bitwa2

W minione sobotnie popołudnie mieszkańcy gminy Klucze oraz zaproszeni goście uczestniczyli w  niezwykłej lekcji historii. Podczas II Pikniku Historycznego „Jura 1914” można było obejrzeć rekonstrukcję epizodu bitwy pod Krzywopłotami. To właśnie tam, a także w Bydlinie i Załężu, 99 lat temu rozegrały się walki legionistów Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi.

Zainteresowani mogli poczuć klimat tamtych czasów zwiedzając gawrę legionistów, zrekonstruowaną obok Wiejskiego Domu Ludowego. Po złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą uczestnicy pikniku wysłuchali skrzypcowego występu Aleksandry Grzanki i chóru „Ziemia Kluczewska”. Największą atrakcją imprezy była inscenizacja walki, jaką legioniści stoczyli w okolicach Krzywopłot z Rosjanami. Inscenizację przygotowali członkowie czterech grup rekonstrukcyjnych: 71. Bielewskiego Pułku Piechoty, GRH Gorlice, „Krakowskich Dzieci” i GRH z Przemyśla.

Organizatorzy już dziś zapraszają do Krzywopłot na okrągłą rocznicę bitwy. – Mam nadzieję, że także za rok, w setną rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, będziemy świadkami równie interesującego widowiska i że wspólnie oddamy hołd tym, którzy wiek temu zginęli po to, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością – zapowiedziała zastępca wójta Klucz Ilona Szczęch.

Organizatorami pikniku byli: wójt gminy Klucze Kazimierz Ściążko, starosta olkuski Jerzy Antoni Kwaśniewski, sołectwo Krzywopłoty oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 71. Bielewski Pułk Piechoty. W przygotowanie historycznej imprezy włączyły się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz rada sołecka i mieszkańcy.

bitwa1

Relacja filmowa:

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
bartek30 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bartek30
bartek30

to akurat ten kawałek historii, który uważam że powinien być bardziej zgłębiany w liceum przez młodzież, mogłaby się w nich zaszczepić postawa patriotyzmu i braterstwa, dobrze ze sa takie uroczystości, filmy upamiętniające tamte czasy czy choćby sklepy z koszulkami patriotycznymi jak surge polonia