maly_violinista4

10. i 11. maja br. odbył się II Olkuski Festiwal Skrzypcowy zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Olkuszu i Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica”. Festiwal rozrósł się imponująco, aż do dwu dni, a przystąpiło do przesłuchań 72 małych wiolinistów ze szkół muzycznych I stopnia, OSM I stopnia i Szkół Suzuki, niemal z połowy Polski, z miast nieraz dosyć odległych. Wymieńmy je więc. Słuchaliśmy popisów uczniów z Leżajska, Lublińca, Skarżyska-Kamiennej, Pabianic, Opola, Jasła, Olesna, Gorlic, Warszawy, Wieliczki, Chrzanowa, Rabki-Zdroju, Niepołomic, Krakowa (7 uczestników), Tarnowskich Gór (5  uczestników), Dąbrowy Górniczej (12 uczestników), Myślenic, Będzina, Rybnika  (3 uczestników), Wadowic, Krzeszowic, Jaworzna, Tychów, Katowic i Nowego Targu. Z olkuskiej  Szkoły Muzycznej wystąpiła tylko jedna solistka: Magdalena Kaliś.

Mali i więksi skrzypkowie wystąpili podzieleni na trzy grupy w zależności od wieku i stopnia artystycznego zaawansowania. Grupa III to uczniowie klasy III. Wystrojeni, przejęci występem, zerkający z estrady na „swoją panią”, jak i ona – przejęta występem swoich podopiecznych. Ich muzyka (a każdy wykonywał aż 3 utwory) znakomicie korespondowała z wiosennym dniem i zielenią za oknami. Kolejne grupy – II i I, to uczniowie klas II i I mniej jeszcze zaawansowani muzycznie, wykonujący utwory łatwiejsze. O poziomie występów wypowiedziało się kompetentne jury, co zapewne nie byłomaly_violinista1 zadaniem łatwym, gdyż mali muzycy dali prawdziwy popis swych umiejętności.

My, słuchacze, mogliśmy stwierdzić, choć niekompetentni w trudnej sztuce gry na skrzypcach, że nie było to takie sobie granie, ale pięknie wykonane, stosowne do wieku wykonawców utwory muzyczne. Być może z biegiem lat, z tej gromadki, która stawia pierwsze i drugie kroki, wyrosną wirtuozi, mistrzowie skrzypiec.

Festiwal to piękny pomysł pani dyrektor Haliny Barańskiej-Flak realizowany przez jej nauczycieli. To również szeroka promocja Olkusza. Młodzież naszej Szkoły Muzycznej coraz częściej zresztą występuje w czasie lokalnych imprez artystycznych. Festiwal zakończył się koncertem laureatów i wręczeniem nagród ufundowanych przez sponsorów, przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Olkusz i Starostwa Powiatowego. Wymieńmy więc tych, których jury wytypowało, jako laureatów. Przy nazwiskach podajemy miejscowości, w których znajdują się Szkoły Muzyczne 1 stopnia.
III Grupa:
I miejsce: Julia Drożdż – Będzin, Julianna Geisler – Dąbrowa Górnicza.
II miejsce: Rozalia Latko – Dąbrowa Górnicza.
III miejsce: Maja Milewska,  Kornelia  Polańska – OSM Kraków.
Wyróżnienia: Gracjan Andrasz – ZPSM Kraków, Patrycja Leniart – Leżajsk, Gabriela Leżańska – Nowy Targ (filia Rabka – Zdrój), Karolina Karlowska – Tarnowskie Góry, Sylwia  Sulikowska  – Leżajsk, Dyplom: Paweł Seyda – Rybnik

maly_violinista5II grupa:
I miejsce: Magdalena Bąk – Będzin, Aniela Kurek – Skarżysko Kamienna.
II miejsce: Zuzanna Chadzińska – ZPSM  Kraków, Natalia Kalaga – Dąbrowa Górnicza, Emilia Szłapa – Jaworzno.
III miejsce: Jagna Nocoń – Jaworzno, Jakub Staszel – OSM Kraków.
Wyróżnienia: Wiktoria Kantor – Krzeszowice, Magdalena Kaliś – Olkusz, Oliwia Rakoczy ZPSM – Kraków, Weronika Wołek – Dąbrowa Górnicza.
Dyplom: Anna Hober – Olesno.

I Grupa:
I miejsce: Róża  Prusik – Dąbrowa Górnicza, Emilia Wisłocka – ZPSM Kraków.
II miejsce: Jolanta Bednarek – Dąbrowa Górnicza, Zofia Bernacka ZPSM – Kraków.
III miejsce: Katarzyna Wrześniewska – Skarżysko-Kamienna, Maja Chlebicka – ZSM Warszawa.
Wyróżnienia: Bartłomiej Laszko – ZMSM  Kraków (filia w Niepołomicach), Alanis Alvarez OSM  Kraków, Julia Mazurek – Myślenice, Jakub Posmyk – Szkoła Suzuki -Tarnowskie Góry, Magdalena Koszyk – Gorlice, Remigiusz Janicki – Lubliniec.
Dyplom: Maria Szopa – Będzin.

Niektórzy mali soliści przybyli na Festiwal ze Szkół Suzuki. Na marginesie dodajmy więc, że w Olkuszu istnieje także Szkoła Suzuki prowadzona przez Panią Elżbietę Pałkę. Lepiej by powiedzieć – szkoły nauki gry na skrzypcach dzieci w wieku 3-5 lat metodą naturalną, tak, jak się uczy mówienia, tj. przez naśladowanie. Nazwa pochodzi od  nazwiska japońskiego pedagoga, który upowszechnił tę metodę na całym świecie. Dzieci „Pani Pałki” – a jest ich trzydzieścioro z Olkusza i okolic, występowały już publicznie w okolicznych domach kultury, w Bazylice Olkuskiej. To jedna z najmłodszych w Polsce Szkół prowadzona tą metodą.

maly_violinista2

maly_violinista3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze