W sobotę, 7 września 2013 r., w wypełnionej po brzegi Czytelni Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, które miało na celu promocję polskiej kultury, zachęcenie do lektury książek i zbliżanie pokoleń. Ta inicjatywa udowodniła, że wspólna lektura polskiej literatury jest nie tylko wspaniałą przygodą intelektualną, ale także sposobem na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

Partnerem akcji było Gimnazjum Nr 3 im. Aleksandra hrabiego Fredry w Olkuszu. To znakomita szkoła, która od lat osiąga najwyższe wyniki z egzaminów oraz dużą wagę przywiązuje do wychowania młodzieży. Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w tym roku publicznie czytane były utwory Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, znakomitego obserwatora, niezrównanego mistrza ciętej riposty, twórcy, potrafiącego uchwycić i wyjątkowo atrakcyjnym, dowcipnym językiem opisać z dystansem najważniejsze cechy Polaków.

W programie olkuskiego Narodowego Czytania znalazły się m.in. bajki Fredry, fragmenty jego powieści „Trzy po trzy” oraz komedii: „Śluby panieńskie” i „Zemsta” w interpretacji :
• Dra Włodzimierza Łysonia – Z-cy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
• Bożeny Krok – Dyrektora Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu
• Beaty Banasiewicz – nauczyciela polonisty z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu
• Agnieszki Kowal – nauczyciela polonisty z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu
• Wojciecha Panka – nauczyciela z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu
• Mariusza Majty – uznanego w lokalnym środowisku literackim poety i prozaika młodego pokolenia.

Czytający goście to dobrzy znajomi olkuskiej Biblioteki, animatorzy życia kulturalnego w mieście. Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać fragmentu „Zemsty” w interpretacji Aleksandry Zbrońskiej i Rafała Gałki – uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Na zakończenie, każdy kto wziął udział w Narodowym Czytaniu dzieł Fredry, otrzymał pamiątkowe podziękowanie z okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Prezydenta RP z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację dzieł Aleksandra Fredry, uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym czytelnikom – za wyjątkową postawę, zachowanie oraz wsparcie naszej akcji.

Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok!

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o