szpital dron

Wyrokiem z dnia 17 marca 2015r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Prokuratora Okręgowego na uchwałę Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 9 września 2009r. w sprawie przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu. Okazuje się jednak, że to nie koniec historii związanej ze szpitalem, która od momentu podjęcia konkretnych decyzji w starostwie, ciągnie się już prawie sześć lat.

Wszystko przez Najwyższą Izbę Kontroli, która uważa, że prokuratura prowadząca śledztwo zrobiła to niedokładnie. Delegatura NIK w Krakowie nie zgadza się z marcowym wyrokiem, kierując zażalenie do Sądu Okręgowego w Krakowie na niedawne postanowienie prokuratury umarzające śledztwo. Strona wnosi również o uzupełnienie materiału dowodowego, który w opinii NIK, jest niewystarczający, a tym samym umorzenie sprawy jest zdecydowanie przedwczesne.

Działania przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2012r. wykazały, że Zakład Opieki Zdrowotnej w Olkuszu, w trakcie przekształcenia placówki, poniósł straty finansowe. Ówczesny zarząd powiatu podjął kilka kontrowersyjnych decyzji, wydając zgodę na utworzenie choćby oddziału intensywnej terapii, pomimo tego, że – jak uzasadnia NIK – już w chwili podejmowania decyzji o nowych inwestycjach było wiadomo, że ZOZ nigdy nie wykorzysta zakupionego przez siebie drogiego sprzętu. To niejedyna nieprawidłowość jaką wykazała kontrola sprzed trzech lat. O interwencję NIK-u w tej sprawie zabiegał obecny wicestarosta powiatu olkuskiego Jan Orkisz.

Przypomnijmy, że schedę po ZOZ-ie z początkiem 2010r. przejęła Grupa Nowy Szpital, w skład której wchodzi jedenaście lecznic, w tym także ta olkuska. – Nie chcemy wchodzić w dyskusję pomiędzy NIK a prokuraturą. Wiemy, że działaliśmy zgodnie z prawem i dla nas jest to gwarancja, że ta sprawa się zakończy. Pacjenci i mieszkańcy Olkusza oczekują od nas przede wszystkim dobrej opieki, coraz lepszego i przyjaznego im szpitala. Chcemy w spokoju pracować na rzecz pacjentów – komentuje sprawę z ramienia spółki Marta Pióro, rzecznik prasowy Nowego Szpitala.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
po co
po co
8 lat temu

Jeżeli Najwyższa Izba Kontroli nie obroni swojej decyzji z marca 2012 r. przed Sądem Okręgowym, to po co utrzymywać taką instytucję z pieniędzy podatnika. Kontrola prywatyzacji szpitala i proces odwoławczy trwał prawie rok czasu, śledztwo w prokuraturze trzy lata. Ciekawe ile środków publicznych zostało w tym celu wydanych ?

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
8 lat temu

… ktokolwiek grosz publiczny do swego rozporządzenia dopiera, wydatek onegoż usprawiedliwić winien. * … Cytat z pisma ministra skarbu Księstwa Warszawskiego, Tadeusza Dembowskiego, wystosowanego w związku z pracami przygotowawczymi do dekretu z dnia 14 grudnia 1808 roku o Głównej Izbie Obrachunkowej. *

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
8 lat temu

Art. 63. ustawy o NIK stanowi :
1. W razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia Najwyższa Izba Kontroli zawiadamia organ powołany do ścigania przestępstw lub wykroczeń … Po przeprowadzonej kontroli NIK skierowała wniosek do prokuratury w oparciu o w/w artykuł, mimo wcześniejszych odwołań i wyjaśnień zarządu powiatu, czyli , że miała dowody na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Bardzo dobrze , że Najwyższa Izba Kontroli teraz broni swojej decyzji z marca 2012r. i zgodnie z art. 306 &1a kpk złożyła zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej do Sadu Okręgowego w Krakowie . Przecież kontrola NIK trwała ponad cztery miesiące, przez następne cztery miesiące gremia odwoławcze rozpatrywały wyjaśnienia i odwołania zarządu powiatu. Czy kontrolerzy NIK i komisje rozpatrujące odwołania wszyscy się mylili?

zbulwersowana
zbulwersowana
8 lat temu

Jest skandalem, ze starostwo nic nie robi w ochronie zdrowia, nie inetresuje sie ludzmi z Powiatu. Na zabiegi czeka się caly rok np.laser, masaż, czy ludzie maja poczekac ze zdrowiem?? Jest tylko jeden punkt rehabilitacyjny finansowany przez NFZ w szpitalu w piwnicy, a drugi na Osiedlu Młodych zostal zlikwidowany, Dlaczego??? Nie opłacało się…?, nie było marnych schodów…?? Sytuacja lecznictwa w Olkuszu pogorszyla sie, bowiem wczesniej czekalo sie na zabiegi rehabilitacyjne po 3 miesiące, a co dzisiaj mamy??? Jak to sie ma do 80 tys,ludzi powiatu olkuskiego??? Czy jest prawda, ze szpital olkuski zostal sprzedany za 50 tys.zl , jak sie mowi na mieście???. Proszę o wyjaśnienie…!! Dlaczego zostało zlikwidowane forum? czy to juz jawna cenzura??

zbulwersowana
zbulwersowana
8 lat temu

Czy to prawda ze starostwo kiedy rzadzil Pan Konarski wzielo kilka milionow pozyczki na zakup sprzetu dot. intensywnej terapii, jak i sprzetu kardiologicznego, ktory teraz musza splacac mieszkancy? ZOZ jako jednostka zostal przekształcony i nigdy tego nie wykorzystał !!!

anzelm
anzelm
8 lat temu

Uważam, że na tym temacie Jan będzie mógł grać jeszcze w kampani parlamentarnej, kolejnych eurowyborach i kampanii na prezydenta w 2020 r.

Stanisław
Stanisław
8 lat temu

A już myślałem, że Przegląd zapomniał o powiecie. Topienie marzanny, opłata za psie kupy to tematy ważniejsze niż to że prokurator nie widzi nic złego w przekształceniu szpitala o czym poinformował tylko Przegląd Jurajski.Ale nie. Uprzejmie informuje że szopka będzie trwała nadal.

wybiorca
wybiorca
8 lat temu

A Pani Pióro to mówi o olkuskim szpitalu który jest ,,super”? czy jakieś bajki opowiada. Niech Pani wyjdzie za biurka i posłucha opinii a nie ględzi dziennikarzowi. Na rzecz pacjentów to od początku nie pracujecie. A samoocena wysoka – żenada.

Młody
Młody
8 lat temu

A już się wydawało że to wszystko a tu jeszcze można będzie ugrać posła na tym temacie, kiedy rozpoczęcie kampanii ?