ilcusiana9

W najbliższy piątek, 20 grudnia, w olkuskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja najnowszego numeru półrocznika historyczno-regionalistycznego „Ilcusiana” połączona z oficjalną prezentacją wystawy „Poznaj Olkusz, jakiego już nie ma”, przygotowaną we współpracy z „Przeglądem Olkuskim”. W imieniu organizatora zapraszamy na spotkanie z historią regionu olkuskiego, podczas którego będzie można spotkać się z pasjonatami tej dziedziny i wymienić poglądy. Każdy gość otrzyma bezpłatnie egzemplarz „Ilcusian”.

Podczas spotkania promocyjnego zostanie zaprezentowany film przygotowany przez Jacka Sypienia i Franciszka Rozmusa o dzwonnicy stojącej przy Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. W tym roku przypada bowiem 100-lecie wybudowania jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. W drugiej części spotkania autorzy projektu „Poznaj Olkusz, którego już nie ma” opowiedzą o kolekcji starych zdjęć olkuskich i podsumują pierwsze pół roku projektu, do którego przyłączyli się mieszkańcy miasta, udostępniając własne zbiory.

W 9. już numerze periodyku „Ilcusiana” znajdą się jak zawsze interesujące teksty popularno-naukowe i naukowe dotyczące naszego miasta i jego historii. Najnowsze wydanie zawiera osiem tekstów bogato ilustrowanych materiałem zdjęciowym autorstwa fachowców i pasjonatów. Jacek Sypień przygotował tekst o historii dzwonnicy. Ryszard Wnuk zastanawia się, czy Olkusz rzeczywiście był „srebrnym miastem”, a Ryszard Maliszewski dzieli się swoją wiedzą na temat legendarnego dworku Mroczkowskich. Dawid Konieczny przybliża sylwetkę Jana Kantego Szymczyka – dobroczyńcy z Podgrabia, a Rafał Jaworski pisze o obławie na partyzantów i pacyfikacji Błojca. Olgerd Dziechciarz z kolei przygotował esej o księgowym Pana Boga, czyli Janie Tarasinie. 110-letnią historię bolesławskiej biblioteki przybliżają: Halina Chojowska, Aneta Furmańska, Czesława Machura i Renata Strojna. Dla pasjonatów architektury i konserwacji zabytków cenny będzie esej Jacka Hajkowskiego – „Miasto, w którym odkryto relikty średniowiecznej budowli, czyli o procesie podejmowania decyzji projektowych”.

Początek spotkania zaplanowano na godzinę 16:00 w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
czytam
czytam
11 lat temu

Uroczystość wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego pod budowaną wieżę, odbyła się 5 lipca 1908 r., w niedzielę. Wydarzenie to, odnotowane w dziale „Wiadomości bieżące”, znalazło swoje miejsce pomiędzy informacją o rażeniu piorunem w Kostomłotach a wypadkiem w majątku Poraj. Cytacik: „Ostatni Nr Gazety Kieleckiej wraz z innemi pismami został razem z innemi dokumentami zamurowany w kamieniu węgielnym, wobec czego proszę najuprzejmiej nadesłać nam drugi egzemplarz tegoż Nr do Resursy, a należność zapisać na nasz rachunek.” Odpowiedź redakcji: „Numer Gazet wysyłamy bez pretensyi.” – czyli, tłumacząc z polskiego na współczesne, redakcja Gazety Kieleckiej pismo wysłała za friko.