hardy 2017 1

Dobiegła końca 31. edycja Rajdu Szlakiem Walk Oddziału Hardego. Przez ostatni weekend blisko siedemdziesięciu uczniów z terenu powiatu olkuskiego pokonało trasę z Ryczówka do Wolbromia, podczas wędrówki mierząc się z zadaniami partyzanckimi przygotowanymi przez rekonstruktorów.

– Cieszę się, że już po raz kolejny wyruszacie na trasę Rajdu Hardego, w setną rocznicę urodzin naszego bohatera. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie – mówiła do młodzieży na starcie rajdu prezes Oddziału PTTK w Olkuszu, Barbara Stanek-Wróbel.

Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” organizowany jest od wielu lat dla upamiętnienia historii działań wojennych na ziemiach powiatu olkuskiego, a przede wszystkim walk dowodzonego przez Gerarda „Hardego” Woźnicę oddziału partyzanckiego „Surowiec”. 

Gerard Woźnica urodził się 15 września 1917 roku na Śląsku w Jankowicach Rybnickich, w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych. Patron rajdu broniąc zniewolonej Ojczyzny został ranny pod Krasnymstawem we wrześniu 1939 roku. Po demobilizacji musiał się ukrywać. Podjął pracę w kluczewskiej papierni, dalej angażując się w walkę z wrogiem. Po dekonspiracji zaczął leśne życie, pod koniec 1943 roku obejmując dowództwo nad wspomnianym oddziałem. Razem ze swoimi kompanami prowadził akcje dywersyjne i odwetowe, chronił cywilów przed niemieckim terrorem, a także likwidował konfidentów, rekwirował broń i żywność należącą do okupanta, a także przerzucał je przez pobliską granicę.

– Staraliśmy się jak najbardziej pomóc młodzieży w cofnięciu się w czasie, stąd na przykład w czasie rajdu uczestnicy używali tych samych haseł, jakimi posługiwali się żołnierze AK na tym terenie, a jedno z zadań polegało na powieleniu i kolportażu oryginalnego ogłoszenia „Hardego” do mieszkańców ziemi olkuskiej – mówi Konrad Kulig, prezes olkuskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

hardy 2017 2

Fabuła zadań pierwszego dnia rajdu oparta była o przygotowania do „Akcji na Wolbrom”, której rekonstrukcję w ramach widowiska historycznego uczestnicy imprezy zobaczyli wieczorem na wolbromskim rynku.

Drugiego dnia zadania zespołów rajdowych związane były z przygotowaniami do wymarszu na odsiecz powstaniu warszawskiemu. Oprócz spotkania z rekonstruktorami, rajdowicze mogli zobaczyć miejsca owiane historycznymi legendami oraz posłuchać wspomnień kombatantów, doskonale pamiętających wydarzenia sprzed lat.

Zwycięzcami pierwszego dnia rywalizacji została drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jeżówce, natomiast z zadaniami drugiego dnia najlepiej poradził sobie zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu.

Organizatorzy 31. edycji Rajdu Szlakiem Walk Oddziału Hardego: PTTK Oddział Olkusz, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom, Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu.
Patronat medialny: Przegląd Olkuski

hardy 2017 3

Fot. ŚZŻAK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
durne określenie
durne określenie
6 lat temu

Pan Kubiczek może ze swoimi kompanami z „Przeglądu Olkuskiego” iść sobie na piwo, ale nie określać w ten sposób bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej.

Jatoja
Jatoja
6 lat temu

[quote name=”Hultaj”]’ Razem ze swoimi kompanami prowadził akcje dywersyjne i odwetowe” .Panie Kubiczek chciałbym zauważyć, że w oddziale nie było ” kompanów ” .TO BYLI ŻOLNIERZE ARMII KRAJOWEJ.[/quote]
Brawo Ty!

Hultaj
Hultaj
6 lat temu

’ Razem ze swoimi kompanami prowadził akcje dywersyjne i odwetowe” .Panie Kubiczek chciałbym zauważyć, że w oddziale nie było ” kompanów ” .TO BYLI ŻOLNIERZE ARMII KRAJOWEJ.