simo

Są młodzi, dobrze wykształceni, czują się obywatelami Europy, ale chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich rodzinnym mieście, czyli w Olkuszu. W zeszłym roku założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”, do którego należy 17 osób. Jednym z członków jest obywatelka Ukrainy. Ich działalność jest zaprzeczeniem tego, jak o młodych zwykło się mówić w mieście –  że nic ich nie interesuje, nie obchodzi ich praca społeczna, jedyne, o czym marzą, to z Olkusza wyjechać. Czy SIMO uda się przełamać ten wieloletni impas i aktywnie działać na rzecz społeczności olkuskiej, a ideę społeczeństwa obywatelskiego wprowadzić w czyn? To się dopiero pokaże czas. Swoją działalność chcą zacząć od wprowadzenia zmian do statutu Miasta i Gminy Olkusz, a konkretnie przekonania włodarzy do tego, że inicjatywę uchwałodawczą powinni mieć również mieszkańcy, a nie tylko ich reprezentanci wybrani w drodze wyborów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już wiele miast w Polsce. Czy Olkusz znajdzie się na tej liście? Jeśli przekonają do swojego pomysłu innych olkuszan i włodarzy, na pewno tak.

 

– Budowa społeczeństwa obywatelskiego stanowi podstawę funkcjonowania nowoczesnej demokracji. W lokalnej debacie publicznej podejmowane były już tematy budżetu obywatelskiego, młodzieżowej rady miasta czy też szerszych konsultacji społecznych. Kolejną kwestią, która w znaczący sposób wpłynęłaby na możliwość uczestnictwa mieszkańców Olkusza w proces podejmowania decyzji jest wprowadzenie gwarancji prawa mieszkańców do inicjatywy uchwałodawczej – uważają młodzi z SIMO.

Stowarzyszenie, zarejestrowane oficjalnie w październiku 2013 roku, założyli Mateusz Kamionka i Kuba Fita. Obaj pochodzą z Olkusza, obaj są z simo zalozeniewykształcenia politologami i dla obu ważne jest to, co dzieje się w ich rodzinnym mieście. Mateusz jest doktorantem nauk o polityce i od wielu lat aktywnie uczestniczy w projektach wymiany młodzieży z krajów europejskich oraz partnerstwa wschodniego, których głównym celem jest integracja młodych i nauka. Kuba na łamach lokalnej prasy podejmuje tematy polityczno-społeczne dotyczące powiatu olkuskiego. Prowadzi też bloga. Połączyli siły, a wkrótce po tym dołączyli do nich kolejni olkuszanie chętni do pracy społecznej. Chcą zmieniać swoje miasto wspólnie z innymi, którym nie jest wszystko jedno, jak Olkusz jest zarządzany i czy współgra to z oczekiwaniami społecznymi. Chcą zacząć od zmiany statutu, która umożliwi formalnie współdecydowanie o ważnych dla mieszkańców sprawach.

– Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego dopuszcza obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, czyli możliwość składania przez grupy mieszkańców własnych projektów uchwał. Stanowi ona istotne narzędzie zwiększające zaangażowanie mieszkańców w sprawy wspólnoty samorządowej. Obywatelskie projekty uchwał mogą dotyczyć spraw pozostających dotychczas w wyłącznej gestii danej rady, np. inwestycji, gospodarowania odpadami, zmiany nazw ulic, opłat za parkowanie i wielu innych. Instytucja inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców znajduje stosunkowo już szeroki wyraz w statutach miast i gmin całego kraju. Prawo do składania własnych projektów uchwał mają mieszkańcy Białegostoku, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Katowic, Opola, Sosnowca, Słupska, Sopotu, Torunia czy też miasta stołecznego Warszawy. W naszym powiecie jedynie miasto Bukowno daje swoim mieszkańcom możliwość złożenia projektu uchwały przez nie mniej niż 50 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały na jego terenie – tłumaczą założyciele Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”.

Chcieliby, żeby olkuszanie chcieli i mogli wpływać na decyzje w mieście, sami inicjowali zmiany i wychodzili z pomysłami. – Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Olkuszu mogłaby stać się narzędziem, z którego aktywnie korzystałyby różne grupy i środowiska. Umożliwiałaby ona realizację inicjatyw oddolnych i pogłębiałaby dialog pomiędzy lokalnym samorządem a mieszkańcami. Przyczyniałaby się także do wzrostu zaangażowania mieszkańców już na etapie planowania i podejmowania decyzji, a nie w trakcie ich realizacji, tak jak to miało miejsce do tej pory – zauważają działacze SIMO. – Dlatego też kierujemy apel do władz Miasta i Gminy Olkusz o wprowadzenia takiego rozwiązania do statutu gminy. Mieszkańców Olkusza prosimy o wsparcie naszej inicjatywy. W jedności siła! – argumentują. Już za kilka dni rozpoczną zbieranie podpisów osób, które chciałyby poprzeć  ich pomysł.

Z działalnością stowarzyszenia można zapoznać się bliżej na stronie www.simo.org.pl oraz na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/ngo.simo.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sikorka
sikorka
9 lat temu

[quote name=”sikorka”]”W naszym powiecie jedynie miasto Bukowno…” Mam takie wrażenie, że w naszym powiecie „jedynie miasto Bukowno” funkcjonuje jak na normalny samorząd przystało.[/quote] A dziś przeczytałam w papierowym Przeglądzie, że jeszcze dają ulgi inwestorom tworzącym nowe miejsca pracy… Można i tak.

LUK
LUK
9 lat temu

Dobrze, że się młodym chce w czasach, gdzie nie ma nic za darmo a praca społeczna źle się kojarzy. Życzę powodzenia i trzymam kciuki. Mam nadzieję, że opór olkuskiego betonu was nie powstrzyma!

sikorka
sikorka
9 lat temu

„W naszym powiecie jedynie miasto Bukowno…” Mam takie wrażenie, że w naszym powiecie „jedynie miasto Bukowno” funkcjonuje jak na normalny samorząd przystało.

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
9 lat temu

Cieszę się z tego, że mój wniosek z 2004 roku może zrealizują radni pod naciskiem ludzi młodych.Powodzenia