biblioteka rzym wykład

Dnia 28 kwietnia odbył się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu wykład, realizowany dzięki porozumieniu o współpracy zawartym pomiędzy Biblioteką a Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Wykładowcą był prof. dr hab. Marek Wilczyński – Kierownik Katedry Historii Starożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematem spotkania było „Życie codzienne w mieście rzymskim w okresie cesarstwa”.

Młodzież miała okazję poznać zwyczaje życia codziennego mieszkańców starożytnych miast. Wykładowca poprowadził swoich słuchaczy przez typowy dzień obywatela Rzymu: od porannych czynności związanych z higieną osobistą i posiłkiem, przez dbałość o ciało i rozrywki sportowe, na ucztowaniu, dyskusjach i grach intelektualnych kończąc. W wykładzie nie zabrakło również informacji dotyczących starożytnej sztuki kulinarnej oraz przedstawienia rozwiązań technicznych, które znacznie ułatwiały życie mieszkańcom „wiecznego miasta”. W warsztatach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu.

 

Prof. dr hab. Marek Wilczyński – urodzony 25. 09. 1959 r. w Krakowie. Ukończone XI LO w Krakowie (1978) i studia w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1982). Doktorat 1991, habilitacja 2001, profesura 2013. Prowadzone zajęcia dydaktyczne: historia starożytna wykład na studiach I i II stopnia oraz podyplomowych. Historia sztuki i gospodarka starożytna na studiach na kierunku Antropologia historyczna. Dydaktyka szkoły wyższej na studiach doktoranckich na Wydziale Humanistycznym i Wydziale Sztuki, seminaria magisterskie i doktoranckie.
Zainteresowania badawcze: historia późnego antyku i wczesnego Bizancjum; Wielka Wędrówka Ludów i etnogeneza plemion germańskich; królestwa germańskie na terenie imperium rzymskiego w IV – VI w. n.e.; prosopografia późno antyczna i wczesnobizantynska.

Tekst: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze