Jesień to okres wzmożonej „pracy” złodziei włamujących się do naszych domów oraz mieszkań. Mając to na uwadze, apelujemy do mieszkańców powiatu olkuskiego o zwiększoną czujność. Postarajmy się właściwie zabezpieczyć mieszkanie lub dom w trakcie naszej nieobecności. Pamiętajmy o tym, że włamywaczowi wystarczy tylko chwila, aby dostać się do jego wnętrza, gdzie często gromadzimy dobytek wielu lat pracy.

 

Najczęściej do domu/mieszkania/ włamywacze dostają się przez drzwi, okna, balkon, okna piwniczne. Pamiętajmy więc przede wszystkim o ich zabezpieczeniu, czy też dodatkowym wzmocnieniu, np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków czy rolet antywłamaniowych.

Jednym z najprostszych sposobów na uniknięcie włamania w godzinach wieczornych jest stworzenie pozorów obecności w domu. Można to zrobić poprzez pozostawienie włączonego światła w jednym z pomieszczeń. Dodatkowo można zamontować na podwórku tani, ale skuteczny włącznik światła z czujnikiem ruchu. Ponadto, wychodząc z domu, zawsze zamykajmy drzwi i okna – nawet jeśli nasza nieobecność trwa chwilę. Starajmy się nie przetrzymywać w domu dużych ilości gotówki czy kosztownej biżuterii. Jeśli jednak to robimy, najlepszy do tego celu będzie sejf, kasetka przytwierdzona do podłoża ew. ściany.

Zwracajmy uwagę na  nieznane osoby, często przebywające w okolicy naszych domostw. Zapamiętujmy jak najwięcej szczegółów dotyczących tych osób.  Pamiętajmy, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują 100% bezpieczeństwa. W dalszym ciągu najpewniejszym „systemem alarmowym” jest czujny sąsiad.

Jeśli widzimy osobę próbującą otworzyć drzwi sąsiada a wiemy, że nie ma go w domu, nie bójmy się powiadomić Policję.

Jeśli z mieszkania/domu/ sąsiada, pod jego nieobecność, dobiegają „niepokojące” odgłosy również telefonujmy na Policję.

Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie, co do „złych” intencji osób przebywających w pobliżu domu naszego, czy też domu sąsiada telefonujmy na Policję.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze