Coraz więcej miast na terenie całego kraju promuje się za pomocą znaczków turystycznych. Są to okrągłe, kilkucentymetrowe drewniane krążki, przedstawiające miejsca odwiedzone przez turystę. Swoje znaczki turystyczne posiada także Olkusz. Do tej pory w naszym mieście było ich pięć rodzajów. Od przyszłego rodzaju pojawią się kolejne.

Znaczki turystyczne to znana w całej Europie pamiątka. Wykonane są z drewna  i stanowią element międzynarodowej gry kolekcjonerskiej. Turyści przemierzający Polskę  odwiedzają kolejne miejsca, w których jako pamiątkę mogą kupić ów znaczek. Po zebraniu dziesięciu kolejnych numerów i wysłaniu do centrali zgromadzonych kuponów otrzymują specjalny znaczek kolekcjonera, który jest nagrodą za kolejną dziesiątkę odwiedzonych miejsc.

Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Chorwacja, USA oraz oczywiście w Polsce.

W 2016 roku, z inicjatywy Burmistrza Romana Piaśnika, gmina Olkusz wydała cztery znaczki turystyczne, przedstawiające kolejno: Chatę Kocjana w Rabsztynie, Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu, Zamek Rabsztyn oraz Kolekcję minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rok później pojawił się znaczek przedstawiający Rezerwat Przyrody Pazurek.

Wojciech Panek, Radny Rady Miejskiej w Olkuszu zwrócił się niedawno do burmistrza z propozycją, aby na rozpoczęcie sezonu turystycznego 2020 wzbogacić liczbę olkuskich znaczków turystycznych o kolejne. Na liście propozycji znalazły się: organy Hansa Hummla, podziemia pod Rynkiem, trasa olkuskich gwarków oraz baszta i miejskie mury.

– Duża liczba znaczków w jednym mieście zwiększa zainteresowanie kolekcjonerów odwiedzinami takiego miejsca. Ponadto znaczki stanowią świetną pamiątkę i promocję Olkusza. Chciałbym zaproponować również, aby nowe znaczki były do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Floriańska 8. Ponieważ pierwsze pięć dostępnych jest w Centrum Kultury ul. Szpitalna 32, zasadnym jest aby pozostałe były w innym miejscu. Wymusi to ruch turystów w obrębie olkuskiej starówki, dając możliwość poznania naszego miasta. Pozwoli to zwiedzić nasz piękny rynek, przemierzyć szlak gwarków olkuskich, czy też w przyszłości odwiedzić Muzeum Podziemi Olkusza – wylicza radny Wojciech Panek.

Przedstawiciele magistratu odpowiadają, że Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu podjął już starania o wprowadzenie na przyszły sezon turystyczny dwóch Znaczków Turystycznych. Będą one upamiętniać 50-lecie Muzeum twórczości Władysława Wołkowskiego oraz historyczne organy Hansa Hummla. Jednocześnie planowane jest kolejne rozszerzenie oferty znaczków turystycznych o Trasę Gwarków Olkuskich, Basztę i mury miejskie oraz Podziemia Olkusza.

– Chcemy jednak, by wcześniej zakończyły się wszystkie prace inwestycyjne wokół wymienionych inicjatyw, by potencjalnych turystów zapraszać już do odwiedzenia w pełni kompletnych projektów turystycznych – wyjaśnia Burmistrz Roman Piaśnik.

Na dzień dzisiejszy nie jest jednak możliwa odpłatna dystrybucji znaczków w Punkcie Informacji Turystycznej. Wynika to z faktu, iż podlega on bezpośrednio Urzędowi Miasta i Gminy w Olkuszu. Ze względu na swoją formę i obowiązujące przepisy nie może więc prowadzić działalności komercyjnej polegającej na sprzedaży pamiątek. Władze miasta rozważają jednak możliwość, by po zakończeniu prac w obrębie Kwartału Królewskiego działalność Punktu Informacji Turystycznej przeniesiona została w strukturę jednostki zarządzającej nowymi obiektami. Wówczas możliwa stanie się tam odpłatna dystrybucja znaczków oraz innych pamiątek z Olkusza.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zbieracie znaczki turystyczne w trakcie swoich podróży?  Co sądzicie o takiej formie promocji Srebrnego Grodu? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl oraz na naszej stronie na Facebooku!

fot: MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze