Na ostatniej sesji rady miejskiej podjęto dwie uchwały dotyczącej jednej z głównych dróg biegnących przez nasze miasto. Radni podjęli uchwałę o przekazaniu ulic:: 29-listopada, Kościuszki i Rabsztyńskiej Zarządowi Dróg Wojewódzkich. Najpierw zdecydowali jednak, że na przekazanym istniejącym tam wiadukcie pojawią się przystanki autobusowe. Przypomnijmy, że uchwała o przekazaniu ulic jest efektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami, w przypadku powstania drogi alternatywnej dla drogi wojewódzkiej, droga wojewódzka automatycznie otrzymywała kategorię drogi gminnej. Tak też stało się dwa lata temu z drogą od ronda w Rabsztynie do skrzyżowania z DK94 oraz w ubiegłym roku z odcinkiem od Drogi Krajowej nr 94 do ronda na osiedlu Młodych.

W wyniku nowelizacji ustawy pojawiła się możliwość, aby w ciągu 90 dni od dnia wejścia jej w życie, rady gmin mogły podjąć uchwałę pozbawiającą takie drogi tej kategorii. Odcinek, który w taki sposób zostaje pozbawiony kategorii drogi gminnej, z mocy ustawy staje się drogą wojewódzką. Województwo jednak, drogą stosownej uchwały Sejmiku może jednak tę drogę przekazać Powiatowi Olkuskiemu.

Część radnych obawia się jednak, że powiat z kolei może ponownie przekazać te drogi gminie. Zwłaszcza, że gmina nie prowadziła w tej sprawie żadnych rozmów ani z Starostwem, ani z Zarządem Dróg Wojewódzkich. – Przepisy mówią, że Powiat będzie mógł przekazać Gminie inną drogę lub drogi powiatowe o łącznej długości odpowiadającej przejmowanemu teraz odcinkowi. W mojej ocenie więc omawiane ulice i wiadukt nie powinny już trafić do nas z powrotem – tłumaczył na sesji wiceburmistrz Paweł Pacuń.

Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że wiadukt na ul. 29 Listopada w Olkuszu wymaga remontu. A remont taki szacuje się wstępnie na kwotę około 5,5 mln. złotych. Taka inwestycja zaś stanowiłaby duże obciążenie dla budżetu i skutkowałaby odsunięciem na dalszy plan innych remontów.

– Obawiam się, że prędzej czy później ten odcinek jednak do nas wróci. A wtedy i tak będziemy musieli szukać pieniędzy na jego remont. Nie mówiąc już o tym, że ani ZDW, ani Powiat, nie będą inwestować w drogę, której jak najszybciej będą chciały się pozbyć – mówi radny Wojciech Ozdoba.

– Ani Powiat ani Województwo nie mogą odmówić przejęcia drogi. Nie będzie zatem takiej możliwości, że droga nie będzie miała zarządcy oraz, że zostanie pozbawiona bieżącego utrzymania. Województwo, a następnie Powiat, jako kolejni zarządcy drogi, będą mieć obowiązek zapewnienia m.in. zimowego utrzymania – uspokaja rzecznik UMiG Olkusz, Michał Latos.

Z kwestią wiaduktu na ul. 29-listopada wiąże się jeszcze jedna uchwała, która została podjęta na poprzedniej sesji Rady Miejskiej. Radni zdecydowali bowiem, że na wiadukcie pojawią się długo oczekiwane przez mieszkańców przystanki autobusowe. Jeden przystanek ma się pojawić przy wjeździe z wiaduktu na ul. Kościuszki. Ma być to jednostronny przystanek, na którym będą mogli wysiąść pasażerowi jadący w stronę centrum miasta. Na wysokości schodów prowadzących na kompleks MOSiRu z drugiej strony wiaduktu zaś, ma być umiejscowiony dwustronny przystanek, na którym będą mogli wsiadać i wysiadać pasażerowie podróżujący w obie strony miasta.

A jakie jest Wasze zdanie na temat nowych przystanków i zbycia się przez gminę ulic: 29-listopada, Kościuszki i Rabsztyńskiej? Zapraszamy do dyskusji!

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ojojwicekstinekPlatinum Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Platinum
Platinum

Na nie swoim to radnym nawet wychodzi to głosowanie. Jak można dysponować czymś czego sie nie chce, co dla radnych jest kula u nogi. Oj ta polityka. Tu nie myśli sie jak i skąd załatwić kasę na remont wiaduktu tylko cały czas chodzi żeby z tym zadaniem ożenić innych, niech oni maja problem skąd wziąć kasę a my spokojnie będziemy sobie żyć na koszt innych. Radni do szkoły a dopiero pózniej do ław rajcow miejskich. Wy nie nadajecie sie nawet do zarządzania wiejska remiza nie ubliżając zarządcom tych ostatnich.

stinek
stinek

przystanek z zatoczką czy bez? Pewnie bez więc korki na wiadukcie będą jeszcze większe. Bareja wiecznie żywy.

wicek
wicek

trzeba by powiedzieć do radnych co wy Q-WA wyprawiacie .
Czas na na referendum odwoławcze burmistrza i radnych :zzz :zzz :zzz :zzz

ojoj
ojoj

nie wszyscy radni są na tyle głupi żeby przekazywać drogę która tak czy owak do nich trafi.
A po drugie przystanek autobusowy będzie tak zlokalizowany, że zatrzymujący się autobus nie będzie tamował ruchu. Stinek weź ty lepiej podawaj zapiekanki u miszcza a nie pisz głupot 😛

stinek
stinek

[quote name=”ojoj”]A po drugie przystanek autobusowy będzie tak zlokalizowany, że zatrzymujący się autobus nie będzie tamował ruchu. Stinek weź ty lepiej podawaj zapiekanki u miszcza a nie pisz głupot :P[/quote]Czyli jak? A zapiekankę to proponuje abyś sobie włożył w …., gdzie chcesz.