DSCF9174

„Między rzeką a lasem” – taki tytuł nosi wydany właśnie tomik poezji olkuszanki Marty Jurkowskiej. Spotkanie z poetką odbyło się w piątek, 2 grudnia, w czytelni ZS nr 4 w Olkuszu, w ramach cyklu „Galeria Olkuskich Poetów”.

 

„Galeria…” powstała z inicjatywy nieżyjącej już poetki Jolanty Skawińskiej. Na początku była nieformalnym klubem literackim, w ramach którego odkrywano nowe poetyckie talenty, uczono interpretacji wierszy, rozwijano zainteresowanie poezją. Z biegiem czasu klub ten przekształcił się w „Galerię Olkuskich Poetów”. Przez dwanaście lat w spotkaniach wzięło udział wielu twórców; wielu z nich można było spotkać wśród przybyłych gości. Przybyłych na poetycki wieczór gości powitała dyrektorka „Budowlanki” Marida Zoń. W trakcie wieczoru. wiersze Marty Jurkowskiej zabrzmiały w wykonaniu uczniów ZS nr 4, a w przerwach między recytacjami toczyła się rozmowa z autorką. Według Jurkowskiej niełatwo dzisiaj być poetą. Niełatwo, bo niemal wszystko zostało już powiedziane. Trudno być w pisaniu odkrywczym, skoro tylu poetów poruszało te same tematy. Wiele miejsca w dyskusji Jurkowska poświęciła tematowi aktu twórczego. Jak zdradziła, zdarza się, że jej utwory powstają w 5-10 minut, ale często jest tak, że potrzeba tygodni, żeby dany utwór dopracować i być z niego zadowolonym. Ci, którzy znają twórczość Marty Jurkowskiej, wiedzą, że szczególne miejsce zajmuje w niej malarstwo. Artystka zajmuje się nim dopiero od 3 lat, ale wystarczy sięgnąć do poprzednich tomików albo choćby spojrzeć na tytuł obecnego, by przekonać się, jak bardzo ta dziedzina sztuki wpisuje się w jej poetycką twórczość. Dlatego też ciekawym urozmaiceniem wieczoru okazała się projekcja krótkiego filmu prezentującego obrazy Marty, uzupełnionego fragmentami jej wierszy i zilustrowanego liryczną muzyką. Malarskie pejzaże zdawały się być dopełniane poprzez słowa albo słowa poprzez obrazy – trudno powiedzieć, ale pewne jest, że  razem tworzyły całościowe historie. Jak napisał w komentarzu do tomiku „Między rzeką a lasem” krytyk literacki i publicysta Maciej Szczawiński: „Wiersze Marty Jurkowskiej przekonują także dystansem do słowa. Słowu się tutaj nie ufa zanadto (…). Poważna, skupiona na sprawach i uczuciach istotnych wartościowa poezja”.

DSCF9188

DSCF9179

DSCF9196

Marta Jurkowska jest laureatką ponad 60. ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich, m.in. Jana Kulki w Łomży, Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie, Kazimierza Ratonia w Olkuszu. Pisze od roku 2008, a w 2011 r. ukazała się jej debiutancka książka poetycka „Poza ramy”. Wiersze  Marty były publikowane m.in. we „Frazie”, „Akancie”, „Cegle”, „Szafie” i „Toposie”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze