W trzeciej już edycji Amatorskich Mistrzostw Polski w Pływaniu Family Cup 2009 poza uczestnikami z terenu powiatu olkuskiego nie zabrakło też zawodników z Krakowa, Myślenic, Gorlic, Chrzanowa czy Dąbrowy Górniczej.  Tego dnia na basenie pływało 155 osób.
Zawody rozgrywano na krytym basenie przy olkuskiej SP 2. Uczestnicy pływali podzieleni na kategorie wiekowe, zaś zwieńczeniem zawodów była sztafeta rodzinna, w której wzięło udział 17 rodzin.

– Fajnie, że się organizuje takie zawody, można sobie popływać z innymi i czasami stanąć na podium – mówił jeden z najmłodszych uczestników, Mikołaj Królewicz. Dzieci wraz z rodzicami i rodzeństwem bardzo dobrze się bawiły, a przy okazji poznały smak sportowej rywalizacji. Zdarzało się, że to właśnie najmłodsi członkowie rodzin namówili swoich bliskich do udziału w zawodach. – Startuję tu dzięki mojemu synowi. Kubuś, uczeń drugiej klasy, jest kapitanem naszej drużyny. Chodzi na sekcję pływacką i zmobilizował mnie i swojego starszego brata Filipa, żebyśmy stworzyli drużynę. Każdy z nas startował w swojej kategorii wiekowej, a do tego w sztafecie rodzinnej – opowiadał Andrzej Walusiak z Olkusza.

Wśród najmłodszych zawodniczek zwyciężyła Jagoda Polak, przed Sonią Polak, obie z Bukowna. W tej samej kategorii przedszkolaków najlepszym pływakiem okazał się Szymon Pułka z Sułkowic, a na drugiej pozycji uplasował się Adam Szymanek z Olkusza. Spośród uczennic szkół podstawowych  pierwsze miejsce przypadło Dominice Barczyk z Olkusza.  W tej kategorii olkuszanki wywalczyły także piąte i szóste miejsce, odpowiednio Aleksandra Polańska i Wiktoria Szymanek. Wśród uczniów najmłodszych klas z Olkuskiego na podium stanęli  Jakub Walusiak (2. miejsce) i Aleksander Ochoński (3. miejsce). Czwartą lokatę zajął Mikołaj Królewicz z Olkusza, piątą Jan Krzywański z Gołaczew, a szóstą Klaudiusz Bień z Olkusza.
26 zawodniczek startowało w kategorii uczennic klas III – IV. Tutaj druga lokata przypadła Laurze Uniwersał z Olkusza, piąta Zuzannie Lekston z Bukowna, a trzy kolejne olkuszankom – Annie Wąs, Weronice Curyło oraz Kindze Łebek. Wśród chłopców w tej kategorii na drugim miejscu znalazł się Mateusz Różanowski z Olkusza, na piątym Radosław Wadowski z Olkusza, a na siódmej Maksymilian Polak z Bukowna. Kolejne dwa miejsca przypadły Rafałowi Przechowskiemu z Olkusza i Ziemowitowi Polakowi z Olkusza. Wśród najstarszych uczennic „podstawówek” czwartą lokatę wywalczyła Honorata Uniwersał, piątą Aleksandra Różanowska, a siódmą Jadwiga Zub, wszystkie z Olkusza. Wśród chłopców z terenu powiatu najwyżej, bo na 11. miejscu,  uplasował się Jakub Kuś z Olkusza. W kategorii gimnazjalistek drugie miejsce przypadło Aleksandrze Paś z Kolbarku, trzecie Wioletcie Bacy z Olkusza, a szóste olkuszance Marcie Barczyk. Spośród gimnazjalistów najlepiej spisał się Rafał Molęda z Bukowna, przed Przemysławem Wypchałem z Zalesia Golczowskiego. Czwartą lokatę zajął Szymon Buczyński, a szóstą Przemysław Pasich, obaj z Bukowna. W kategorii licealistów w grupie dziewcząt wygrała Katarzyna Ćwik z Bukowna, a w grupie chłopców Damian Malski z Bolesławia.
Wśród zawodniczek z rocznika 1970 – 79 pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Lekston z Bukowna, przed Agnieszką Kocjan z Olkusza. Czwarta lokata przypadła olkuszance Aleksandrze Szymanek, piąta Magdalenie Barczyk z Olkusza, a szósta Janinie Malskiej z Bolesławia. W tej samej kategorii w grupie mężczyzn triumfowali bukowianie – drugie miejsce zajął Rafał Lekston, a trzecie Michał Polak. Piątą lokatę zdobył Jakub Kocjan z Olkusza. Wśród panów z rocznika 1960 – 69 czwarty był olkuszanin Andrzej Walusiak. Drugą lokatę w kategorii pań z rocznika 1950 – 59 zajęła Urszula Stach z Olkusza. Wśród panów w tej kategorii drugie miejsce wywalczył Stanisław Gryciuk z Klucz. W najstarszej kategorii wiekowej (1940 – 49) pierwsze miejsce przypadło Andrzejowi Kusiowi, a drugie Euzebiuszowi Krężelowi, obaj z Olkusza.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się rodzinna sztafeta. Zwycięstwo odniosła rodzina Warchołów z Bochni. Druga lokata przypadła rodzinie Malskich z Bolesławia, czwarta rodzinie Różanowskich z Olkusza, a piąta rodzinie Lekstonów z Bukowna.
Najlepsi odebrali puchary i dyplomy. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano atrakcyjne nagrody, ufundowane przez głównego organizatora. Regionalnym organizatorem był już po raz drugi  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, głównym zaś stowarzyszenie „Family Cup” i wydawnictwo „Family Cup” sp. z o.o.