„Szanowni Państwo. Najcenniejszym skarbem naszego miasta są osoby, które potrafią dostrzec problemy innych i tym osobom przyjść z pomocą. Doceniając znaczenie tych osób dla życia naszego miasta, dla integracji jego mieszkańców, w roku 2009, a więc już trzy lata temu, ustanowiłem Nagrodę dla działających na rzecz dobra innych Cordis Nobilis, czyli nagrodę Szlachetnego Serca. Przyznawana jest w 5 kategoriach: Organizacja, Filantrop, Wolontariusz, Nauczycieli i Osoba. Laureatów Nagrody wyłania Kapituła. Laureaci wyłaniani są spośród zgłoszonych kandydatur. Bardzo często, czytając uzasadnienia do zgłoszeń, poznawałem ogrom pracy i trudu zgłoszonych osób. Bo bardzo często ta praca na rzecz innych osób wykonywana jest bez rozgłosu i świateł jupiterów. I jestem także przekonany, że ludzi, którzy pomagają innym, jest w naszym mieście wielokrotnie więcej od zgłaszanych co roku kandydatur. Chciałbym, aby wszystkie te osoby były w kolejnych latach nagradzane nagrodą Cordis Nobilis – pamiątkową statuetką. By nagrodzone osoby mogły być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i by ich praca w ten sposób mogła być uhonorowana.”
Takimi słowami burmistrz Olkusza, mgr Dariusz Rzepka, rozpoczął w dniu 27 stycznia br. uroczystą galę wręczenia wspomnianych wyróżnień. Na imprezę przybyło wielu mieszkańców Olkusza, a także starosta powiatu, radni, ludzie szanowani w naszym środowisku, nagrodzeni nagrodą Cordis Nobilis w poprzednich latach i Olkuską Nagrodą Artystyczną. Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca. Chwilą zadumy zgromadzeni uczcili pamięć zmarłych ostatnio olkuskich działaczy i animatorów kultury, pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury: Jolanty Skawińskiej – laureatki Olkuskiej Nagrody Artystycznej oraz Janusza Gardeły. Nagrodę Cordis Nobilis w kategorii „Organizacja” otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Jak uzasadniał ten fakt przewodniczący Kapituły Jacek Imielski: „Misją Stowarzyszenia jest opieka nad tym historycznym instrumentem, a w szczególności starania o doprowadzenie go do stanu dawnej świetności. Ponadto Stowarzyszenie upowszechnia wiedzę o Organach i o muzyce organowej wśród dzieci i młodzieży”. Pamiątkową statuetkę oraz nagrodę rzeczową dla Stowarzyszenia a mianowicie biurowe urządzenie wielofunkcyjne, które olkuski Urząd Miejski otrzymał w ubiegłym roku za zajęcia I miejsca w Małopolsce w konkursie na najlepsza współpracę z organizacjami pozarządowymi, odebrała Prezes Stowarzyszenia Maria Rzepkowa.
Nagrodę w dziedzinie „Filantrop”, przyznawaną dla darczyńców i sponsorów za finansowe wspieranie działalności społecznej, otrzymał Edward Szumera. Otrzymał ją za długoletnią pomoc charytatywną dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz za materialną pomoc ubogim i wielodzietnym rodzinom. W roku 2010 bardzo aktywnie uczestniczył w akcji pomocy osobom poszkodowanym przez powódź w Szczurowej. Wspiera także wiele olkuskich stowarzyszeń, a także Ochotniczą Straż Pożarną w Zawadzie, klub sportowy w Osieku, Fundację „Dobry Duszek” w Olkuszu, Organizację Caritas i inne.
Nagrodę Cordis Nobilis w kategorii „Wolontariusz” przyznaje się osobom stawiającym pierwsze kroki w pracy społecznej dla innych. Otrzymała ją Monika Jurek. Monika Jurek, uczennica II LO w Olkuszu, jest wolontariuszką w Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich”. Jest dobrą uczennicą, skromną i pracowitą, wrażliwą na potrzeby innych ludzi. W osiedlowym Klubie „Przyjaźń” jest animatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych, uczestniczyła w akcji pomocy dla Szczurowej, prowadzi akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, pomaga pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej, organizuje samopomoc koleżeńską w nauce.
Nagrodę „Szlachetnego Serca” w kategorii Nauczyciel przyznawaną za działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży wykraczającą poza zwykłe obowiązki otrzymała Bożena Noga, nauczycielka Zespołu Szkół nr 4. Od wielu lat z wielkim zaangażowaniem wychowuje młodzież w duchu wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka. W szkole prowadzi Klub Wolontariacki, Szkolne Koło Ratowników i Pomocy, Szkolne Koło PCK, współpracuje ze Związkiem Osób Niewidomych.
Za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych osób przyznawana jest Nagroda Cordis Nobilis w kategorii „Osoba”. Otrzymała ją Ewa Zielińska. Pani Ewa Zielińska jest powszechnie cenionym pedagogiem – polonistką, znawczynią i popularyzatorką sztuki teatralnej. W roku 2001 utworzyła w Olkuszu Towarzystwo Kultury Teatralnej. W sposób niestrudzony przekazuje dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym swoją miłość do teatru: organizuje seminaria teatroznawcze, wieczory autorskie, konkursy wiedzy o teatrze, zakłada koła teatralne. Jest gorącym zwolennikiem teatru amatorskiego. Troszczy się o piękno i czystość języka ojczystego. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie. Otrzymała je Danuta Schewitz. Choć mieszka w Olkuszu dopiero lat 22, to wniosła do naszego miasta mnóstwo szlachetnej energii, stała się osobą – instytucją. Była jedną z założycieli Koła Współpracy Partnerskiej Olkusz-Schwalbach i Stowarzyszenia Miasta Partnerskie.
Kiedy patrzymy na tych sześć osób wyróżnionych dziś honorowymi statuetkami, jesteśmy pełni podziwu dla ich poczucia społecznego, moralnego obowiązku dzielenia się tym, co posiadają, przeznaczenia swego wolnego czasu dla tych, dla których życie jest zbyt ciężkie do zniesienia. Animatorzy. Wspaniali ludzie. Dzięki nim nabiera znaczenia określenie: „my, olkuszanie”. Rodzi się poczucie lokalnej więzi, nabiera pozytywnego znaczenia pojęcie „małej ojczyzny” w wielkiej ojczyźnie europejskiej. Wyróżniono sześć osób, ale wielu ludzi, cichych i skromnych, nie obnoszących się ze swoją działalnością, cegiełka po cegiełce buduje społeczeństwo obywatelskie.
Dzisiejsza gala była również dniem sukcesu Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”. Niemal wszystkie działania Laureatów w jakimś sensie łączą się z tym Stowarzyszeniem. Staje się ono w naszym mieście coraz większą inspiracją do różnych działań społecznych, kulturalnych, artystycznych czy samopomocowych. Ze szczególną sympatią myślimy o wolontariuszce Monice Jurek. Jest ona, jak sama stwierdziła, przedstawicielką coraz szerszego ruchu wolontariatu, który w Olkuszu nabiera rozmachu. Coraz więcej młodzieży rozumie potrzebę pomocy dla drugiego człowieka. W części artystycznej wystąpił „Ilkus Quartet”, zespół czworga zawodowych wiolinistów pod kierunkiem Michała Mączki.
Zobacz naszą fotogalerię:
Adminie, wcale nie gniewam się, gdy usuwacie moje wpisy. Mnie satysfakcjonuje nawet kilkuminutowa obecność jedynej i OCZYWISTEJ PRAWDY na forach Przeglądu Olkuskiego. Nie będę natrętem, wiem, że ciągłe czuwanie jest uciążliwe. Spadam więc, daję wam odpocząć, lubię was, jakby nie wy, już dawno by Olkusza nie było, a tak, jest jeszcze cień szansy, że pogonimy tę nieudolną bandę, buźka :-* .
No właśnie, i znowu te nieszczęsne rzężące organy Hummla, i znowu wszystko zostaje w rodzinie.
Nie może być inaczej, za komuny nagradzano teatry do których uczęszczała ówczesna władza, dzisiaj nagradza się organy, których rzężenia władza lubi słuchać, a trzeba być bardzo głuchym, aby tego rzężenia nie słyszeć. Burmistrz organy lubi, burmistrz każe organy pieścić i nagradzać, organy to takie oczko burmistrza, jak niegdyś stara kobyła będąca oczkiem Stalina, nawet zasuszona zbierała nagrody. 😆 😆 😆
[quote name=”tekst”] …Dzięki nim nabiera znaczenia określenie: „my, olkuszanie”. Rodzi się poczucie lokalnej więzi, nabiera pozytywnego znaczenia pojęcie „małej ojczyzny” w wielkiej ojczyźnie europejskiej…[/quote]
O wiele prawdziwiej brzmi: „My, ciemnogrodzianie w naszym małym ciemnogrodzie!”.
Może i to wszystko co napisano o laureatach jest prawdą, wiele wątpliwości wzbudza sporo kitu, który tekst pociska. Przegląd, niestety, staje się powoli olkuskiego urzędu miasta biuletynem, dużo w obecnych tekstach KITU, mało sensu i prawdy. Kochajmy burmistrzów, kochajmy urzędników, kochajmy… a jaki Olkusz nędzny jest każdy widzi, no chyba, że jest już całkiem zaślepiony. Bawcie się dobrze! 😆
nie bardzo rozumiem dlaczego z gamy przeróżnych zawodów wybrano nauczyciela,przecież może być ,najlepszy kierowca busa,sprzedawczyni ,lekarz,ksiądz, urzędnik itd.Jak zwykle umieją zadbać o swoje interesy.