Olkusz

– Olkuska starówka od kilku tygodni po godz. 23.00 tonie w ciemnościach! – alarmują nasi Czytelnicy. I przedstawiają swoje pomysły na oszczędności w rachunkach za prąd, jakie płaci gmina.

Problemy z cenami za energię elektryczną to od dłuższego czasu bolączka nie tylko dla samorządów. W ramach oszczędności uliczne lampy w nocy wyłączane są w wielu miejscowościach na terenie całego kraju. – Przy tych cenach to zrozumiałe – dzwonią do nas olkuszanie – ale dlaczego od razu wyłączać całe ścisłe centrum miasta? – pytają. 

– Wszystko fajnie, tylko dlaczego w parku nie gaszą lamp? Na rynku i przyległych uliczkach można nogi połamać, a park przy Mickiewicza rozświetlony jak choinka! To gdzie te oszczędności i dla kogo tam świecą lampy całymi nocami? Wracamy do średniowiecza i będziemy zasuwać po mieście z pochodniami? Niektóre ulice są oświetlone, a tu co noc ciemno – denerwują się mieszkańcy dzwoniący do naszej redakcji.

Nasi Czytelnicy proponują, aby chociaż co trzecia lampa świeciła. Podkreślają, że nocami w ścisłym centrum bywa jasno jedynie od sklepowych witryn, a to o wiele za mało. Padły też propozycje, aby wyłączać w nocy oświetlenie w parku miejskim.

Co na to władze miasta? – Wyłączenie oświetlenia od 23:00 dotyczy całego miasta, także rynku. Akurat na rynku znajdują się lampy sodowe, czyli charakteryzujące się dużym zużyciem energii, a to na ograniczeniu akurat tego typu źródeł światła zależy nam najbardziej. Z kolei w parku przy ul. Mickiewicza część źródeł światła została wymieniona na energooszczędne LED i tam świecą wyłącznie te ledowe. Jedna lampa sodowa zużywa tyle prądu, co kilka lamp ledowych – tak na pytania wysłane do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu odpowiada jego rzecznik prasowy Michał Latos.

– Uliczne oświetlenie jest wyłączane w ramach oszczędności. Co z oświetleniem świątecznym – czy w tym roku go nie będzie? – to kolejne pytanie, jakie otrzymaliśmy od mieszkańców. Rzecznik magistratu zapewnił nas, że w tym roku nie jest planowane uruchomienie oświetlenia świątecznego.

Powodem wyłączania oświetlenia są wysokie ceny. O jakie kwoty chodzi? Z informacji prasowej gminy Olkusz widniejącej na stronie internetowej UMiG – u wynika, że „(…) w 2021 roku Gmina Olkusz płaciła 27 groszy netto za 1 kWh, w tym roku jest to już 1,02 zł, a prognoza na przyszły rok wskazuje 1,74 zł netto za 1 kWh, czyli 644% więcej niż w 2021 roku! Żaden budżet nie jest w stanie udźwignąć tak gwałtownego wzrostu cen, dlatego w miastach całego kraju oświetlenie uliczne jest wyłączane”.

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się niedawno gmina Klucze. Miejscowy urząd zawiadamia, że w związku ze stale rosnącymi rachunkami za energię elektryczną zapadła decyzja o ograniczeniu jej zużycia, poprzez wyłączenie oświetlenia ulicznego. – Od 17 października 2022 r. będzie sukcesywnie wygaszane oświetlenie uliczne w godzinach nocnych, tj: 23:30 – 4:30 na terenie całej Gminy Klucze. Jest to konsekwencją drastycznego wzrostu cen prądu. Wójt Gminy Klucze podczas wrześniowych zebrań sołeckich podejmował ten temat z mieszkańcami, których uprzedzono, że takie rozwiązanie może być konieczne, celem zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, której zużycie przez lampy uliczne jest bardzo duże, co generuje ogromne koszty. Przepraszamy za utrudnienia! – tak informacja widnieje na stronie internetowej gminy Klucze.

Co o tym sądzicie? Czekamy na Wasze komentarze!

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kuba C
Kuba C
3 miesięcy temu

Czy rzecznik prasowy właśnie przyznał, że przy remoncie rynku nie uwzględniono energooszczędnego oświetlenia? To może trzeba je wymienić zanim dojdzie do tragedii? Może zamiast wyłączać oświetlenie w centrum i na ciemnych uliczkach osiedlowych wyłączyłby pan burmistrz jupitery na Czarnej Górze? Może da się przeorganizować treningi tak by nie marnować energii dla kilkunastu osób biegających po boisku. Dodatkowo jupitery oślepiają jadących w nocy od strony os. Młodych/Trzebini.

mike
mike
3 miesięcy temu
Odpowiedz do  Kuba C

Faktycznie można odnieść wrażenie, że olimpiady w Olkuszu się odbywają. Tu kopią, tam biegają, tam skaczą.
Znalazłem jeszcze jedno miejsce gdzie można zaoszczędzić. Przez całą dobę pracują monitory w MOK i Bibliotece. Dla kogo one są po godz. 22 czy 23 jak w MOK już nic się nie odbywa, a i ludzie nie chadzają za często tamtędy.