gmina trzyciaz

W gminie Trzyciąż już od kilku tygodni czternaście miejscowości ma nowych sołtysów. W jedenastu przypadkach, słowo „nowych” oznacza osoby, którym lokalna społeczność powierzyła losy wsi już na kolejną kadencję. Tylko w trzech innych, można natomiast mówić o debiutach w roli gospodarzy.

Po raz pierwszy funkcję sołtysów przez najbliższe cztery lata pełnić będą: Artur Serwatka – Glanów, Jan Ciępka – Zagórowa i najmłodsza w tym towarzystwie Agnieszka Paluch – Małyszyce. Nowa gospodyni swojej miejscowości to najmłodsza osoba na tym stanowisku w całej gminie i zarazem jedna z trzech kobiet w całej gminie, która decydować będzie o swojej Małej Ojczyźnie.

Oprócz sołtysów od marca systematycznie wybierano także rady sołeckie. Wszystkie funkcje zostały przyznane. Kolejne wybory dopiero za cztery lata w 2019 roku.

Sołtysi w gminie Trzyciąż na kadencję 2015/2019:

Artur Serwatka – Glanów
Jan Later – Imbramowice
Tadeusz Kowal – Jangrot
Agnieszka Paluch – Małyszyce
Stanisław Pięta – Michałówka
Józef Grzywa – Milonki
Halina Rolka – Podchybie
Ewa Oleksy – Porąbka
Jan Nowak – Sucha
Roman Kaczmarczyk – Ściborzyce
Jarosław Półtorak – Tarnawa
Józef Kaczmarczyk – Trzyciąż
Tadeusz Kowalski – Zadroże
Jan Ciępka – Zagórowa

Po wyborze sołtysów i rad sołeckich przyszedł czas na wybory do Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej w Powiecie Olkuskim. W dwumandatowym okręgu wyborczym nr 104, obejmującym gminę Trzyciąż, było dwóch kandydatów. 37 głosów poparcia uzyskał Piotr Goraj – 28-letni technik żywienia i gospodarstwa domowego z Zadroża, który o 7 głosów wyprzedził 64-letniego Stanisława Adamczyka, rolnika z Imbramowic. Do udziału w głosowaniu uprawnionych było 2859 osób, jednak z tego przywileju skorzystały raptem jednostki – 54 osób, co oznacza, że frekwencja wyborcza w gminie wyniosła zaledwie 1,89 procenta.

Do zadań nowych przedstawicieli Małopolskiej Izby Rolniczej należeć będą m.in.: sporządzenie analiz, ocen, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej oraz rynku rolnego i przedstawienie ich organom administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także występowanie do organów administracji rządowej w województwie i organów samorządu terytorialnego z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz opiniowanie projektów tych przepisów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze