kiedyś był wszyscy by sie ładnie bawilli przy Akcent 🙂 więc na co czekać 🙂 i mlodzi i starsi 🙂
Do „Młody” – Nie, nie podskakiwali, a wręcz silniej współpracowali z grawitacją 😉
A co do głosowania, jeśli śmiechu warte jest poznanie preferencji ludzi dotyczących zespołów, to nic tylko pogratulować opinii.
śmiechu warte to głosowanie 😀 😀 😀 zespoły na Dni Olkusza już dawno są zamówione 😆 😆 😆 i dobrze, bo inaczej się nie da, dobre zespoły na czerwiec to trzeba zamawiać z rocznym wyprzedzeniem 🙂 🙂 🙂
„… jak również służyli pomocą podczas organizacji miejskiej wigilii na rynku.”
miejska wigilia to była Piaśnikowa czy Osuchowa ?
a czy w sobotę o12 na rynku podskakiwali ?