Na scenie wolbromskiego Centrum Kultury, zgodnie z kilkuletnią tradycją, teatry obrzędowe, zespoły regionalne i śpiewacze KGW z terenu powiatu olkuskiego prezentowały spektakle, przyśpiewki i pastorałki, zaczerpnięte z lokalnego dziedzictwa. W przeglądzie, którego współorganizatorami są Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu i Starostwo Powiatowe w Olkuszu, wzięło udział 18 zespołów z gminy Wolbrom, Olkusza, Klucz i Bolesławia. Tegoroczny Przegląd Obrzędów został uhonorowany marką produktu lokalnego „Nad Białą Przemszą”.
Na scenie zaprezentowały się min. Zespół follklorystyczno – śpiewaczy Pomorzanie, Teatr Ludowy z Ryczówka, Zespół regionalny Łobzowianie, Zespół regionalny Kąpielanki oraz Podlipianki i Laskowianki.

Przeglądowi towarzyszył konkurs potraw regionalnych i, na zakończenie, degustacja ku zadowoleniu licznie zgromadzonej publiczności, której nie odstraszyły fatalne warunki pogodowe. Jury oceniające potrawy miało niełatwe zadanie z wyborem tych najsmaczniejszych. W kategorii „Danie główne” – postanowiono wyróżnić; flaki po łobzowsku – przygotowane przez KGW Łobzów, kapustę z fasolą – przyrządzone przez KGW Laskowianki, bliny z Załęża oraz kluski ziemniaczane z mlekiem wykonane tak, przez KGW Strzegowa. W kategorii: „Ciasta i desery” – wyróżniono ciasteczka domowe upieczone przez KGW Miechówka. Wśród nalewek bezkonkurencyjne okazały się: nalewka z czarnego bzu, której autorkami są panie z Teatru Ludowego z Ryczówka i nalewka 9 smaków z KGW Zarzecze. Wszystkie zespoły uczestniczące w Przeglądzie otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.

Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze