Klucze

Samochód ratowniczo – gaśniczy, wyposażenie ochronne i sprzęt – radni gminy Klucze przegłosowali dofinansowanie na tego typu zakupy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po 2 tys. złotych na zakup wyposażenia osobistego i ochronnego przyznano pięciu jednostkom OSP w Ryczówku, Rodakach, Kwaśniowie, Kluczach i Bydlinie. Taka sam kwota przypadła OSP Krzywopłoty z przeznaczeniem na sprzęt techniki specjalnej. Każda z wymienionych OSP otrzymała dotacje celowe z budżetu państwa na zapewnienie gotowości bojowej dla jednostek OSP działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Państwowe dotacje uzależnione są jednak od zapewnienia min. 50 proc. środków własnych na planowane przedsięwzięcia. Stąd właśnie gminne dofinansowania na planowane inwestycje.

Największa dotacja, 300 tys. złotych, dotyczy zakupu średniego samochodu pożarniczego ratowniczo – gaśniczego dla OSP Rodaki. Poprawi to efektywność jednostki, pozwoli również na szybsze dotarcie na miejsce interwencji. OSP należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. – Jednostka posiada aktualnie przestarzały i wyeksploatowany sprzęt, nie spełniający kryteriów i norm stawianych nowoczesnemu ratownictwu. Przez to nie może wykorzystywać swojego pełnego potencjału: profesjonalnie wyszkolonej kadry, pełnej obsady osobowej, posiadanego sprzętu ochrony indywidualnej – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze